ארה"ב הורתה לדיפלומטית ההודית שנעצרה לעזוב את המדינה

המהלך התבצע לאחר שהודו סירבה לבטל את החסינות של סגנית הקונסול בניו יורק. ארה"ב החזירה לבקשת הודו דיפלומט מהשגרירות בדלהי

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ואי-פי

דיפלומטית הודית שמעצרה הוביל למשבר בין ארצות הברית להודו, עזבה אמש (חמישי) את ניו יורק בחזרה לארצה. דוויאני חוברגאד, סגנית הקונסול בניו יורק, נעצרה בחודש שעבר בחשד ששיקרה בבקשת ויזה והעניקה שכר זעום לעוזרת הבית שלה. מעצרה הוביל לתרעומת בהודו, לאחר שהתברר כי היא נאזקה והופשטה לצורך חיפוש על גופה. חוברגאד הכחישה את כל האישומים נגדה ושוחררה בערבות, והודו דרשה התנצלות מארה"ב על "ההשפלה" שגרמה לה.

שעות לפני שחרורה הגיש בית משפט פדרלי בניו יורק את האישומים נגד חוברגאד. השחרור התאפשר לאחר שארה"ב הסכימה לבקשת הודו, לספח את חוברגאד לאו"ם, מהלך שהעניק לה דרגת חסינות דיפלומטית רחבה יותר מזו שהיתה לה כעובדת הקונסוליה. ארה"ב מסרבת לבקשות כאלה רק לעתים נדירות, במקרים בהם הדיפלומט בו מדובר מהווה סיכון ביטחוני. עם זאת, הודו סירבה לאחר מכן לבקשת ארה"ב לבטל את החסינות, ולכן הורתה ארה"ב לדיפלומטית לעזוב את המדינה.

לאחר עזיבתה של הדיפלומטית את המדינה הודיעה היום הודו כי היא דורשת מארצות הברית להדיח את אחד מאנשי השגרירות בדלהי, שדרגתו קרובה לזו של חוברגאד. ארה"ב אישרה מאוחר יותר כי גורם בשגרירות אכן יעזוב את המדינה, אך זהותו לא נמסרה.

דוויאני חוברגאד, סגנית הקונסול בניו יורק, עזבה חזרה לארצהצילום: אי–פי

במשרד החוץ האמריקאי הביעו צער על הצעד, ואמרו כי התקווה היא שהפרשה תסתיים כעת. "אנו מצטערים מאוד שממשלת הודו הרגישה צורך לגרש אחד מאנשינו", אמרה דוברת משרד החוץ, ג'ן סאקי. "זהו זמן מאתגר ליחסי ארה"ב-הודו. אנו מקווים שההודים ינקטו עמנו צעדים משמעותיים כדי לשפר את היחסים ההדדיים". גורם בהודו אמר כי הדיפלומט האמריקאי שסולק היה מעורב בפרשת מעצרה של חוברגאד.

סוכנות הידיעות רויטרס דווח כי כעת עם שחרורה של חוברגאד, ולקראת הבחירות הכלליות בהודו שיערכו במאי, מפלגות שונות צפויות להיפגש עמה ולהציע לה להצטרף לשורותיהן כפוליטיקאית. הדבר מראה עד כמה עוררה הפרשה את הרגשות הלאומיים בהודו, שם הפכה חוברגאד בשבועות האחרונים לגיבורה של ממש.

חוברגאד, בת 39, רופאה בהכשרתה, הוצבה לפני תפקידה האחרון בגרמניה, איטליה ופקיסטאן. שר החוץ של הודו, שתמך בה במהלך המאבק נגד התביעה האמריקאית, אמר כי היא תקבל כעת מינוי חדש בניו דלהי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ