ביהמ"ש בטקסס הורה לנתק מהחייאה אשה הרה במוות מוחי

השופט שהכריע בתיק הטעון קבע כי מרליז מונוז מתה, וצידד בעמדת המשפחה שביקשה שלא להאריך את חייה. בית החולים סירב עד כה לנתקה מהמכשירים

אי-פי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, ניו יורק טיימס

בית משפט בטקסס הורה אתמול (שישי) שלא להאריך את חייה של אישה הרה הנמצאת במוות מוחי, בפרשה טעונה שעמדה במרכז סערה ציבורית בשבועות האחרונים. בית החולים ג'ון פטר סמית סירב עד כה לנתק את מרליז מונוז ממכשירי ההחייאה, בניגוד לעמדת משפחתה. השופט ר. ה. וואלאס מבית המשפט במחוז טרנט פסק כי על בית החולים לנתק את מונוז ממכשירי ההחייאה עד ליום שני.

מונוז, בת 33, התמוטטה בביתה ב-26 בנובמבר, ככל הנראה בעקבות קריש דם בריאותיה. באותה עת, היתה בשבוע ה-14 להריון. בעלה, אריק מונוז, וכן אמה ואביה, אמרו כי הרופאים מסרו להם שהיא נמצאת במוות מוחי, ולכן מתה מבחינה רפואית ומשפטית לפי חוקי טקסס. הם ביקשו מבית החולים לנתק אותה ממכשירי ההחייאה, ואמרו כי מונוז ביקשה מהם לעשות כך במידה ותזדקק להארכת חיים מלאכותית. לבני הזוג יש ילד אחד בן 15 חודשים.

הרופאים סירבו לעשות זאת, ואמרו כי הם מסתמכים על חוק בטקסס האוסר לעצור או למנוע טיפול מאריך חיים מחולה בהריון. בעלה של מונוז הגיש תביעה לבית המשפט במטרה להורות לרופאים לנתקה מהמכשירים. עורכי דינו של אריק מונוז האשימו את בית החולים בביצוע "ניסוי מדעי", וטענו אתמול בבית המשפט כי השארתה מחוברת למכשירי ההחייאה עלולה להוות תקדים מסוכן במקרים עתידיים של נשים הרות במצב של מוות מוחי.

הוריה של מרליז מונוז, לין וארנסט מצ'אדו, אתמול בבית המשפטצילום: אי–פי

אריק מונוז אמר גם כי הוא ורעייתו היו שניהם פרמדיקים, ואיש מהם לא היה רוצה שחייו יוארכו במצב כזה. "מרליז מונוז מתה. היא נתנה הוראות ברורות לבעלה ולמשפחתה, והיא אינה צריכה להישאר מחוברת לכל סוג של טיפול מאריך חיים מלאכותי", אמרה התביעה. עורך הדין של המדינה שייצג את בית החולים, אמר לשופט כי לרופאים יש חובה משפטית להגן על העובר הלא נולד. "יש חיים מעורבים, ואלה החיים של הילד הלא נולד", אמר.

"זהו תיק טראגי וקשה מאוד", אמר השופט לפני שהכריע לטובת בני המשפחה, וקבע כי החוק על פיו פעל בית החולים אינו תקף במקרה של מונוז, מאחר שהיא מתה. התיק העלה שאלות אודות טיפולים מאריכי חיים, והאם יש להאריך את חייה של אשה הרה, שמבחינה רפואית ומשפטית מתה, עבור העובר. בסערה הציבורית היו מעורבים גם שני הצדדים בוויכוח על הפלות בארצות הברית, כשארגונים המתנגדים להפלות טענו כי העובר ראוי להזדמנות להיוולד.

מוקדם יותר השבוע אמרו עורכי דינו של אריק מונוז, שנמצא בשבוע ה-22 להתפתחותו, סובל מבעיות התפתחויות ברורות, בהתבסס על רישומים רפואיים. לא ידוע הרבה על סיכויי ההישרדות של עוברים במקרים בהם האם נכנסה למצב של מוות מוחי במהלך ההריון. במאמר שהתפרסם במגזין מדעי בשנת 2010, רופאים גרמנים מצאו 30 תיקים כאלה בכמעט 30 שנה. כל האמהות שתועדו היו במצב מאוחר יותר של ההריון מזה של מונוז כשסבלו מהפגיעה שגרמה להן להיות במוות מוחי – 22 שבועות מאוחר יותר בממוצע. תוצאות הלידה היו זמינות ב-19 מקרים, וב-12 מהם התינוק נולד. מידע על המשך התפתחות התינוק היה ידוע בשישה מקרים, ובכולם התינוק התפתח כראוי. 

מרליז מונוז, בעלה אריק ובנםצילום: צילום: ניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ