שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

האפיפיור פרנסיסקוס אינו שוכח את חבריו היהודים מבואנוס איירס, עיר הולדתו. ביום חמישי, בצעד יוצא דופן, אירח הכומר הארגנטינאי את ידידיו בסנטה מרתה, מעונו הרשמי ברומא, לארוחה כשרה למהדרין, שהסתיימה בשירה בחברותה. את האירוע המיוחד ארגן קלאודיו אפלמן, מנכ"ל הקונגרס היהודי של אמריקה הלטינית, ידידו של פרנסיסקוס מהימים שבהם עוד היה חורחה מריו ברגוליו, הארכיבישוף של הבירה הארגנטינאית.

פרנסיסקוס, שנבחר לאפיפיור במארס אשתקד, הוא הכומר הראשון מיבשת אמריקה שהתמנה לראש הכנסייה הקתולית. במשך שנים ארוכות קיים יחסים קרובים עם הקהילה לקהילה היהודית בבירת ארגנטינה והשתתף בקביעות בטקסיה השונים, כולל הדלקת הנרות המסורתית בחנוכה.

"הוא קיבל אותנו בדירתו למשך שעות רבות, בפשטות וללא גינוני רשמיות", סיפר בסוף השבוע אפלמן, "ניהלנו שיחות ארוכות על נושאים שונים וגם על הקשרים בין יהודים לקתולים. הוא גם סיפר לנו על כוונתו לבקר במאי הקרוב בישראל. יש לו ציפיות אישיות גבוהות מהמסע לארץ הקודש, זהו עניין טרנסנדנטלי עבורו".

בסעודה השתתפו בין היתר הרב אברהם סקורקה, רבה של קהילת "בני תקווה" בבואנוס איירס ורקטור הסמינר הרבני בעיר, נשיא ארגון הקהילות היהודיות בארגנטינה חוליו שלוסר, גזבר הארגון חוויאר מוטל, רבה של קורדובה מרסלו פולקוף, וסגן נשיא הקהילה היהודית קלאודיו וולף.

מארגן האירוע קלאודיו אפלמןצילום: אי–פי

"זהו מהלך היסטורי שיש בו הכרה הדדית וידידות", סיפר וולף, "פרנסיסקוס מעביר את מסר הנצרות גם לדורות הבאים. פגישה כזאת לא הייתה אפשרית בעבר". האירוע הסתיים בשירה בעברית של השיר "הנה מה טוב ומה נעים". למלים האלה, במקום ובזמן הזה, הייתה כמובן משמעות מיוחדת מאוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ