יועץ במשרד החוץ האמריקאי הודה במסירת מידע מסווג על צפון קוריאה

התיק, אחד המרכזיים במאבק הממשל במדליפים, נסגר בעסקת טיעון. בכהונת אובמה הוגשו יותר כתבי אישום נגד מדליפים מאשר בכהונות כל קודמיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יועץ לענייני נשק לשעבר של משרד החוץ האמריקאי הודה במסירת מידע ביטחוני חסוי לכתב של "פוקס ניוז" בבית המשפט הפדרלי. על פי דיווח ב"וושינגטון פוסט", סטיבן ג'ין-וו קים הודה במסירת מידע מתוך דו"ח מודיעיני סודי ביותר הנוגע לצפון קוריאה לכתב העיתון בוושינגטון ג'יימס רוזן. החוקרים, בניסיון להשיג גישה לתכתובות המייל של רוזן, טענו כי גם הוא שותף לפשע, והכעיסו עיתונאים רבים בארה"ב.

שיטות החקירה ואיסוף הראיות במשפטו של קים, בהם השתמשו גם במשפט אחר שנגע בהאזנות לשיחות הטלפון של עיתונאי סוכנות הידיעות אי־פי, גרמו למשרד המשפטים האמריקאי להקשיח את המדיניות שלו בנוגע להדלפת מידע מסווג לעיתונאים. עורכי דינו של קים טענו כי שיתוף הפעולה בין קים לרוזן גרם לנזק מועט בלבד לביטחון המדינה ושתהליך התביעה יגרום לנזק רב יותר.

כחלק מעסקת הטיעון שנחתמה עמו, שטרם אושרה על ידי שופט, קים יאסר לתקופה של 13 חודשים, הרבה פחות מעשר השנים האפשריות לפשע מסוג זה. התובעים גם ויתרו על סעיף שני בו הואשם קים - שקר לסוכן ממשלתי. "סטיבן קים הודה שאיננו חושף שחיתויות. הוא הודה שפעולותיו היו יכולות להעמיד את אה"ב בסכנה" אמר התובע מטעם המדינה בהצהרה, "התביעה הזאת מדגימה כי לא נוותר על התחייבויותינו להעמיד לדין את עובדי הממשלה שמפרים את מחויבויותם לשמירת הסודות הכמוסים ביותר של מדינתו". צפו בדיווח על חקירתו של רוזן: 

ממשל אובמה הגיש יותר כתבי אישום נגד מדליפים מכל כתבי האישום שהגישו כל הממשלים לפניו יחדיו. בספטמבר, סוכן אף-בי-איי לשעבר הודה בהדלפת מידע לאי־פי שנוגע לסיכול מזימת טרור של ארגון אל־קאעדה בתימן.

לאחר השימוע במשפטו של קים שלשום (שישי), עורך דינו טען כי התביעה מדגימה את הבעיות של המדיניות הממשלתית להתמודדות עם תופעת ההדלפות. עורך דינו של קים טען כי החוק הקיים, שמסייע לתביעות הממשלתיות נגד מדליפים, נועד כדי להתמודד עם מרגלים ולא להאזין לשיחות בין אנשי ממשל לעיתונאים. "עובדים בדרג נמוך כמו קים נרדפים כי זה קל יותר לרדוף אותם ולרוב יש להם פחות משאבים ותמיכה פוליטית כדי להלחם בחזרה", אמר, "עובדים בדרג גבוה יותר מדליפים מידע כדי לקדם את האג'נדה שלהם או לגרום לממשל להראות טוב מבלי להענש".

לאורך השנה האחרונה היו ממשל אובמה והנשיא עצמו תחת מתקפה מצד כלי התקשורת במדינה בגלל ניסיונותיו להשתלט על תופעת ההדלפות. “הם מנסים להפוך את העיתונות לפשע”, קבע הפרשן הפוליטי צ’ק טוד ברשת MSNBC הליברלית. “מדובר במתקפה על חירויות האזרח שהיא לא פחות חמורה מכל דבר שעשה ג’ורג’ בוש", כתב בעל הטור הליברלי של “וושינגטון פוסט”, דיינה מילבנק. אפילו העיתון “ניו יורק טיימס”, הנחשב למגרש ביתי עבור אובמה, יצא בחודש מאי מגדרו במתקפה חריפה על ממשל המאיים על זכויות יסודיות של עיתונאים לאסוף מידע.

ברק אובמהצילום: אי–פי

עיתונאים מאשימים את אובמה ואת התובע הכללי שלו, אריק הולדר, בניסיון להטיל אימה גם על מדליפים וגם על עיתונאים הבאים עמם במגע. שש מתוך עשרת התביעות המשפטיות נגד הדלפות שהוגשו במאה השנים האחרונות הוגשו במהלך כהונתו של אובמה, מציינים המבקרים. התוצאה, כפי שאמר מנכ”ל סוכנות אי-פי גרי פרואיט, היא אפקט צינון המורגש כבר עתה בעבודת העיתונאים בוושינגטון, הנתקלים בקשיים גוברים והולכים ליצור קשר עם פקידי ממשל החוששים לעתידם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ