לוגו רויטרס
רויטרס

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי התראיין לפנות בוקר (שני) לרשת CBS ואמר כי ניתן להשיג הסכם בסוגיית הגרעין של איראן בתוך זמן קצר וכי המהלך עשוי להוביל לשיפור דרמטי ביחסי שתי המדינות.

קרי ציין כי מאמצים דיפלומטיים אינטנסיביים עשויים להוביל להסכם בטווח הזמן של שלושה עד שישה חודשים אותו הזכיר נשיא איראן רוחאני. "ניתן אפילו להגיע להסכם מהר יותר תלוי כמה איראן תהיה מוכנה לנהוג בשקיפות ", אמר.

בהתייחסו ליחסים בין שתי המדינות הדגיש קרי כי "אם אכן מדובר בתכנית לצרכי שלום, וכולנו נוכל לראות זאת –אם העולם כולו יראה זאת- מערכת היחסים בין שתי המדינות עשויה להשתנות לטובה באופן דרמטי והיא יכולה להשתנות מהר".

שר החוץ קרי עם עמיתו האיראני זריף בעצרת האו"ם צילום: אי-אף-פי

קרי הוסיף עוד כי איראן יכולה להוכיח את כנותה על ידי פתיחה מיידית של מתקניה לביקורות וצמצום העשרת האורניום שלה לרמה שאינה מספיקה לשימוש צבאי. "על איראן לנקוט בצעדים מידיים, צעדים ברורים ומשכנעים שיעמדו בסטנדרטים של הקהילה הבינלאומית בנוגע לתכניות גרעין, תכניות לצרכי שלום".

בראיון לרשת CBS שהעניק אתמול שר החוץ האיראני התייחס זריף להתחממות ביחסים בין וושינגטון לטהראן. הוא אמר כי מדינתו מוכנה לסלוח לארה"ב על היסטורית היחסים ביניהן, אבל לא יכולה לשכוח שני עשורים של חוסר אמון בין שתי המדינות. לדבריו, טהראן פתוחה למשא ומתן עם ארה"ב בנוגע לתוכנית הגרעין שלה, אבל וושינגטון חייבת להסיר קודם את הסנקציות המשתקות על כלכלת איראן. זריף חזר ואמר כי טהראן אינה מפתחת תוכנית לנשק גרעיני, ואין לה שאיפות כאלה. הוא הוסיף שאיראן מוכנה לפתוח את המתקנים הגרעיניים שלה בפני חוקרים בינלאומיים.

ביום שישי האחרון שוחח נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בטלפון עם מקבילו האיראני, חסן רוחאני, והביע אופטימיות בנוגע לפתרון סוגיית הגרעין האיראני. זו היתה השיחה הראשונה בין מנהיגי שתי המדינות מאז המהפכה האיסלאמית באיראן, בשנת 1979. אובמה אמר בסופה כי הדבר מצביע על "חוסר אמון עמוק" ששרר בין טהראן לוושינגטון, אך כעת ישנה הזמנות לשינוי במצב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ