עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

גרמניה קיבלה דיווחים על כך שהמודיעין האמריקאי עקב במשך שנים אחר התקשורת של קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל - כך פורסם היום בהודעה רשמית מטעם ממשלת גרמניה. בעקבות הדיווחים, שוחחה היום (רביעי) מרקל עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, ודרשה ממנו לקיים בדיקה מקיפה של הנושא. הפרשה נחשפה באתר האינטרנט של המגזין "דר שפיגל", ולאחר שהדיווח נבדק בידי מנגנוני המודיעין והביטחון הגרמניים, פרטיו נמצאו מהימנים.

מהבית הלבן נמסר כי בשיחה בין השניים הנשיא אובמה הכחיש כי ארה"ב עוקבת כעת אחרי התעבורה. "ארה"ב לא מצותתת ולא תצותת לתכתובת של הקאנצלרית", מסר דובר הבית הלבן ג'יי קרני. עם זאת, ארה"ב סירבה למסור אם האזינה לה בעבר.

צפו בהודעת ההכחשה של הבית הלבן:

כשקייטלין היידן, דוברת הבית הלבן לנושאי ביטחון לאומי נשאלה בידי הגרדיאן הבריטי בנושא היא השיבה "ארה"ב אינה מאזינה, ולא תאזין אחר התקשורת של הקאנצלרית מרקל. מעבר לכך אני לא יכולה להגיב באופן פומבי על כל טענה בנוגע לפעילות מודיעין ספיציפית".

בהודעה שפירסמה ממשלת גרמניה נכתב, כי הקאנצלרית אמרה לאובמה כי אם המידע נכון הרי שההתנהלות של ארה"ב מהווה "פגיעה חמורה באמון" בין שתי המדינות. "בין חברים ושותפים קרובים, כמו ארה"ב וגרמניה, אסור לאפשר האזנות לראש ממשלה", אמרה מרקל. עוד הוסיפה, כי ההתנהלות הזו אינה מקובלת ודרשה להפסיקה באופן מיידי. לצד זאת, מרקל אף דרשה מאובמה הבהרות ביחס להאזנות שביצעה ארה"ב לטלפונים גרמנים אחרים - פרשה שנחשפה כבר לפני כמה חודשים.

פוליטיקאים באופוזיציה הגרמנית ופעילי פרטיות השמיעו ביקורת חריפה על תוכנית הריגול האמריקאית, אבל מרקל נמנעה ממתיחת ביקורת.

מרקל הביעה הפתעה לנוכח היקף ההאזנות שנחשפו, אך הוסיפה כי ארצה "תלויה בשיתוף פעולה עם סוכנויות ריגול אמריקאיות. תודות למידע שהגיע ממקורות אמריקאיים שירותי הביטחון הגרמנית הצליחו לסכל תוכנית של פעילי טרור איסלאמיים לפגוע בחיילים ואזרחים אמריקאים על אדמת גרמניה".

במקביל, התקיימו היום בברלין שיחות בדרגים גבוהים בין נציגי הבית הלבן ומשרד החוץ האמריקאי לבין עמיתיהם הגרמנים, בניסיון לקבל הבהרות על הפרשה. בדיווח של ממשלת גרמניה נמסר, כי השיחות יימשכו.

בחודשים האחרונים נחשף, כי ארה"ב ריגלה אחר שגרירויות ונציגויות של עשרות מדינות בתחומה, בהן צרפת, איטליה ויפן, וכן ריגלה אחר משרדי האיחוד האירופי בבריסל ובגרמניה. הריגול נעשה באמצעות חדירה לרשתות טלפון ואימייל והטמנת מכשירי האזנה. פרטים אלה נחשפו בין היתר על ידי המדליף אדוארד סנודן, איש הסוכנות לביטחון לאומי לשעבר.

ברק אובמה ואנגלה מרקלצילום: אי–פי

הדיווח האחרון מגיע לאחר שתוכניות הריגול הנרחבות של ה-NSA אותן חשף סנודן הביאו להתנגשות בין צרפת לארה"ב. על פי הדיווח בלה מונד, ארה"ב אספה מידע מ-70 מיליון שיחות טלפון שערכו אזרחי צרפת בתקופה של חודש. בנוסף דווח כי ארה"ב ריגלה אחרי השגרירות הצרפתית בוושינגטון ואחרי שגרירות צרפת במטה האו"ם בניו יורק.

אתמול נפגשו שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ומקבילו הצרפתי לורן פביוס בפריז, בפגישה שתוכננה מראש, והתייחסו לפרשה. בפגישה חזר ודרש פביוס מקרי הסברים על תוכנית הריגול של שירותי הביון האמריקאיים בעולם, והפציר בו לשים לה קץ.

מהבית הלבן נמסר כי "הנשיא אובמה והנשיא הולנד שוחחו על הפרסומים האחרונים בתקשורת - שחלקם משבשים את פעילותינו המשותפת, וחלקם מעלים שאלות רציניות עבור חברינו ובני בריתנו בנוגע להוצאתן לפועל של אותן יכולות", נכתב בהודעה. "הנשיא הבהיר כי ארה"ב החלה לבחון את דרכי איסוף המידע שלה, בצורה שתאזן בין צרכים ביטחוניים לגיטימיים של אזרחינו לבין הזכות לפרטיות שראויה להנתן לכל אדם באשר הוא. שני הנשיאים הסכימו כי יש להמשיך את השיחות בערוצים דיפלומטיים".

מנגד ראש המודיעין האמריקאי ג'יימס קלפר דחה את הטענות בלה מונד. "הדיווחים האחרונים שפורסמו ב'לה מונד' כוללים מידע שאינו נכון ואף מטעה בנוגע לפעילות סוכנות המודיעין האמריקאית", נמסר בהצהרה שפרסם קלפר אתמול בלילה. "ההאשמה כי סוכנות המודיעין הלאומית אספה למעלה מ-70 מיליון הקלטות של אזרחי צרפת אינה נכונה".

ארה"ב הפעילה תוכנית ריגול משמעותית גם בגרמניה. על פי דיווח בדר שפיגל מחודש אוגוסט, באפריל 2013 ארה"ב דירגה את יעדי המודיעין שלה בסולם שנע בין 1 (העניין הגבוה ביותר) ו-5. גרמניה היתה באמצע הרשימה, לצד צרפת ויפן אך לפני איטליה וספרד. בראש רשימת יעדי הריגול האמריקאיים נמצאות סין, רוסיה, איראן, פקיסטאן, צפון קוריאה ואפגניסטאן. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ