מושלת אריזונה הטילה וטו על החוק שמפלה הומואים

ג'ן ברואר נכנעה ללחצים והטילה וטו על החוק המאפשר לבתי עסקים לסרב לתת שירות להומואים. לדבריה, "החוק יוצר יותר בעיות, ועלול לפצל את אריזונה"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

מושלת אריזונה ג'ן ברואר הטילה הלילה (חמישי) וטו על הצעת החוק, לפיה בעלי עסקים יהיו רשאים לסרב לתת שירות להומואים ולאחרים בהתבסס על אמונתם הדתית. זאת לאחר שהופעלו עליה לחצים רבים בנושא. בלשכתה מסרו כי היא קיבלה יותר מ-40 אלף פניות שקראו לה להתנגד החוק.

ברואר הסבירה כי החוק יוצר יותר בעיות מאשר אמור לפתור. "מעולם לא שמעתי על דוגמה באריזונה בה החירות הדתית של בעל עסק נפגעה", אמרה המושלת האמריקאית. לדבריה, החוק מנוסח באופן רחב מדי, ויכול לגרום לתוצאות שליליות ולא מכוונות. "החוק יכול לפצל את אריזונה בדרכים שאנחנו אפילו לא יכולים לדמיין ואף אחד לא היה רוצה", הוסיפה.

החוק השנוי במחלוקת התקבל בשעה שאריזונה מתכוננת לארח את הסופרבול בשנה הבאה ונאבקת להשיב את כלכלתה לאיתנה. נבחרי ציבור, מנהיגים אזרחיים וקבוצות של בעלי עסקים התבטאו בפומבי נגד החוק שעבר בשני בתי המחוקקים בשבוע שעבר. ג'ון מקיין וג'ף פלייק, הסנאטורים מטעם אריזונה בגבעת הקפיטול, רפובליקאים גם הם, צייצו בטוויטר מסר כמעט זהה ובו הביעו שניהם את תקוותם שברואר תטיל וטו על החוק.

הפגנה נגד החוק המפלה הומואים באריזונה, אתמולצילום: אי–פי

בכיר בחברת אפל, המתכננת להקים מפעל גדול במדינה, קרא לברואר לדחות את החוק, ודאגלס פרקר, יו"ר ומנכ"ל אמריקן איירליינס, שלח לה מכתב ובו הזכיר את "התאוששותה הכלכלית" של אריזונה ואמר: "קיימת דאגה אמיתית בקרב הקהילה העסקית, שאם החוק הזה ייחתם וייכנס לתוקף, הוא יעמיד בסכנה את מה שהושג עד כה"

מאידך גיסא, קתי הרוד, נשיאת המרכז למדיניות אריזונה, ואחת ממחברי החוק, פרסמה הודעה לעיתונות ובה כינתה את ההתקפות על החוק "פוליטיקה בצורתה הגרועה ביותר", ואמרה כי "במקום לנהל דיון הוגן על המשמעות האמיתית של חופש הדת, מתנגדי החוק מונעים את הדיון בו באמצעות שקרים, התקפות אישיות ודיווח חסר אחריות".

מי שעדיין תומכים בחוק יצאו להיאבק להגנתו בתקשורת וברחבי הרשת. קתי הרוד, נשיאת המרכז למדיניות אריזונה, ואחת ממחברי החוק, פרסמה הודעה לעיתונות ובה כינתה את ההתקפות על החוק "פוליטיקה בצורתה הגרועה ביותר" ואמרה כי "במקום לנהל דיון הוגן על המשמעות האמיתית של חופש הדת, מתנגדי החוק מונעים את הדיון בו באמצעות שקרים, התקפות אישיות ודיווח חסר אחריות".

מושלת אריזונה ג'ן ברוארצילום: אי–פי

החוק השנוי במחלוקת התקבל בשעה שאריזונה מתכוננת לארח את הסופרבול בשנה הבאה ונאבקת להשיב את כלכלתה לאיתנה. מושל דלאוור, ג'ק מרקל הדמוקרט, הכריז שאם ברואר תחתום על החוק, "ייתכן שה-NFL (ליגת הפוטבול המקצועני) תשקול, ואולי זו גם חובתה לשקול, להעביר את הסופרבול למדינה אחרת".

אנדי ברום, נשיא המועצה הכלכלית של פניקס, אומר כי ראשי ארבע חברות שמבקשות לעבור לאריזונה, הודיעו לו שאם החוק יתקבל סופית, הן ישקלו מחדש את המעבר. תדמית המדינה עדיין סובלת מחוק ההגירה שהתקבל ב-2010, שהעניק לשוטרים את הזכות לעצור במקום את מי שהם חושדים כי הם מהגרים לא חוקיים, מה שחולל מסע החרמות נגד המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ