בית המשפט קבע: חברת ההפקות של מייקל ג'קסון לא אחראית למותו

המושבעים החליטו כי חברת ההפקות ששכרה את שירותי הרופא שהורשע בהריגתו של מלך הפופ לא אחראית למותו. החברה: הוא שיחק כל לילה "רולטה רוסית"

בן סיסאריו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן סיסאריו, ניו יורק טיימס

בית המשפט בקליפורניה קבע אתמול (רביעי) כי חברת A.E.G. Live שארגנה את המופע האחרון של מייקל ג’קסון לא היתה אחראית למותו. התביעה דנה בשאלה האם האחראי לשכירת שירותיו של ד”ר קונרד מארי, שהורשע לפני שנתיים בהריגה ונדון למאסר, היה ג’קסון עצמו, או שמא הייתה זאת חברת האמרגנות ועל כן היא אחראית למותו. ד”ר מארי הוא הקרדיולוג שנתן לג’קסון את מנת הפרופופול הקטלנית לפני ארבע שנים.

המושבעים, שישה גברים ושש נשים, דנו לאורך 13 שעות במשך ארבעה ימים ובסופו של דבר דחו את טענות עורכי דינה של קתרין, אמו בת ה–83 של ג’קסון, כי חברת איי-אי-ג’י לייב שכרה רופא שלא היה כשיר לטפל בג’קסון. פסק הדין חוסך מאיי-אי-ג’י לייב, שהיא חברת הקונצרטים השניה בגודלה בעולם, את הצורך לשלם פיצויים בסכומים אדירים. עורכי דינה של קתרין ג’קסון, שהגישו את התביעה על הרג בשגגה בשמה ובשם שלושת ילדיו של הזמר, ביקשו פיצויים בסכום של עד 1.5 מיליארד דולר, על סמך הערכות הסכומים שהוא היה עשוי להרוויח אילו היה חי וממשיך בקריירה שלו.

חבר המושבעים יוצא מבית המשפט בקליפורניה לאחר מתן פסק הדיןצילום: אי-אף-פי

ג’קסון מת ב–25 ביוני 2009, שבועות ספורים לפני שסבב ההופעות החדש שלו היה אמור להתחיל.

המשפט, שנמשך חמישה חודשים, התנהל בתחילה באולם קטן בבית המשפט העליון של לוס אנג’לס, ללא נוכחות מצלמות, אך בשלב מאוחר יותר הועבר לאולם גדול יותר ופסק הדין שודר בטלוויזיה בשידור חי. קתרין ג’קסון, שנכחה באולם כמעט בכל יום, יצאה ממנו מיד לאחר הקראת פסק הדין בלי לומר מילה. במשך חמישה חודשים הוצגו באולם המשפט שתי גרסאות מנוגדות. האחת שהזמר נפל קורבן לרופא שרלטן וחברת אמרגנות רודפת בצע. בגרסה המנוגדת הוצג ג’קסון כמכור לסמים שמצבו הלך והידרדר, שחיפש בערמומיות רופאים שיצייתו לו, ואשר הונה כמעט את כל הסובבים לו.

שלב העדויות נמשך לאורך למעלה מ–80 יום, וכל צד השתמש בהן לחיזוק טענותיו נגד הצד השני. בפני המושבעים הוצגו תמונות שבהן נראתה גופתו העירומה של ג’קסון על שולחן הנחיחה שלאחר המוות, עדי ראיה תיארו כיצד הוא התחמק בצורה כרונית מחזרות או לחילופין הופיע כשהוא מצומק והלום סמים, ופרמדיק שבא לביתו של הכוכב אחרי שהתקבלה קריאת החירום בבוקר מותו, סיפר שג’קסון היה כל כך רזה וחיוור שהפרמדיק הניח שג’קסון מאושפז בהוספיס “בתום מחלה ממושכת”.

אמו ובתו של מייקל ג'קסון בבית המשפט בתחילת המשפטצילום: רויטרס

עורכי דינה של קתרין ג’קסון טענו שהחברה היתה אחראית לד”ר מארי והציגו אותה כגוף רודף בצע חסר מעצורים. הם הציגו בבית המשפט אימיילים של מנהלי החברה, שתיארו את ג’קסון בלגלוג כ”מפלצת” והתעלמו מבעיות הבריאות שלו שצוינו על ידי האנשים שעבדו עמו בשבועות לפני מותו. עורכי הדין של איי-אי-ג’י לייב הציגו את ג’קסון כדוגמה קלסית למשתמש בסמים, שעשה הכל כדי להשיג את התרופות שהיו נחוצות להקלת הכאבים הכרוניים שמהם סבל ולסייע לו לישון. החברה “לא היתה מסכימה לממן את סיור ההופעות הזה אילו ידעה שמייקל ג’קסון שיחק רולטה רוסית בכל לילה במיטתו”, אמר אחד מעורכי הדין בנאום הסיכום שלו.

כדי להוכיח שג’קסון היה אחראי לנפילתו, עורכי הדין זימנו רופאים ואחיות שאמרו כי הזמר ביקש מהם לספק לו פרופופול, וכשסירבו ואמרו לו שהתרופה מסוכנת, הם הורחקו ממנו מיד. בנוסף למצבו הרפואי, חלק גדול מהעדויות התרכזו בפרטים הכספיים של הקריירה שלו כדי לקבוע את גודל הפיצויים. ואולם, אפילו הפרט היבש ביותר שהתגלה בבית המשפט הוכיח את כמה ייחודו היה ג’קסון בתעשיית המוזיקה העולמית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ