ג'ון קרי בראש "רשימת החיסול" של בני הזוג קלינטון

לפי ביוגרפיה חדשה של שרת החוץ לשעבר, קובץ אקסל מ-2008 שמתעדכן עד היום מדרג את הפוליטיקאים שבגדו בנשיא לשעבר ואשתו

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

הילרי וביל קלינטון מנהלים "רשימת חיסול" של מי שבגד בהם בזירה הפוליטית ב-20 השנה שלהם בצמרת בוושינגטון. כך נטען בספר החדש HRC: State Secrets and the Rebirth of Hillary Clinton ("הילרי רודהם קלינטון: סודות מדינה ולידתה מחדש של הילרי קלינטון". בעיתון הבריטי "דיילי טלגרף" דווח היום (שלישי) כי הרשימה, הנמצאת בקובץ אקסל, הורכבה לקראת סוף התמודדותה על המועמדות הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ב-2008, שבה הפסידה לברק אובמה.

ברשימה נמצאים שמות כמו ג'ון קרי, כיום שר החוץ ומחליפה של קלינטון בתפקיד, והסנאטור המנוח טד קנדי – שניהם עברו לתמוך באובמה במהלך מסע הבחירות. בקובץ הבגידות מדורגים "הפושעים" בסולם הנע מ-1 עד 7. את הקובץ חיברו עוזרים של קלינטון כדי ליצור מאגר נתונים שיקבע מי ראוי לטובות פוליטיות ומי לא. קרי וקנדי זכו לציון 7 – המעיד על הרמה הגבוהה ביותר של בוגדנות. לעוינות של קלינטון כלפי קרי בוודאי לא סייעו שורת ההישגים הדיפלומטיים שלו מאז שנכנס לתפקיד, בהם ההסכם על פירוק סוריה מנשק כימי והסכם הביניים על תוכנית הגרעין של איראן, ששמים לפי פרשנים בצל את הישגי קודמתו בתפקיד, קלינטון, בארבע שנות כהונתה.

כותבי הספר טוענים כי עוזריהם של בני הזוג עדיין נוהגים לעדכן את הנתונים ברשימה. בספר מתואר עד כמה פגעו הבחירות המקדימות ב-2008 ברוחה של שרת החוץ והסנאטורית לשעבר, שבמהלכן ערקו יותר ויותר דמוקרטים בכירים למחנהו של אובמה. זינוקו של הנשיא לעתיד למעמד של פוליטיקאי כוכב רמס את רשת הקשרים הענפה שבנו הקלינטונים ואת המעמד שהשיגו בעבודה קשה כצמד המוביל במפלגה הדמוקרטית.

הילרי וביל קלינטון בהשבעת ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו בתחילת החודשצילום: רויטרס

הכותבים ג'ונתן אלן ואיימי פארנס כתבו: "העלבונות לא נפסקו, וכל מכה פגעה יותר מהקודמת. זו ההשפעה המצטברת של חודשים על חודשים של עריקות". באתר של רשת "פוקס" דווח כי מלבד קרי וקנדי, קלינטון נפגעה במיוחד מעריקתה של קלייר מקאסקיל, סנאטורית דמוקרטית ממיזורי, שהיתה לפוליטיקאית הובלטת הראשונה לתמוך באובמה, אז סנאטור צעיר מאילינוי. סנאטורים אחרים שזכו לציון 7 הם ג'יי רוקפלר, בוב קייסי ופטריק ליהי.

אסטרטגים פוליטיים חלוקים בדעתם בשאלה אם הצגת בני הזוג קלינטון כצמד נקמני תפגע בסיכוייה של הילרי להתמודד בבחירות לנשיאות ב-2016. יועץ רפובליקאי אמר כי התדמית הזאת תהיה כלי בידי המפלגה היריבה: "יש הבנה די ברורה שלא מתעסקים עם הקלינטונים כי הם משיבים רעה תחת רעה, רואים בהרבה דברים עלבונות אישיים, וביסודו של דבר יכו בך בעוצמה כשלא תשים לב".

הדמוקרטים היו מתונים יותר בתגובתם, וחלקם אמרו כי רכילות פוליטית מהסוג הזה מעניינת רק את החבורה המצומצמת של פעילים פוליטיים, ותהיה לה השפעה מעטה על מסע הבחירות עצמו. "הפרסום אולי עסיסי, אבל לא חשוב", אמר עוזר לשעבר בבית הלבן בממשלו של ביל קלינטון, "עם זאת, הדבר גם מאפיין את הדרך שבה המכונה הקלינטונית פעלה בתקופה שאחרי הנשיאות. זה החלק המדכא ביותר בעולם הקלינטוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ