ניתוח שמטרתו להשתיק ילד אוטיסט מעורר שאלות אתיות

כדי לשים קץ לצעקותיו הבלתי פוסקות של הילד, משפחתו בחרה ניתוח הפוגע במיתרי קולו. פעיל לזכויות אוטיסטים: "הפרה חמורה של האוטונומיה שלו"

הארץ
הארץ

ארגוני זכויות האדם בארצות הברית מוחים על ניתוח שבוצע בנער אוטיסט בן 14 מוויסקונסין. הנער, קייד האנגראף, נהג לצעוק פעמים רבות ביום, מה שהפריע למשפחתו וגרם להם לבחור בצעד השנוי במחלוקת.

אמו של הנער, ויקי האנגראף סיפרה לסאן פרנסיסקו גייט כי בנה נהג לצעוק יותר מאלף פעמים ביום, מה שהפריע לאחיו התאום קייל, שגם הוא אוטיסט, ורגיש לרעש. במכתב שפורסם על ידי בית החולים בו בוצע הניתוח, הסבירה ויקי האנאגרף כי מצב המשפחה היה "נורא". "לא יכולנו ללכת לשום מקום", הוסיפה האם.

בניסיון למצוא פתרון למצוקתם, המשפחה פנתה למומחה לבעיות התנהגות שאבחן את המתבגר כסובל מתסמונת טורט. אולם, התרופות האנטי-פסיכוטיות שרשם הרופא לא עזרו והאם פנתה למרפאה שמציעה טיפול המשתק את מיתרי הקול בעזרת בוטוקס. מאחר שהטיפול בבוטקס עזר רק חלקית, ד"ר סט דיילי, מנתח המתמחה באף אוזן גרון, הציע למשפחה ניתוח שיגביל את יכולתו של קייד האנגראף לצעוק. 

בניתוח הפיך, ד"ר דיילי הפריד את הסחוס במיתרי הקול של הנער, ובכך הגדיל את הפתח לתנועת האוויר, מה שהגביל את עוצמת הקול. שישה חודשים לאחר הניתוח, שכיחות הצעקות ירדה ב-90%, ו"ניכר שיפור" ביכולתו של קייד האנגראף "לשוחח עם בני גילו ולהשתתף בפעילויות בבית הספר", כך כתב הרופא המנתח בכתב העת הרפואי ג'ורנל אוף וויס. ד"ר דיילי, אב לבן אוטיסט, הסביר כי "היה זה לא אתי מצדי לא לעזור למשפחה ולא להציע גישה רציונלית".

אולם, בניגוד לדעתו של הרופא המנתח, הטיפול עורר שאלות אתיות רבות בקרב פעילים לזכויות אוטיסטים. ארי נאמן, אחד המייסדים עמותה למען זכויות האוטיסטים, אמר לאתר סלון כי "הארגון רואה את הניתוח כלא-אתי. אנו מודאגים מכך שבית חולים נתן את הסכמתו לביצוע הניתוח. אנשים עם בעיות הקשורות לתקשורת, בהם גם אוטיסטים, משתמשים ב'התנהגות בעייתית' כדרך להבעת מצוקה, כעס, פחד, חרדה ועוד מכלול של רגשות חשובים שמי שמדבר באופן לא סטנדרטי מתקשה להפגין". צפו בארי נאמן, פעיל לזכויות אוטיסטים, מדבר על זכויות של אנשים עם מוגבלויות

הפעיל הוותיק אף התייחס למקרים היסטוריים בהם מטפלים או חברי משפחה של אוטיסטים ביקשו לבצע טיפולים רפואיים שנויים במחלוקת: "קיימת היסטוריה ארוכה של חברי משפחה ומטפלים שרואים בהתנהגות הזאת תופעה רפואית בלבד ולא מזהים את חשיבותה כדרך לתקשר". נאמן, שהינו האוטיסט הראשון שמכהן במועצה הלאומית למוגבלויות בארצות הברית, הוסיף כי "להפר את האוטונומיה של אדם אחר ולפגוע ביכולת שלו לתקשר בשביל הנוחות של המטפל הוא מעשה נורא. אנו רואים בכך המשך להיסטוריה ארוכה של סטריליזציה, עקירת שיניים וטיפולים רפואיים אחרים שבוצעו נגד אנשים עם בעיות התפתחותיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ