התקדמות משמעותית בשיחות

קולומביה ו-FARC הגיעו להסכם על נקודת המחלוקת המרכזית

שני הצדדים, המתדיינים זה כשנה בקובה, הגיעו להסכם עקרונות על עתיד ארגון המורדים בפוליטיקה. שלוש מחלוקות עיקריות נותרו עדיין על השולחן

רויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רויטרס

ממשלת קולומביה וארגון "הכוחות המזוינים המהפכניים של קולומביה" (FARC) הגיעו להסכם עקרונות על עתיד הארגון בפוליטיקה, נושא שהיה אחד הבעייתיים ביותר בשיחות השלום הנערכות בקובה. דבר ההסכם נודע הערב (רביעי) בהודעה משותפת שפרסמו שני הצדדים במקביל, בבוגוטה ובהוואנה.

הסכם העקרונות מכשיר את הקרקע לכניסת FARC לפוליטיקה הקולומביאנית, במה שכינה נציג הממשלה אומברטו דה לה קָיֶה "התחלה דמוקרטית חדשה שלא תשלב עוד בין פוליטיקה לנשק". שני הצדדים סיכמו ככל הנראה על ערביות, תנאים ותמיכה בהקמתן של מפלגות חדשות שייצגו את הארגון.

מלחמתו של FARC בממשל המרכזי בקולומביה התנהלה במשך עשרות שנים בערים ובג'ונגלים וגבתה את חייהם של יותר מ–200,000 בני אדם. הארגון הוקם לפני כ-50 שנה כתנועת איכרים מרקסיסטית שחרתה על דגלה את הדרישה לרפורמות אגררית. עם השנים הפך FARC לכוח החמוש הגדול ביותר באמריקה הלטינית ואחד הממוסדים ביותר בעולם.

נציגי ממשלת קולומביה עם מפקד FARC איבן מרקס (במרכז) בהוואנהצילום: אי-אף-פי

"אנחנו מרוצים לגמרי ממה שהוסכם בסוגיית ההשתתפות הפוליטית", אמר איבן מרקס, מנהיג הארגון. "בשום תהליך שלום אחר לא הושגה התקדמות כמו זו שהשגנו בהוואנה. נקטנו צעד חשוב בכיוון הנכון לסיום העימות ולהשגת דמוקרטיה אמיתית בקולומביה".

נשיא קולומביה, חואן מנואל סנטוס, איש המרכז־ימין, סובל בחודשים האחרונים מצניחה בפופולריות ומביקורת נוקבת, בעיקר מצד הנשיא לשעבר אלווארו אוריבה, בשל התחושה שהוא מוותר יותר מדי למורדים בתמורה למעט מאוד. במקביל, נמשכות מדי פעם התקריות האלימות בין שני הצדדים, אך אלה לא משבשים את מהלך השיחות.

נשיא קולומביה סנטוסצילום: אי–פי

פרשנים פוליטיים סבורים שההסכם הנוכחי יגביר את התמיכה בסנטוס ויוסיף לו נקודות אם יחליט עד 25 בנובמבר להתחרות על תקופת כהונה שניה כנשיא. לדעת רבים, כהונה שניה כזו תלויה בהתקדמות עם FARC.

המשא ומתן בין דני הצדדים מתנהל זה כשנה, אך התקדם עד כה בעצלתיים והניב עד כה רק הסכם חלקי על הראשונה מבין חמש הנקודות על סדר היום. מדובר בהסכם חלקי בסוגיית רפורמת הבעלות על הקרקעות. הסעיפים הנותרים עוסקים בפיצויים לקורבנות FARC, פעולה נגד סחר הסמים בקולומביה והכרזה על הפסקת המלחמה.

סביר להניח ששני הצדדים לא יחשפו פרטים רבים בהסכם, אך אזרחי קולומביה ירצו ודאי לדעת מה נציגי הממשלה הציעו למורדים וכיצד אלה ישלמו על פשעיהם. רבים יסרבו להסכים שלמנהיגי FARC יוצעו מושבים בקונגרס, כפי שהם דורשים, בלי לרצות לפני כן עונשי מאסר. רוב האזרחים רוצים נואשות שהמלחמה תסתיים, אך האופוריה ששררה כשהחל המשא ומתן התפוגגה ככל שהשיחות נמשכו ללא הסכמות משמעותיות.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ