ברידג'גייט |

פקק התנועה של כריס כריסטי הפך לסקנדל פוליטי

תכתובות מלמדות שעוזרים בלשכת מושל ניו ג'רזי ביקשו ליצור פקקי תנועה מתוך נקמנות ביריב פוליטי. כריסטי: "הצעדים בוצעו ללא ידיעתי"

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

כמה ימים של פקקי תנועה חסרי-הסבר בכניסה לגשר מפורסם בניו יורק הפכו עתה לסקנדל פוליטי חם שזכה לכינוי "ברידג'גייט" המאיים על עתידו הפוליטי של מי שנחשב עד כה למועמד הרפובליקאי המוביל לנשיאות ב-2016, מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי.

לאחר שבועות ארוכים של הכחשות מצד כריסטי וניסיון מצד דובריו לגמד את הפרשה, הניו יורק טיימס ועיתונים אחרים חשפו היום (רביעי) תכתובות דואר אלקטרוני המוכיחות לכאורה שלשכתו של כריסטי היא שביקשה מרשות הנמלים של ניו יורק וניו ג'רזי ליצור את הפקקים בספטמבר האחרון בכניסה לגשר ג'ורג' וושינגטון, המחבר בין ניו ג'רזי לצפון מערב מנהטן. המטרה: להעניש את ראש העיר הדמוקרטי של פורט לי, השוכנת בכניסה לגשר מצד ניו ג'רזי, על כך שסרב להביע את תמיכתו בכריסטי לקראת הבחירות לתפקיד המושל שנערכו בנובמבר.

"הגיע הזמן לבעיות תנועה בפורט לי," כתבה באוגוסט ברידג'ט אן קלי, סגנית מנהלת הלשכה ויועצתו הקרובה של כריסטי לדייויד וילדסטין, גם הוא מקורב למושל ומי שהיה אחראי על הגשר מטעם רשות הנמלים. "הבנתי אותך," השיב לה וילדסטין. פחות מחודש לאחר מכן וללא התראה מוקדמת, רשות הנמלים הציבה מחסומים בשניים מתוך שלושת המסלולים המובילים מפורט לי לגשר, דבר שגרם לשיבושי תנועה קשים במשך חמישה ימים בכל רחבי העיר.

גשר ג'ורג' וושינגטוןצילום: אי-פי

אבל לא רק קנוניה נחשפה באי-מייל, גם אטימות לב: כשראש העירייה "הסורר" מייק סוקוליץ' התלונן ברשות הנמלים שפקקי התנועה הבלתי-מתוכננים משבשים את פתיחת שנת הלימודים ואת יום הזיכרון למתקפת הטרור של 11 בספטמבר, קלי שיגרה אי-מייל לווילדסטין בו שאלה "אולי זה לא בסדר שאני מחייכת עכשיו? בכל זאת, אני מרגישה לא טוב בקשר לילדים". על כך השיב לה וילדסטין: "אל תדאגי, אלה ילדיהם של אלה שמצביעים לברברה בואונו", יריבתו הדמוקרטית של כריסטי על משרת המושל.

האי־מיילים, שעברו צנזורה מוקדמת של רשות הנמלים שמחקה חלק מהפרטים שהופיעו בהם, הגיעו לידיה של ועדת חקירה שהוקמה לאחר הבחירות על ידי בית המחוקקים הדמוקרטי של ניו ג'רזי. הם מפריכים למעשה את טענתה של לשכת כריסטי שלמושל ולאנשיו לא היה לא כל קשר לעניין, וכי מדובר בציד מכשפות תקשורתי הנובע ממעמדו הרם של המושל בפוליטיקה האמריקאית.

גרסת המקורבים עד כה הייתה שפקקי התנועה נגרמו בעטיו של "ניסוי שדה" בלתי מתואם שרשות הנמלים ביצעה כדי לבדוק את דרכי הגישה לגשר, ושבעקבותיו התפטר וילדסטין יחד עם סגן מנהל רשות הנמלים ביל ברוני, גם הוא מקורב לכריסטי. למעלה מ-100 מיליון מכוניות חוצות את הגשר מידי שנה בשני הכיווניים, יותר מאשר בכל גשר אחר בעולם, ופקקי התנועה בו גורמים כמעט מידי יום לעיכובים ארוכים.

כריס כריסטיצילום: אי-פי
גשר ג'ורג' וושינטון וגגות צפון מנהטןצילום: Ed Yourdon, ברשיון Flickr

אבל עכשיו, כש"שביל הנייר" מוביל ישירות למשרדו, כריסטי יצטרך לגבש אסטרטגיה חדשה כדי שלא ידבק בו הדימוי המופץ על ידי הדמוקרטים, לפיו הוא נוקט בשיטת ה"טריקים המלוכלכים" שהיתה נהוגה אצל הנשיא ריצ'ארד ניקסון. בניגוד לתדמיתו הציבורית החיובית, טוענים יריביו, כריסטי הוא מושל כוחני ונקמן המנצל את משרתו כדי להעניש פוליטיקאים ויריבים אחרים שאינם הולכים בתלם.

הערב פרסם כריסטי הודעה בה אמר ש"נדהם ונעצב" לגלות את "ההתנהגות הבלתי-ראויה" של אנשיו, "שנעשתה ללא ידיעתי". אך גם לו וגם למקורביו ברור שאין מדובר בסוף פסוק ושהתקשורת לא תניח לו, לפחות בשבועות הקרובים.

כריסטי הוזנק למרכז הבמה לפני הבחירות לנשיאות בשנה שעברה בעקבות החיבוק הפומבי שהעניק לנשיא ברק אובמה לאחר האסון שגרם הוריקן סנדי. הדבר עורר אמנם זעם במטה של יריבו של אובמה מיט רומני ובקרב בכירי המפלגה הרפובליקאית, אך העניק לכריסטי תדמית של מנהיג על-מפלגתי המתעלה מעל לשיקולים פוליטיים צרים. כריסטי ביקש להעמיק את הרושם החיובי שיצר על ידי גיוס תמיכה מצד ראשי ערים דמוקרטים לקראת הבחירות לתפקיד המושל, אך סוקוליץ' מפורט לי סרב לשתף עמו פעולה.

עד כה הצטייר כריסטי בסקרים כמועמד הרפובליקאי היחיד שמסוגל לגבור על הילארי קלינטון בבחירות 2016, אבל זה היה, כאמור, לפני שהסתבך באי-מיילים של מקורביו.

גשר ג'ורג' וושינגטוןצילום: Brian Clift, ברשיון Flickr

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ