האף-בי-איי: שני רבנים אמריקאים חטפו ועינו בעלים סרבני גט

לפי קובלנה שהוגשה לבימ"ש בניו ג'רזי, השניים דרשו מסוכנת סמויה 60 אלף דולר עבור השירות, והבטיחו כי "הבחורים הקשוחים" לא יותירו סימנים לתקיפה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

שני רבנים אמריקאים חשודים כי סיפקו למסורבות גט שירות בתשלום, במסגרתו קיבלו מבית דין רבני אישור לשימוש בכוח כלפי בעליהן - ואז חטפו ותקפו אותם עד שאלה הסכימו להתגרש מנשותיהם. כך טוען האף-בי-איי במסגרת קובלנה פלילית שהוגשה לבית משפט בניוארק, ניו ג'רזי, והותרה היום (חמישי) לפרסום. שני החשודים, שזוהו כמרטין וולמרק ומנדל אפשטיין, השתמשו לצורך כך באנשי זרוע שנודעו כ"אריאל" ו"יעקב". לצורך חקירת הפרשה ביצעו חוקרי האף-בי-איי פשיטות בדרום ברוקלין ובניו ג'רזי.

בשיחת טלפון מוקלטת עם סוכנת סמויה של האף-בי-איי, שהתחזתה לאשה שבעלה סירב להעניק לה גט, אמר לה וולמרק: "את צריכה רבנים מיוחדים שייקחו את הדבר הזה ויסיימו איתו". בשיחה, שנערכה באוגוסט האחרון, התייחס וולמרק לאפשטיין כאל "שכיר" שיוכל לעזור בכך. האשה נדרשה לשלם עשרת אלפים דולר תמורת אישור החטיפה בבית הדין הרבני ו-50 אלף דולר נוספים עבור ביצוע החטיפה עצמה.

בפגישה שנערכה מאוחר יותר בביתו של אפשטיין במחוז אושן בניו ג'רזי, הוא פירט את שיטת העבודה שלו: "בעיקרון, מה שאנחנו הולכים לעשות הוא לחטוף את הבחור לכמה שעות, להכות אותו ולענות אותו ולגרום לו לתת את הגט", אמר.

על פי מסמכי בית המשפט ציין אפשטיין ש"הגברים הקשוחים" שלו משתמשים במלמד (מקל חשמלי שנועד לזירוז בקר), ובאמצעים אחרים שאינם מותירים סימן לצורך עינוי הבעלים הסרבנים. אפשטיין הסביר כי הדבר חיוני במקרה שבו יחליט הבעל להתלונן במשטרה. "בעיקרון התגובה של המשטרה היא, אם אין על הבחור סימן, אז אולי יש כאן איזה רומן יהודי מטורף, והם לא רוצים להתערב", הסביר.

המסמכים המתארים את המבצע הסמוי של האף-בי-איי אינם מתארים מקרים שבהם החשודים ביצעו למעשה חטיפות כאלה, אבל לדברי הרשויות, הראיות בתיק כוללות שיחה מוקלטת שבה מספר אפשטיין כי ארגונו ביצע חטיפה אחת בכל שנה וחצי בערך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ