רפורמת ההאזנות של אובמה: ה-NSA לא יורשה לצותת למנהיגי בעלות ברית

נשיא ארה"ב הודיע כי הסוכנות תצטרך לקבל אישור מבית המשפט כדי לבצע ציתות המוני, וכי יוקטן מספר האמריקאים ששיחותיהם ינוטרו

מארק לנדלר ופיטר בייקר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק לנדלר ופיטר בייקר, ניו יורק טיימס

הסוכנות לביטחון לאומי תידרש להשיג אישור מבית משפט חשאי לפני ציתות המוני לשיחות טלפון, ולא תאזין למנהיגי בעלות בריתה של ארצות הברית. כך הודיע נשיא ארצות הברית ברק אובמה. בנאום שנשא הנשיא היום, הוא אמר כי המידע מאותו ציתות המוני יישאר בידי הממשלה לעת עתה, על אף שברצונו להעביר את אחסון המידע בעתיד לרשות שלישית בלתי תלויה. זהותה של אותה רשות שלישית תקבע על ידי הקונגרס, אמר הנשיא.

אובמה הודיע כי הרשות תקבל גישה למידע רק אם תציג "חשד סביר וממשי" שאזרח אמריקאי עוסק בפעילות טרור. בנוסף, הקריטריונים לקבלת אישור להאזנה לשיחות טלפון יוקשחו. הנשיא הציע לשנות את מבנה בית המשפט לענייני מודיעין חוץ, שמפקח על ענייני מעקבים וציתותים בתוך ארה"ב למטרות בטחוניות, ואמר כי ימונה פאנל של משפטנים שיקראו לדון בנושאים מרכזיים הקשורים לנושא פרטיות האזרחים. 

עם זאת, הוא גם הגן על פעילות הסוכנות."הם לא משתמשים ברשויות כדי לקרוא את אימיילים פרטיים או להקשיב לשיחות טלפון אישיות", אמר. אך הוא גם ציין שהוא "שמר על מידת סקפטיות בריאה" לגבי סוכנויות המודיעין כשכנס לבית הלבן.

צילום: אי־פיצילום: AP

"על מנת שסוכנויות המודיעין שלנו יהיו יעילות לטווח הארוך, אנחנו חייבים לזכור באמונם של כל האזרחים האמריקאים ושל אנשים מרחבי העולם", אמר הנשיא. הוא ציין שהוויכח בנושא הזה יהיה ארוך, וישתנה ככל שתתפתח הטכנולוגיה ויתרבו האיומים על הפרטיות.

אחד השינויים המרכזיים בתוכנית הוא כאמור, בתוכנית הציתות ההמוני, שאוספת מידע על שיחות הטלפון של מיליוני אמריקאים, אם כי לא מאזינה לתוכנן. אחד הגורמים המרכזיים לקידום השינוי בתוכניות המעקבים הם הדלפותיו של עובד הסוכנות לביטחון לאומי לשעבר, אדוארד סנודן.

היום פורסמו ב"ניו יורק טיימס" דבריו של אחד מאנשי ממשלו של אובמה, שאמר: "הנשיא יאמר שהוא מורה על שינוי שיביא לסגירת חלק 215 של תכנית הציתותים לשיחות טלפון כפי שהיא מתנהלת כיום, ויפעל למען הקמת תוכנית שתשמר את המידע שאנו צריכים מבלי להשתמש בציתות המוני", אמר הגורם הבכיר בממשל אובמה.

"הנשיא מאמין שהתוכנית כוללת יכולות חשובות שמאפשרות לנו להילחם בטרור, אך שאנו יכולים וראוי שנשמור על היכולות הללו מבלי לפגוע בפרטיות", הוסיף. שינויים רבים שיציע הנשיא צפויים להדאיג רבים מחברי הקונגרס, בעיקר רפובליקאים, שצריכים לאשר רבות מהצעותיו של אובמה.

בעקבות גילויו של סנודן, מינה אובמה ועדה שכוללת חמישה מומחי מודיעין ומשפט, שחיברה מסמך בן 300 עמודים ובו המלצות על המשך פעילות הסוכנות. אחת ההצעות בדו"ח, שהוגש לאובמה בחודש שעבר, היא להפסיק את האיסוף השיטתי של מידע משיחות טלפון של אמריקאים, ולשמור את המידע בידיים פרטיות, וכן ש"כריית מידע יתנהל רק אחרי קביעת בית המשפט"

ועדה שמינה הנשיא אובמה המליצה לו שהממשלה לא תורשה להחזיק במידע שנאסף מתוכניות המעקבים, והמידע שנאסף יישאר אצל חברות תקשורת או צד שלישי עצמאי אחר והגישה אליו תורשה רק לאחר אישור משופט. אך מכיוון שחברות התקשורת, מצידן, סרבו להחזיק במידע הזה, ולמעשה לא קיים צד שלישי בלתי תלוי, החליט אובמה להורות על חקירה נוספת בנושא המידע שנאסף וייאסף.

התובע הכללי אריק הולדר וסוכנויות המודיעין צריכים לחזור לאובמה עם תוצאות החקירה עד 28 במארס, ועם הצעה כיצד תתנהל תוכנית המעקבים מעתה הלאה, "מבלי שהממשלה תחזיק במסד הנתונים", אמר הפקיד הממשלתי הבכיר. הנוסך, אובמה יתייעץ עם הקונגרס בנושא וישקול את דעתם בנושא. כל שינוי חייב להיות מעוגן בחקיקה.

הנשיא ויועציו עבדו שבועות על הנאום, על פי עוזריו, במהלך חופשת חג המולד של הנשיא בהוואי, הוא סקר את 46 ההמלצות שגיבשו חברי הוועדה שמינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ