גל עתירות של גאים במדינות שמרניות בארה"ב: הכירו בנישואינו

שופטת פדרלית ביטלה הלילה את האיסור על נישואים חד מיניים בווירג'יניה. שופט אחר קבע שעל קנטאקי להכיר בנישואים כאלה ממדינות אחרות

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

שופטת פדרלית בארצות הברית ביטלה הלילה (שישי) את האיסור שהטילה מדינת וירג'יניה על נישואים חד-מיניים, וקבעה כי הוא נוגד את החוקה האמריקאית. מדובר בצעד המשפטי הבוטה ביותר נגד התיקונים המגבילים את הזכות להינשא שהועברו במדינות בדרום ארה"ב. השופטת ארנדה רייט אלן מבית המשפט הפדרלי של המחוז המזרחי של וירג'יניה כתבה בהחלטתה: "החוקה שלנו מכריזה כי 'כל האנשים' נוצרו שווים. כמובן, הכוונה היא לכולנו".

הפסיקה ביטלה את התיקון לחוקת וירג'יניה שהעבירו המצביעים ב-2006 ושורת חוקים קודמים, והדגישה כי על המדינה לכבד את הנישואים החד-מיניים המותרים בחוק במדינות אחרות. מתנגדי הנישואים של בני זוג מאותו המין הכריזו כי יערערו על ההחלטה לבית המשפט הפדרלי האזורי לערעורים, ובהתאם עיכבה השופטת את ביצועה החלטתה עד לדיון בערעור.

אם בית המשפט האזורי לערעורים ידחה את העתירה נגד ההחלטה, תהיה לכך משמעות רחבה בדרום ארה"ב, מאחר שתיקונים דומים לחוקות המדינות שתחת אותו בית המשפט (דרום קרולינה, צפון קרולינה, וירג'יניה ומערב וירג'יניה – במרילנד, הכלולה אף היא, מותרים נישואים חד-מיניים מ-2012). אולם, ההנחה הרווחת היא שבסוף התיק, יחד עם אחרים מרחבי ארה"ב, יעלה לדיון בבית המשפט העליון.

שלשום קבע שופט פדרלי כי על מדינת קנטאקי להכיר בנישואי בני אותו מין שנרשמו במדינות אחרות. ההחלטה התקבלה באחת מעשרות העתירות שהוגשו באחרונה בסוגיית השוויון בנישואים, במדינות שבהן רוב גדול לבוחרים המתנגדים להכרה בחוק בנישואי חד-מיניים. בפסיקתו ביטל השופט המחוזי ג'ון הייברן חלק מהאיסור שהטילו המצביעים בקנטאקי על נישואי הומואים ב–2004, בנימוק שהוא נוהג בהומואים ולסביות "באופן המשפיל אותם".

נשים שהתחתנו בשיקגו, לפני כשלושה חודשיםצילום: רויטרס

"מתן תוקף דתי או מסורתי לחוק, אינו הופך אותו לחוקתי, אם הוא מפלה קבוצה של אנשים בלא נימוקים אחרים", כתב השופט הייברן, שמונה לתפקידו בידי הנשיא הרפובליקאי לשעבר ג'ורג' בוש. הוא אמר כי הפסיקה מסתמכת על החלטת בית המשפט העליון של ארה"ב בשנה שעברה, שפסל חוק המגדיר נישואים חד-מיניים כאיחוד בין גבר ואשה בלבד, אך לא ביטל את חוקי המדינות המגבילות נישואים שכאלה. החוק אפשר לזוגות הומואים ולסביות שנישאו במדינות המאפשרות זאת לקבל הטבות פדרליות.

הפסיקה בקנטאקי מתייחסת לעתירות שהגישו ארבעה זוגות הומואים ולסביות, שנישאו בקנדה או במדינות בארה"ב המתירות זאת. עם זאת, היא לא נוגעת בשאלה אם המדינה צריכה להנפיק תעודות נישואים לבני אותו מין. ההחלטה התקבלה במקביל להגשת עתירות משפטיות נגד האיסור על נישואי הומואים בשלוש מדינות שמרניות אחרות, טקסס, לואיזיאנה ומיזורי, ופורסמה שבועות ספורים אחרי ששופטים פדרלים במדינות יוטה ואוקלהומה ביטלו את האיסור שהוטל בהן על נישואי חד-מיניים.

פעילים מקווים כי אחת העתירות או יותר תגיע לבית המשפט העליון ותוביל לחקיקה מחייבת לכלל המדינות. "זוגות רבים סבלו בשתיקה במשך זמן רב" במדינות שמרניות, אמר ג'יימס אסקס, יו"ר פרויקט הלהט"ב באיגוד האמריקאי לחירויות אזרחיות. "כעת הם לוקחים את הבעיות הללו לבתי משפט פדרליים, ומבקשים צדק". לדבריו, שופטים בחלקים שמרניים של ארה"ב מכירים במשמעות פסיקת בית המשפט העליון משנה שעברה. "זאת כבר לא תנועה שנמצאת בחופים בלבד, אלא בכל אמריקה", אמר.

בארגון "החופש להתחתן" אומרים כי 45 תביעות דומות הוגשו ב-24 מדינות מתוך 33 המדינות שאינן מאפשרות נישואי בני אותו מין בארה"ב. 17 מדינות ווושינגטון הבירה כבר עיגנו נישואים אלה בחוק. שלוש אחרות - קולורדו, נוואדה ואורגון - מעניקות זכויות נישואים מלאות לקשורים בברית אזרחית. "אחת מהעתירות שהוגשו עשויה להגיע לבית המשפט העליון כבר ב-2015, או כמה שנים אחר כך. כלומר, השעון כבר מתקתק", אמר אוון וולפסון, יו"ר הארגון. "המטרה אינה רק להגיע לבית המשפט העליון, אלא לנצח בו כשנגיע אליו", הוסיף.

פסיקת השופט עוררה את זעמם של מנהיגים דתיים, שטענו שהחלטתו מפקיעה מקנטאקי את הזכות לקבוע את מדיניותה ביחס לנישואים חד-מיניים. פול צ'יטווד מהברית הבפטיסטית של קנטאקי, הגוף הדתי הגדול ביותר במדינה, לו 750 אלף חברים, כינה את הפסיקה "טראגית ומאכזבת". "ההחלטה מקרבת אותנו למדרון החלקלק של קירוב קנטאקי לתוהו ובוהו מוסרי ומונעת מהילדים את הצורך המולד שלהם באב ובאם", אמר. טוני פרקינס, נשיא הארגון השמרני המועצה לחקר המשפחה תקף את פסיקת הייברן ואמר שהיא "דוגמה נוספת לבגידתה של מערכת המשפט, הנגועה בשופטים אקטיביסטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ