נזירה בת 84 נכלאה לשלוש שנים לאחר שפרצה למתקן גרעיני בטנסי

הקשישה פרצה לאחד המתקנים המאובטחים ביותר בארה"ב במטרה "להדגיש את אי־חוקיותיו". הפעילים השחיתו חלקים מהמתקן ושפכו בו דם

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

נזירה בת 84 קיבלה עונש מאסר של 35 חודשים לאחר שהורשעה בפריצה למפעל אמריקאי לנשק גרעיני. האחות מייגן רייס הורשעה לצד שני אנשים אחרים, שנכלאו שניהם ל–62 חודשים, בעקבות פריצה שהתרחשה ב–2012 ובה השחיתו הפעילים את המתקן, תלו שלטים נגד פעילותו ואף שפכו על קירותיו דם אדם.

בשימוע שנערך בינואר, השופט הורה למפגינים הקתולים שמתנגדים לנשק גרעיני לשלם כ–53 אלף דולר כפיצוי על הנזק שגרמו למפעל הנשק הגרעיני באוק רידג', טנסי, שנחשב לאחד המפעלים השמורים בעולם. השלושה הורשעו בגרימת חבלה למפעל בעת הפריצה ב–2012, אישום שהעונש המקסימלי עליו הוא 30 שנות מאסר. הממשלה ביקשה להטיל על השלושה עונשי מאסר של בין חמש לתשע שנים.

בראיון שהעניקה ל"גרדיאן" מהכלא, רייס הביעה תקווה כי השופט המחוזי אמול ת'אפר ינצל את ההזדמנות "להבטיח את מקומו בהיסטוריה" ויבחר להעניש אותם בעונש שיהלום את מעשיהם הסימבוליים והלא אלימים, כלשונה. היא טוענת כי מעשיהם נועדו כדי להדגיש את חוסר המוסריות ואי החוקיות של תעשיית הנשק הגרעיני בארה"ב. רייס ושותפיה נכלאו לפני תשעה חודשים בעקבות הפריצה, עונש שעורכי דינה של הנזירה טוענים כי הוא "מספיק בהחלט" עבור המעשים שעשתה.

מייגן רייס עם שותפיה לדבר העבירהצילום: רויטרס

ב–28 ביולי 2012, הצליחו רייס ושותפיה לעבור שלוש גדרות ולהגיע לבונקר האחסון במפעל ששוויו 548 מיליון דולר. הם תלו שלטים, פרסו סרט סימון משטרתי והכו בפטיש חלק קטן ממתקן האחסון של האורניום, שהיה בחלק המאובטח ביותר של המתקן. הם כתבו מסרים כמו "פרי הצדק הוא שלום" ושפכו כמות קטנה של דם אדם על קירות המתקן.

על אף שהפריצה הפעילה את האזעקה, הפורצים שהו יותר משעתיים בתוך האזור המאובטח של המתקן לפני שנתפסו. כשאנשי האבטחה הגיעו, בסופו של דבר, הם מצאו את שלושת הפורצים, בהם רייס, שרים. הם הציעו לחלוק את התנ"ך שלהם, את הנרות ואת הורדים לבנים שהביאו עם השומרים.

המפקח הכללי של משרד האנרגיה כתב דו"ח מפורט על כשל האבטחה במתקן שאיפשר לפעילים להכנס לבונקר, והאחראי על הביטחון פוטר בעקבות זאת. מחוקקים רבים הודו לפעילים על כך שחשפו את האבטחה הרעועה של המתקן.

צוות ההגנה של הפעילים קיבל מאות מכתבים ועצומה עליה חתמו 14 אלף בני אדם שקורא להקל בעונשם, בהם גם המנזר אליו משתייכת רייס, "החברה של ישו הקדוש", שביקש להקל בעונשה עקב "גילה, בריאותה ותפקיד במנזר". עם זאת, התביעה לא הראתה רחמים. בשימוע בינואר אמרו נציגי הממשלה כי הפעילים ביצעו פשעים, לא לקחו אחריות עליהם, לא הביעו חרטה, ובמהלך המשפט אף יצאו נגד החוקים אותם הפרו. העוזר לתובע הכללי של טנסי אמר כי השלושה "פחות או יותר חגגו את מעשיהם" בבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ