ברזיל נאבקת באלימות: |

רובי צעצוע ואקדחי דמה ייאסרו בבירה ברזיליה

שיעור מקרי הרצח במדינה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית ב-2011 עמד על 27.1 לכל 100 אלף. רוב האזרחים הותקפו במהלך חייהם בידי חמושים

דום פיליפס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דום פיליפס, גרדיאן

כחלק מהמאבק שמנהלת ברזיל באלימות המשתוללת ברחבי המדינה, קיבל בסוף השבוע המחוז הפדרלי של הבירה ברזיליה חוק חדש האוסר למכור רובי צעצוע ואקדחי דמה. מינואר 2014 ייקנסו בעלי חנויות שבהן יימכרו אקדחי צעצוע בסכומים הנעים בין 2,200 ל-44,000 דולר, ויידרשו לסגור את שעריהן למשך 30 יום, ולא, יאבדו את רשיון העסק שלהן.

“אנו מבקשים לכונן תרבות חדשה, תרבות ללא אלימות, והדבר צריך להתחיל בילדים שלנו. אנו עומדים לחולל מהפך ושינוי תרבותי. רובי צעצוע אינם מסוגלים להרוג, אבל הם מסמלים הלך רוח מסוים”, אמרה השרה האחראית על הגנת קורבנות האלימות, ולריה דה ולאסקו. השרה ניסחה את החוק כחלק ממדיניות ציבורית מקיפה, שבה יינקטו צעדים שונים להפחתת האלימות ול”כינון תרבות שוחרת שלום”.

המחוז הפדרלי של ברזיל הוא הראשון במדינה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית שבו מאושר חוק שכזה, וזאת למרות העלייה במספר מקרי הרצח במדינה ולמרות הנתונים הססטיסטיים הקשים מהם עולה כי רוב האזרחים הותקפו בשלב כלשהו בחייהם בידי פושעים חמושים. בחודשיים האחרונים לבדם אירעו בברזיל חמש תקריות שבהן נרצחו משפחות שלמות. בסרטון - כתבת רשת "אל-ג'זירה" על האלימות ונגע הסמים בפבלות של ברזיל.

במחקר שערך המרכז הברזילאי לחקר אמריקה הלטינית (Cebela) התגלה כי שיעור מקרי הרצח בברזיל עלה מ-24.8 לכל 100 אלף תושבים בשנת 1996, ל-27.1 לכל 100 אלף תושבים בשנת 2011. עוד מגלה המחקר כי ב-2012 נעשה שימוש באקדחי דמה ב-12% מכלל התקיפות המזוינות במחוז. בסאו פאולו נעשה שימוש באקדחי דמה ב-18% מהתקיפות המזוינות.

דה ולאסקו יזמה השנה תוכנית ניסיונית להפחתת האלימות ב-11 בתי ספר במסילנדיה, אחת מערי הלוויין העניות והאלימות של הבירה ברזיליה, שבה מתגוררים רבים מעובדי השירותים בבירה. ב-2012 נרצחו בעיר, המונה 350 אלף תושבים, 119 בני אדם. במסגרת התוכנית התבקשו תלמידים לעצב מסרים נגד אלימות ולהחליף רובי צעצוע בחומרי קריאה. 502 כלי נשק צעצוע, ובהם רובי דמה וחרבות צעצוע, הוחלפו ספרים ובחוברות עבודה. “הפעילות הזו מאששת את חשיבות החוק ומעידה על האופן שבו ילדים מטמיעים בקרבם רעיונות חדשים, ומאמצים אותם”, אמרה דה ולאסקו. “הילדים יפיצו את הדיון בכיתות הלימוד, בקרב משפחותיהם ובקהילה בכלל”.

ציבור ההורים קיבל את החוק החדש בברכה. “לדעתי, זה חוק מצוין”, אומרת נידה דו נשימנטו, עובדת משק בית מסילנדיה, אם לשלושה ילדים. “היה צריך לחוקק אותו כבר מזמן. איבדנו הרבה זמן. איבדנו חיי אדם”. בשנת 2008 היתה בתה של דו נשימנטו, פוליאנה אראוז’ו, בין נוסעי אוטובוס שנשדד בידי שני חמושים. השניים הורידו את הנערה בת ה-17 מהאוטובוס כשאקדח צמוד לרקתה, והשתמשו בה כמגן חי בשעה שנמלטו למכוניתם. כעת היא סבורה שיש להוציא גם את משחקי הווידאו האלימים אל מחוץ לחוק. “זה אבסורד. זו אלימות קשה. אנחנו לא צריכים את זה. יש לצערי מספיק אלימות במציאות”, היא אומרת.

מיצג נגד האלימות בחוף קופקבנה בריו דה ז'ניירו, לפני כחודשייםצילום: רויטרס
הפגנה נגד האלימות בברזיל סמוך לפרלמנט של מדינת המחוז ריו דה ז'ניירוצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ