נתפס חואקין גוסמן, ברון הסמים המבוקש בעולם

חואקין "אל צ'אפו" גוסמן, שכונה "אוסמה בן לאדן של מקסיקו", נתפס לאחר 13 שנים של מנוסה במבצע משותף של ארה"ב ומקסיקו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש קרטל הסמים המקסיקאי "סינלואה" נלכד בלילה שבין שישי לשבת על ידי כוחות אמריקאים ומקסיקאים בבית מלון בעיר מזאטלן. חואקין "אל צ'אפו" גוסמן, בן 56, עומד בפני אישומים רבים על סחר בסמים בארה"ב והוא נמצא ברשימת המבוקשים של המנהל לאכיפת הסמים האמריקאי. אימפריית הסמים שלו משתרעת ברחבי אמריקה הלטינית ומגיעה גם לאירופה ולאוסטרליה, תודות למערכת מתוחכמת של הפצת מתאמפטמינים וקוקאין. הקרטל שלו היה מעורב בכמה מלחמות סמים עקובות מדם בשנים האחרונות.

המרדף אחר גוסמן, שמכונה "האוסמה בן לאדן של מקסיקו" וברון סמים החזק והחמקמק ביותר בעולם, הפך אינטנסיבי במיוחד בשבועות האחרונים. לכידתו סיימה מרדף ארוך ומלא ספקולציות. היו שמועות שהיו מתגורר בכל מקום בעולם, מארגנטינה עד גואטמאלה, מאז ברח מהכלא בשנת 2001 במשאית שהובילה כביסה, תקרית שרק העצימה את הסיפורים אודותיו והזינה את האגדה שנבנתה סביבו. מכיוון שנשיא מקסיקו לשעבר, פליפה קלדרון, היה מעורב בהעלמתם של כמה מיריביו המרכזיים של גוסמן, היו שמועות שאף הוא היה מעורב בבריחתו.

במהלך יותר מעשור בהם היה במנוסה, גוסמן הפך מברון סמים ממוצע לסוחר הסמים הגדול בעולם. הונו הגיע ליותר ממיליארד דולר, על פי מגזין פורבס, שהציב אותו גבוה מנשיא צרפת ברשימת "האנשים החזקים בעולם".

הקרטל שעמד בראשו, סינלואה, השתלט לאורך השנים על נתיבי ההברחה המשתלמים ביותר לאורך הגבול עם ארה"ב, וכן על ערי הגבול טיחואנה וסיודד חוארס. מלחמות הקרטלים האלימות בערים אלו גרמו למקרי מוות רבים והפכו את טיחואנה לאחת הערים הקטלניות בעולם. בתקופה של מעט יותר משנה, הן תפיסת המשלוח הגדול ביותר של מריחואנה, 134 טון, והן חשיפת הגידולים הגדולים ביותר, נקשרו לסינלואה. גם מעבדת מתאמפטמינים ענקית במקסיקו ומשלוחי ענק של כימיקלים שנמצאו במקסיקו ובגואטמאלה יוחסו לפעילות קרטל הסמים.

גוסמן ניהל את הפעילות הענפה של הקרטל בזמן שעמד פרס בגובה 7 מיליארד דולר על ראשו ובעוד הוא מתחמק מאלפי אנשי כוחות הביטחון מארצות הברית וממדינות אחרות שהיו עסוקים במרדף אחריו. כתב אישום פדרלי נגד גוסמן שנחשף בסן דייגו ב–1995 מאשים אותו ואת 22 מחברי סינלואה בניסיון הברחה של למעלה מ–8 טון של קוקאין ובהלבנת כספים. על פי מחלקת המדינה האמריקאית, צו מעצר זמני הוצא נגדו בעקבות הגשת כתב האישום.

חואקים "אל צ'אפו" גוזמןצילום: אי־אף־פי

גוסמן מונצח ונחגג בשירי עם והשמועות טוענות כי הוא נהנה מאירוח חם של אנשי הכפרים באזורים ההרריים של המחוזות סינלואה ודוראנגו, שם התחבא מהרשויות. אומרים שיש לו קשרים עם אנשים מקרב גורמי אכיפת החוק שסייעו לו להמלט. אחת התקריות המפורסמות בהן חמק מהשוטרים התרחשה בפברואר 2012, אז שהה בעיירת הנופש קאבו סאן לוקס, בזמן שנערכה שם פגישה של שרי חוץ מרחבי העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ