נאום מצב האומה |

אובמה לקונגרס: זו שנת פריצת הדרך של ארצות הברית - אתכם או בלעדיכם

לאחר שנה בה הקונגרס סיכל את תוכניותיו, הנשיא הבהיר בנאומו השנתי כי לא יהסס לעוקפו כדי לצמצם פערים כלכליים, או לפתור את המשבר מול איראן

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נשא הלילה (רביעי) בפני הקונגרס את נאומו השנתי על מצב האומה, שפרש את סדר יומו לשנה הקרובה. אובמה התמקד בנאום בסוגיית אי השוויון בשכר וחיזוק מעמד הביניים, לאחר שנה בה קונגרס עוין הקשה עליו לקדם את תוכניותיו. אובמה, המתמודד עם שיעורי תמיכה נמוכים ונכנס אל שנתו השישית בתפקיד, הבהיר כי בכוונתו לעקוף את הקונגרס בכמה תחומים, כדי להימנע מהקיפאון שאפיין את מדיניות הפנים של ממשלו.

"זו יכולה להיות שנת פריצת דרך לארה"ב. אחרי חמש שנים של קשיים ומאמץ נחוש, ארה"ב נמצאת בעמדה טובה יותר בפני המאה ה-21 מכל אומה אחרת על פני כדור הארץ", אמר אובמה. "השאלה שאני מציב בפני כל אחד באולם הזה, בעת שהוא עובר על כל החלטה שאנו נקבל השנה, היא האם אתם הולכים לעזור או להפריע".

אובמה התחייב בנאומו לשים את צמצום אי השוויון בחברה האמריקאית בראש סדר העדיפויות. "היום, אחרי ארבע שנים של צמיחה כלכלית, רווחי תאגידים ומחירי מניות גבוהים מאי פעם, אלה שבצמרת מצליחים יותר מאי פעם. אולם, השכר הממוצע כמעט ולא השתנה. אי השוויון התרחב. הניידות כלפי מעלה נעצרה", אמר הנשיא. "המשימה שלנו היא לשנות מגמות אלה. זה לא יקרה בן לילה, ולא נסכים על הכל. אולם אני מציע הערב קובץ הצעות מעשיות ומוחשיות להאיץ את הצמיחה, לחזק את מעמד הביניים ולבנות סולמות חדשים של הזדמנויות להיכנס למעמד הביניים. חלקם מצריכים פעולה של הקונגרס, ואני להוט לעבוד עם כולכם. אולם ארה"ב לא תקפא על שמריה – וגם אני לא. אז בכל מקום ובכל זמן שבהם אוכל לנקוט בצעדים ללא חקיקה, כדי להרחיב את ההזדמנויות הנקרות בפני משפחות אמריקאיות, אעשה זאת". צפו בנאום מצב האומה המלא של אובמה:

אובמה חשף שרשרת צעדים הכוללים העלאת שכר המינימום לעובדי קבלן ממשלתיים ומתן הקלות למיליוני אמריקאים בעלי הכנסה נמוכה כדי שיוכלו לחסוך לגיל הפרישה. הוא גם הציג יוזמות שאמורות לקדם את היזמות בארה"ב, ולאפשר לה להתחרות טוב יותר בשוק הגלובלי של המאה ה-21. הנאום היווה גם הזדמנות לאובמה לשכנע את הציבור הספקן כי עדיין יש לו השפעה משמעותית בוושינגטון, למרות השיתוק והפילוג בקונגרס, ואחרי סדרת כישלונות חקיקתיים בשנה שעברה. הצהרתו של אובמה כי בכוונתו לעקוף את הקונגרס נענתה בקריאות "עשה זאת" מהמחנה הדמוקרטי באולם. "ארה"ב אינה עומדת עדיין על רגליה, וגם אני לא", הוא הכריז בנאומו, "תנו לארה"ב העלאה במשכורת". 

גם בזירה הבינלאומית שב והבהיר אובמה כי בכוונתו להשתמש בסמכויותיו לעקוף את הקונגרס – בעיקר בהטלת וטו על סנקציות חדשות על איראן – שעלולות לסכל את המגעים הדיפלומטיים בין טהראן למעצמות. הנשיא שב והדגיש את הישגי הדיפלומטיה האמריקאית בשנה האחרונה, והבהיר כי זה הנתיב שהוא מעדיף להמשיך בו גם בשנה הבאה.

"בעולם של איומים מורכבים, ביטחוננו ויכולת הנהגתנו תלויים בכל מרכיבי עוצמתנו – בהם דיפלומטיה חזקה ומאורגנת", הצהיר הנשיא. "הדיפלומטיה האמריקאית, בסיוע איום בשימוש בכוח, היא הסיבה לפירוק הנשק הכימי של סוריה, ונמשיך לעבוד יחד עם הקהילה הבינלאומית להביא עתיד לו העם הסורי זכאי – עתיד ללא רודנות, טרור ופחד. ברגעים אלה ממש, הדיפלומטיה האמריקאית תומכת בישראלים ובפלסטינים בעת שהם עוסקים בשיחות הקשות אך הכרחיות להפסיק את הסכסוך שם; להבטיח כבוד ומדינה עצמאית לפלסטינים, ושלום ארוך טווח וביטחון למדינת ישראל – מדינה יהודית היודעת כי ארה"ב תהיה תמיד לצדה".

אובמה אמר בנאומו שהמשא ומתן להגבלת היכולות הגרעיניות של איראן יהיה מורכב ועלול אף להיכשל. הוא הזהיר את הקונגרס כי הוא מתכוון להטיל וטו על ניסיונות להטלת סנקציות כלכליות חדשות על טהראן בעוד הדיונים עמה נמשכים. הנשיא הוסיף כי ארה"ב מפוכחת בנוגע לתמיכתה של איראן בארגוני טרור כמו חיזבאללה, וכי חוסר האמון בין העמים לא יכול להיעלם מעצמו. "אולם משא ומתן לא מסתמך על אמון; כל הסכם ארוך טווח אליו נגיע חייב להתבסס על פעולות ניתנות לאימות, שישכנעו אותנו ואת הקהילה הבינלאומית כי איראן לא בונה פצצה גרעינית", הסביר הנשיא. "אם ג'ון קנדי ורונלד רייגן יכלו לשאת ולתת עם ברית המועצות, אז אין ספק שארה"ב חזקה ובטוחה בעצמה יכולה לשאת ולתת עם יריבות פחות עוצמתיות כיום". צפו באובמה מתכונן לנאום בחשבון האינסטגרם של צלם הבית הלבן פיט סוזה:

הנשיא שב והתייחס למלחמת האזרחים בסוריה והצהיר כי "אנחנו נתמוך באופוזיציה שדוחה את סדר היום של ארגוני הטרור". הוא הוסיף ואמר כי זו צריכה להיות השנה שבה מתקן המעצר בגואנטנמו יסגר, והתייחס גם לצמצום הכוחות האמריקאים באפגניסטאן בשנה הקרובה. אובמה גם הבהיר כי ימשיך להורות על שימוש במל"טים להרג פעילי אל-קאעדה ברחבי העולם.

שנה לאחר בחירתו המסחררת לכהונה שנייה, אובמה מתמודד עם אופוזיציה רפובליקאית נחושה שמקשה על קידום רעיונותיו. הנשיא יודע כי זמנו הולך ואוזל לפני שוושינגטון תעביר את תשומת לבה למירוץ לבחירת יורשו בבחירות 2016, ועוד לפני כן לבחירות האמצע לקונגרס בנובמבר 2014. הוא מנסה להתאושש משנה קשה, במהלכה תוכניות החקיקה שלו בתחומי הנשק וההגירה נבלמו על ידי הקונגרס, ותוכנית ביטוח הבריאות שקרויה על שמו יצאה לדרך עם השקה מקרטעת. בתחומי החוץ, נראה כי הוא התקשה להכריע כיצד להגיב למלחמת האזחים בסוריה. הסקרים משקפים את מצבו הרעוע: סקר של וול סטריט ג'ורנל ואן-בי-סי שפורסם השבוע קובע כי 68% מהאמריקאים מאמינים שמצבה של ארה"ב נותר כשהיה או החמיר מאז אובמה נכנס לתפקידו.

אובמה סיים את הנאום בסיפורו של חייל אמריקאי שנפצע קשה באפגניסטאן, קורי רמסבורג, ואחרי חודשים בתרדמת התעורר ומשתקם. "קורי נמצא כאן איתנו", סיכם אובמה את נאומו. "גברים ונשים כמו קורי מזכירים לנו שאמריקה לא קמה בקלות. החירות שלנו, הדמוקרטיה שלנו, מעולם לא היו קלות להשגה. לפעמים אנו נכשלים, לפעמים אנו עושים טעויות, נהיים מתוסכלים או חסרי אמונה. אולם במשך יותר מ-200 שנה, שמנו זאת בצד והטנו כתף משותפת להניע את גלגל הקדמה – ליצור, לבנות ולהרחיב את ההזדמנויות להישגים אישיים, לשחרר אומות אחרות מרודנות ופחד, לקדם צדק, הוגנות ושוויון בפני החוק, כדי שהמלים שמו על הדף מייסדי האומה שלנו יתגשמו עבור כל אזרח. זו ארה"ב שאנו רוצים שתהיה לילדינו – ארה"ב צומחת בה עבודה הוגנת קיימת בשפע והקהילות חזקות, בה השגשוג מתחלק בין רבים וההזדמנויות הניצבות בפני כולם מאפשרות לנו להגיע לאן שחלומותינו ומאמצינו ייקחו אותנו – וקל זה לא יהיה. אולם אם נעבוד יחד; אם נמצא את הטוב ביותר שבתוכנו, עם רגלינו הנטועות היטב בהווה אבל עינינו צופות לעבר המחר – אני יודע שזה בהישג ידינו".

בין היושבים בתא המוזמנים שהצטרפו לגברת הראשונה מישל אובמה, היו ג'ייסון קולינס, שחקן בייסבול שיצא מהארון בשנה שעברה, שני ניצולים מהפיגוע במרתון בוסטון, ומפקד שירותי הכבאות של עיירה באוקלהומה שנפגעה באופן קשה בטורנדו במאי.

את תגובתה הרשמית של המפלגה הרפובליקאית לדבריו של אובמה, מסרה חברת הקונגרס ממדינת וושינגטון קתי מקמוריס רודג'רס, שקראה לנשיא לנקוט צעדים "שיחזקו אנשים, ולא יקשו עליהם באמצעות הוצאות ממשלתיות חסרות תקדים, מסים גבוהים יותר ופחות משרות". רודג'רס הציגה את המדיניות הוותיקה של המפלגה, "הדוגלת בשווקים חופשיים, ובוטחת בכך שאנשים יקבלו את החלטותיהם בעצמם במקום שהממשלה תחליט במקומם". היא תקפה את אובמה־קר, ואמרה כי "כולנו מכירים אנשים רבים שקיבלו הודעות ביטול שלהן לא ציפו, או שאינם יכולים יותר ללכת לרופאים שאליהם הלכו תמיד. איננו צריכים לחזור למצב שבו היינו בעבר, אך חוק הבריאות של הנשיא פשוט אינו מצליח".

בניגוד לשנים קודמות, פורסמו תגובות נוספות מטעם פלגים שונים של המפלגה הרפובליקאית. המועמד האפשרי לנשיאות ב-2016, הסנאטור ראנד פול מהאגף הליברטריאני של המפלגה, אמר כי "צמיחה כלכלית תגיע כשנוריד את המיסים לכולם. הוצאות ממשלתיות אינן מועילות". הסנאטור מייק לי מסר את תגובת התנועה הפופוליסטית מסיבת התה, ואמר כי הוא חולק את תסכולם של האמריקאים בשל "התרחבותה המתמדת של הממשלה, שמאמינה שזה בסדר לשקר לאזרחיה ולרגל אחריהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ