מועמד לנשיאות קוסטה ריקה רוצה לפרוש, אך החוקה לא נותנת לו

הפער הניכר מיריבו בסקרים הספיק למועמד מפלגת השלטון לפרוש טרם הסיבוב השני. אולם, שמו יופיע בקלפי, ותיאורטית הוא עוד יכול להיבחר

שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

דבר כזה טרם קרה בהיסטוריה של קוסטה ריקה. מועמד מפלגת השלטון ג'וני אראיה, שהעפיל לסיבוב השני בבחירות לנשיאות מול מועמד האופוזיציה לואיס גיירמו סוליס, הודיע אתמול במפתיע כי הוא פורש מהמרוץ.

אחרי שהשמועות על העזיבה התרוצצו משך שעות הבוקר, תחילה ברשתות החברתיות ואחר כך בתקשורת האלקטרונית, אראיה כינס בצהרי יום אתמול מסיבת עיתונאים במלון בעיר סן חוסה, ועם רעייתו וילדיו לצידו, מסר את החלטתו: "החלטה מהסוג הזה קשה - הרבה יותר מקשה".

הדבר התרחש שעות ספורות לאחר שפורסמו תוצאותיו של סקר שערך המכון ללימודים פוליטיים באוניברסיטת קוסטה ריקה. לפי הסקר, סוליס מקבל את תמיכת 64.4% מהמצביעים, בעוד יריבו אראיה זוכה רק ל–20.9% של תמיכה. הסיבוב השני והמכריע של הבחירות היה אמור להיערך ב–6 באפריל.

ג'וני אראיה לאחר שסיים במקום השני בסיבוב הראשון. פרש לפני הסיבוב השני להצבעהצילום: רויטרס

מקורבי אראיה, אשר היה ב-20 השנים האחרונות ראש עיר הבירה סן חוסה, אומרים כי תגובתו על תוצאות הסקר היתה: "אין טעם להמשיך". מועמד מפלגת "ליברסיון", ששולטת בקוסטה ריקה בשמונה השנים האחרונות, הוביל בסקרים כמעט לאורך כל מערכת הבחירות. אולם במפתיע, בערב הסיבוב הראשון, ניצח סוליס מועמד מפלגת השמאל המתון "פעולה אזרחית" (PAC).

החוקה במדינה אינה מאפשרת למועמד להתפטר או להתחלף. אם נבצר ממנו להמשיך מבחינה בריאותית, המועמד לסגן הנשיא מתמודד במקומו. אולם, מקרה של פרישה ביוזמת המועמד טרם התרחשה בעבר. ועדת הבחירות המרכזית אמורה להתכנס על מנת להחליט כיצד להמשיך. פרשנים ציינו כי לכאורה יש להמשיך במערכת הבחירות, ולהצביע עם פתקי שני המועמדים – גם אם אחד מהם ויתר על ההתמודדות. במקרה כזה, המצביעים יוכלו להפתיע ולבחור במועמד הפורש למרות רצונו.

מועמד השמאל בבחירות לנשיאות, לואיס גיירמו סוליס. מוביל ביותר מ-20% בסקריםצילום: רויטרס

בהודעה מטעם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית של קוסטה ריקה נאמר: "לפי החוקה, המועמד לנשיאות שהודיע על הפסקת מערכת הבחירות שלו חייב להמשיך ולהופיע כמועמד על פתקי ההצבעה בסיבוב השני, וזה ייערך כרגיל. אם ייבחר, יצטרכו להשביע אותו כנשיא, ורק אז הוא יכול להתפטר".

לואיס גיירמו סוליס, בן 55, היה חבר בעבר ב־"ליברסיון" ופרש ממנה. הוא היה איש משרד החוץ ושגריר, ואחר כך מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת קוסטה ריקה. בשנות ה–80 של המאה שעברה הוא היה אחד מיועציו של הנשיא אוסקר אריאס, ופעיל במאמצי התיווך אשר הובילו לחתימת הסכם השלום במרכז אמריקה – דבר שעליו קיבל אריאס בשנת 1987 את פרס נובל לשלום.

סוליס הוא בן למשפחה עם שורשים אפרו-קריביים וסיניים שהגיעה לקוסטה ריקה מג'מייקה לפני יותר מ–100 שנים. בתגובה ראשונה מטעם מפלגתו של סוליס נאמר: "זאת החלטה אצילית, מובנת ומעידה על צניעותו של האיש שהחליט לפרוש".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ