דה-בלאזיו הושבע לראשות ניו יורק: "נפנה לכיוון חדש"

ראש העיר הנכנס הושבע על ידי ביל קלינטון, ובנאומו הבטיח לפעול מייד לקידום השוויון. הוא עקץ את בלומברג אך הודה לו על מעורבותו בתחומים סביבתיים

תומס קפלן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומס קפלן, ניו יורק טיימס

ביל דה-בלאזיו נכנס היום (רביעי) לתפקידו כראש העירייה ה–109 של ניו יורק, בטקס פומבי שנערך בעיר על מדרגות בניין העירייה. דה-בלאזיו הושבע על ידי הנשיא לשעבר, ביל קלינטון, שבממשלו שימש כממונה האזורי על הבניה והפיתוח העירוני. בנאומו, תקף ראש העיר הנכנס בעקיפין את מדיניות קודמו, המיליארדר מייקל בלומברג, שעוזב את התפקיד לאחר שלוש כהונות.

"אנחנו נקראים לשים קץ לחוסר השוויון הכלכלי והחברתי שמאיים לפורר את העיר שאנחנו אוהבים", אמר דה בלאזיו. "לכן, היום, אנחנו מתחייבים ללכת בכיוון חדש בניו יורק. ההיסטוריה של עירנו נכתבה על ידי הצורך לשנות, הוא בדנ"א שלנו". הוא נשבע על ספר תנ"ך שבעבר היה שייך לפרנקלין דלאנו רוזוולט, הנשיא המזוהה עם הרחבת אחריותה של הממשלה לרווחת האזרחים.

דה-בלאזיו בא לבניין העירייה בלוויית רעייתו שירליין מקריי, בתו בת ה-19 קיארה ובנו בן ה-16 דנטה. הכרטיסים לטקס ההשבעה נמכרו שעתיים לאחר שנפתחו הקופות. עשרות מתושבי ניו יורק הוזמנו להצטרף לדה-בלאזיו על הבמה - ביניהם מהנדס מקווינס שהיגר לעיר מבנגלדש, זוג מסטטן איילנד שביתם נפגע קשות בהוריקן סנדי, ופועל במסעדת מזון מהיר מברוקלין.

"ישנם כאלה הסבורים שכעת, כשאנחנו באים למשול, המצב יישאר כמו שהיה תמיד. אבל ברצוני להבהיר: כשאמרתי שאני מכוון אל לב 'בין שתי ערים', התכוונתי לכך, וכך אכן נעשה", אמר דה-בלאזיו, שבעבר טען כי בלומברג הפך את ניו יורק למהדורה מודרנית של הספר בכך שהחריף את הפערים החברתיים בעיר. דה-בלאזיו, בן 52, הושבע רשמית בשעות הלילה, זמן קצר אחרי חצות, בטקס קצר שנערך לפני בית משפחתו בפארק סלופ שבברוקלין.

דה-בלאזיו גם הודה בדבריו לבלומברג, על אף הפערים בתפיסות העולם ביניהם: "תודה לך, ראש העיר בלומברג", אמר. "הובלת את עירנו בתקופות קשות ביותר, ואנחנו מודים לך על כך. תשוקתך בנושאים כמו הגנת הסביבה ובריאות הציבור הותירו מורשת אצילה. אנו מתחייבים להמשיך את ההתקדמות המשמעותית שעשית בתחומים החשובים הללו".

דה-בלאזיו הדמוקרט מתחיל את הכהונה שלו כסמל לליברליות המתעוררת מחדש, ומעורר את תקוותיהם של רבים ברחבי המדינה. עם זאת, הוא גם ראש עירייה טירון וחסר ניסיון, והדרך בה ינהל את העיר תזכה לבחינה צמודה. עד לפני זמן לא רב, הוא היה הסניגור הציבורי, ולפני כן שימש כחבר מועצת העיריה. דה-בלאזיו היה חבר אלמוני למדי במפלגה הדמוקרטית, לפני שעיצב את מסע הבחירות שלו מסביב ל"בין שתי ערים" - אפיון תמציתי של חוסר השוויון שבו הבטיח לטפל אם ייבחר.

בבחירות שנערכו ב-5 בנובמבר הוא הנחיל מפלה קשה למועמד הרפובליקאי, ג'ו לוטה, תוך ניצול חששם של רבים מהתושבים שהעיר נעשית נחלתם הבלעדית של עשירים, והבטחותיו כי מדיניותו תהיה שונה לחלוטין מזו שהנהיג בלומברג בשנים החולפות.

בלומברג, שנכנס לתפקידו לאחר פיגועי 11 בספטמבר, הצליח לשקם את העיר ולהפוך אותה למרכז תרבותי, ומוקד משיכה לתיירים ומשקיעים, וכן להפחית באופן משמעותי את שיעור הפשיעה בה. במהלך כהונתו השקיע בעיר 650 מיליון דולר מהונו הפרטי. עם זאת, מבקריו טענו כי בשנותיו דאג לעשירים ודחק את רגליהם של העניים ובני המעמד הבינוני, שנפגעו מהקיצוצים בתקציב העירוני ונמלטו מפני יוקר המחיה המאמיר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ