מקסיקו תסייע למיליציות האזרחיות הנלחמות בקרטלים

הממשלה הודיעה שתושבים שלקחו את החוק לידיים במדינת המחוז מיצ'ואקן יוכשרו כ"משטרה מקומית". אחד מראשי קרטלי הסמים באזור נעצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרשויות במקסיקו לכדו אתמול (שני) את אחד מראשי קרטלי הסמים המבוקשים במדינה. דיוניסיו לויה פלנקארטה, הידוע בכינוי "אל טיו" (הדוד) הוא אחד מארבעת המנהיגים של קרטל "מסדר הטמפלרים" במדינת המחוז המערבית מיצ'ואקן. על ראשו של לויה פלנקארטה היה פרס של 30 מיליון פסו (2.2 מיליון דולר), בשל פשעי סמים והלבנת כספים. הוא נעצר במורליה, בירת מי'צואקן.

מעצרו של לויה פלנקארטה אירע באותו יום בו מקסיקו חתמה על עסקה המכשירה חוקית שהוקמו כדי להילחם בקרטל, המטיל באזור טיירה קליינטה שבמיצ'ואקן משטר טרור הכולל סחיטות וחטיפות. המיליציות האזרחיות טוענות כי הן מגינות על עצמן, מאחר שהממשלה אינה פועלת ביעילות נגד הקרטל. בהצהרת הממשלה לאחר החתימה נמסר כי "היחידות הללו יהיו זמניות ויפעלו תחת שלטון הרשויות ובשיתוף פעולה עם החיילים".

המיליציות האזרחיות במי'צואקןצילום: רויטרס

הממשלה הפדרלית שלחה לאזור חיילים לפני כשבועיים, בניסיון להרגיע את המצב ולהביא לפירוק כוחות ההגנה העצמית. בהמשך שינו הרשויות את עמדתן, כשהבינו שהאזרחים לא יניחו את נשקם עד שישתכנעו בכוונותיה של הממשלה לפעול נגד הקרטל. אתמול חתמו הרשויות ומנהיגי המיליציות המקומיות על הסכם, שהופך את האזרחים החמושים למעיין "משטרה מקומית".

ההסכם דורש מהלוחמים לספק רשימה מפורת של חבריה שתיבדק על ידי הצבא, ולרשום את כל כלי הנשק שברשותם. העסקה מחייבת את הרשויות לספק למשטרה המקומית החדשה "כלים הכרחיים לתקשורת, תנועה ופעילות". התנועה האזרחית התרחבה בחודשים האחרונים, והצליחה לדחוק את כנופיית הטמפלרים מחלק ממעוזיהם, אך הקרטל נותר פעיל בין היתר בעיר המרכזית באזור, אפצינגאן. המשבר הנוכחי החל לאחר שהתושבים החמושים החלו להתקדם אל העיר לקראת מתקפה על קרטל הסמים.

ראש הקרטל שנעצר, דיוניסיו לויה פלנקארטהצילום: אי-פי

בטקס החתימה על ההסכם, בירכו מנהיגי המיליציות האזרחיות על מעצרו של לויה פלנקארטה, שהיה במקור מנהיג חשוב של הקרטל "לה פמיליה" שפעל באותו אזור. לה פמיליה התפצלה בשנת 2010, ומסדר הטמפלרים הפך לקבוצה החזקה ביותר שצמחה מתוכה. לויה פלנקארטה שיחק לפי הערכות תפקיד חשוב בתעמולה של הקרטל, וקידם את הארגון ברשתות החברתיות.

כמו חברים אחרים בקרטל, הוא מאשים כי המיליציות המקומיות מופעלות למעשה על ידי קרטל יריב הפועל באזור. שר הפנים של מקסיקו, מיגל אנחל אוסוריו צ'ונג, בירך על מעצרו של לויה פלנקארטה. "הוא נעצר הודות לעבודת המודיעין והרשויות הפדרליות", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ