אי־פי, רויטרס

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הזהיר הערב (שלישי) את נשיא אפגניסטאן, חמיד קרזאי, כי ללא הסכם ביטחוני ליום שאחרי נסיגת כוחות נאט"ו, יעזבו כל חיילי ארה"ב ובנות בריתה את המדינה עד סוף 2014.

בשיחות טלפון שקיים אובמה עם קרזאי, שב וסירב הנשיא האפגני לחתום על ההסכם שמגדיר כמה חיילים אמריקאים יוותרו במדינה, היכן יוצבו ומה יהיו סמכויותיהם. ארה"ב דורשת כי ההסכם ייחתם עוד לפני שהיא מתחייבת לתהליך הנסיגה ולסיוע שתעניק לממשלת אפגניסטאן במלחמה בטרור ובאימון כוחות הביטחון לאחריה.

מומחי ביטחון סבורים כי המחלוקות סביב ההסכם הביטחוני היא שלב נוסף ומשמעותי במיוחד בהידרדרות מערכת היחסים בין אובמה לבין קרזאי, שנחשב בעבר לבין ברית קרוב של ארה"ב. ההסכם הביטחוני מעניק לוושינגטון גושפנקה חוקית להגנה על חיילים אמריקאים שישארו באפגניסטאן ביום שאחרי נסיגת נאט"ו.

ברק אובמה וחמיד קרזאי במסיבת עיתונאים בבית הלבן. מו"מ שנמשך חודשים ונתקעצילום: אי–פי

שתי הממשלות כבר סיכמו עקרונית על מרכיבי ההסכם בשנה שעבר אחרי חודשים של משא ומתן, אולם הוא נקלע לקשיים באחרונה על רקע המשא ומתן שמנהל קרזאי עם טליבאן לפיוס לאומי. קרזאי טוען כי אם יחתום על ההסכם – הוא יהיה אחראי לכל מקרה שבו ייהרגו אפגנים בין חיילים אמריקאים.

"אובמה אמר לקרזאי שמכיוון שהפגין חוסר נכונות לחתום על ההסכם הביטחוני, ארה"ב מקדמת "תוכנית הכלה" אחרת", נמסר בהודעת הבית הלבן. במקביל, פנה נשיא ארה"ב לפנטגון בבקשה להאיץ את ההכנות לנסיגה מלאה של כוחות נאט"ו עד סוף השנה. "ככל שיחלוף זמן ללא הסכם ביטחוני, כך גדל הסיכוי שהכוח האמריקאי שיוותר באפגניסטאן אחרי 2014 יהיה קטן יותר".

בניגוד לקרזאי, כמה מהמועמדים האחרים לנשיאות אפגניסטאן שיתקיימו בחודש אפריל מצהירים בגלוי כי יחתמו על ההסכם מיד. קרזאי, שמסיים שתי קדנציות כנשיא ואינו יכול להיבחר שוב, כיהן כנשיא מאז הדחת שלטון הטליבאן. השיחה בין אובמה לבין קרזאי באה בשעה ששר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, נמצא בבריסל על מנת לדון עם בכירי נאט"ו בלוח הזמנים לנסיגת הכוחות באפגניסטאן. על פי ההערכות, ארה"ב תמתין לתוצאות הבחירות לנשיאוות אפגניסטאן בטרם תקבל החלטה סופית בעניין.

שר ההגנה הייגל בביקור במחנה האמריקאי "קמפ בסטיון" באפגניסטאןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ