נשיא ונצואלה במפגן כוח על רקע המחאה בארצו

אלפים מתומכיו ומתנגדיו של מדורו יצאו לרחובות קראקס, ימים לאחר ששלושה מפגינים נהרגו. מדורו מאשים את ארה"ב בניסיון להביא להפיכה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

תומכיו ומתנגדיו של נשיא ונצואלה ניקולס מדורו יצאו אתמול (שבת) לבירה קראקס במפגני כוח, על רקע אי־השקט הציבורי הגובר ברחובות בשבועות האחרונים. כ-3,000 ממתנגדיו של מדורו התאספו בבירה ודרשו את שחרורם של מאה מפגינים, ימים לאחר ששלושה בני אדם נהרגו בהפגנות נגד השלטון. כמה מאות מהמפגינים ניסו לחסום כביש מהיר והשליכו אבנים לעבר שוטרים, שעצרו אותם אותם בגז מדמיע וזרנוקי מים.

יורשו של הוגו צ'אבס ניצב בימים האחרונים בפני הפגנות קטנות בהיקפן, בהשתתפות סטודנטים ומנהיגי אופוזיציה המוחים על הפשע הגואה, המחסור החמור במוצרי יסוד ודיכוי לטענתם של יריבים פוליטיים. "נהיה כאן יום אחר יום ולילה אחר לילה, עד שמשהו ישתנה", קרא חוויאר סנצ'ז, בן 20, שהרים אבנים כדי להשליך על השוטרים ברובע אלטמירה היוקרתי של קרקאס.

במקביל, החלו תומכיו של מדורו להגיע בשעות הבוקר לכיכר בשדרות בוליבר במרכז הבירה, לבושים בצבע אדום או בצבעיה הלאומיים של ונצואלה - כחול, צהוב ואדום. שעות לאחר מכן יצא מדורו אל הקהל, ובנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית קרא לתומכיו לפעול בדרכי שלום. מדורו האשים את נשיאה השמרני לשעבר של קולומביה, יריבו אלווארו אוריבה, בשיתוף פעולה עם ארה"ב ו"מימון והכוונת תנועות פשיסטיות" שלדבריו מנסות להביא להביא להפיכה.

מפגיני האופוזיציה מציתים בריקדות בקראקס במחאה נגד השלטוןצילום: רויטרס

"אתם רוצים לראות אנשים ברחובות? נתן לכם אנשים ברחובות", קרא הנשיא מדורו לקול תרועת אלפים מתומכיו. "אני לא הולך לוותר על מילימטר אחד מהכוח שהעם נתן לי... שום דבר לא ימנע ממני לבנות את המהפכה שהמפקד צ'אבס הותיר לנו". מדורו אמר כי הורה על סגירה זמנית של תחנת מטרו והשהיית שירותי אוטובוסים במזרח העיר, שם מתרכזות ההפגנות.

מדורו מבסס את סמכותו על מורשתה הסוציאליסטית של צ'אבס, ומאשים את יריביו בניסיון להביא להפיכה, כמו זו שהתרחשה לפני 12 שנים, שהביאה להדחתו של צ'אבס ל-36 שעות. עם זאת, כעת אין סימנים לכך שהמחאה הציבורית יכולה להוביל להפלתו של הנשיא, שזוכה גם לגיבוי הצבא.

מדורו הודיע אתמול כי המשטרה מנהלת מצוד אחר לאופולדו לופז, מנהיג אופוזיציה בולט שלטענת השלטונות עומד מאחורי ההפגנות שהסתיימו ביום רביעי במותם של שלושה מפגינים. בכירים בארה"ב מכחישים את טענותיו של מדורו כי הם פועלים להדחתו. אתמול הביע שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, את דאגתו מהאלימות בהפגנות. "אנו מודאגים במיוחד מהדיווחים לפיהם ממשלת ונצואלה עצרה עשרות מפגינים והוציאה צו מעצר למנהיג האופוזיציה לאופולדו לופז", מסר קרי. "אלה פעולות בעלות השפעה על זכותם של האזרחים לבטא את אי שביעות רצונם בדרכי שלום".

ביום חמישי הודיע מדורו כי יוריד מהכבלים ערוץ טלוויזיה קולומביאני, בשל סיקורו את ההפגנות נגד הממשלה. לדבריו, ערוץ NTN24 ניסה "ליצור חרדה בנוגע להפיכה", והוסיף כי "אף אחד לא הולך לבוא ממדינה זרה ולנסות להתערב באווירה הפסיכולוגית של ונצואלה". 

מנהיגי הסטודנטים אומרים שיישארו ברחובות עד שמדורו ייפול, מה שמעלה את החשש כי המדינה תקלע למשבר. עם זאת, רוב ההפגנות משכו עד כה רק מאות בודדות של אנשים, ומנהיגי האופוזיציה חלוקים בדעתם אם מחאת רחוב היא הדרך הנכונה להתקדם. הפגנות יכולות דווקא לשחק לידיו של מדורו, לסייע לו לאחד פלגים במפלג הסוציאליסטית ולהסיח את תשומת הלב הציבורית מהבעיות הכלכליות הקשות. מדורו אמר בנאומו כי ונצואלה מתמודדת עם "מלחמה כלכלית" שמובילה האופוזיציה בסיוע כלכלנים אמריקאים. תומכיו אומרים כי הוא קורבן של התעמולה ה"אימפריאליסטית" של המערב, וכי גורמים זרים מבקשים לפגוע במורשתו של צ'אבס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ