6,500 קולות מפרידים בין המועמדים לנשיאות אל סלבדור

מועמד השמאל סלבדור סנצ'ס נהנה בינתיים מיתרון זעום, אך יריבו נורמן קיחנו, שצמצם את הפער בעזרת קמפיין שהזהיר מהפיכה לוונצואלה, כבר טוען שזכה

שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

יממה אחרי הבחירות לנשיאות אל סלבדור, טרם הוכרז על מנצח. במסיבת עיתונאים אשר כינס אאוחניו צ'יקאס, נשיא ועדת הבחירות המרכזית, נמסר כי 99.8% מן הקולות כבר נמנו – אולם התוצאות מעשר קלפיות במקומות מרוחקים במדינה טרם התקבלו, ולכן אין באפשרותו להכריז מי יהיה הנשיא הבא.

כרגע, על פי הנתונים שפורסמו – הצביעו בבחירות קרוב לשלושה מיליון אזרחים, וההפרש בין שני המועמדים עומד על 6,448 קולות בלבד – לטובתו של מועמד השמאל, מפקד הגרילה לשעבר, סלבדור סנצ'ס סרן. יריבו, איש הימין נורמן קיחנו ראש עיריית הבירה סן סלבדור לשעבר, טוען כי "נרקמת נגדו מזימה של מרמה", והוא דוחה את הנתונים שמסרה הוועדה .טרם נמסר מתי אמורה להסתיים הספירה – ומנצח יוכרז.

חברת ועדת הבחירות סופרת קולות בבירה סן סלבדורצילום: רויטרס

התוצאה עד כה מהווה הפתעה גדולה, כיוון שבסיבוב הראשון, ב-2 בפברואר, הקדים סנצ'ס בעשרה אחוזים את יריבו, וחסר לו רק מעט יותר מאחוז על מנת להגיע ל-50% ולנצח כבר אז. הפרשנים בסן סלבדור הבירה היו מאוחדים אמש בדעה כי הפער בין השניים נסגר בעקבות מסע הבחירות של הימין, שהתמקד בנעשה בוונצואלה והזהיר כי גורלם של תושבי אל סלבדור יהיה דומה - , קריסת הכלכלה .

נשיא ועדת הבחירות המרכזית, אאוחניו צ'יקאס, הודיע כי בגלל ההפרש הזעום, יהיה כנראה צורך להמתין לפחות עד מחר להכרזה על המנצח. אלפי מהגרים מאל סלבדור החיים בארה"ב ובקנדה, שתוצאות הצבעותיהם יגיעו רק בעוד שלושה או ארבעה ימים, יכולים להשפיע על התוצאה הצמודה. ייתכן גם שוועדת הבחירות תחליט על ספירה חוזרת, ידנית, של כל פתקי ההצבעה במטה מרכז הבחירות בעיר הבירה. יום הבחירות עצמו עבר בשקט, ומדיווחי המשקיפים הבינלאומיים - 1,500 במספר - עולה כי ההצבעה התנהלה באופן מסודר ותוך שמירה על כל הכללים.

סלבדור סנצ'ס סרן בן ה-69, המוביל בשלב זה, הוא בן למשפחה ענייה, אחד מ-12 אחים ואחיות, שאביו היה נגר ואמו רוכלת בשוק. הוא סיים לימודי הוראה ועבד כמורה בבית ספר כפרי. במלחמת האזרחים האכזרית שהשתוללה במדינה בין השנים 1992-1980 ושבה נהרגו 75 אלף בני אדם היה סלבדור סנצ'ס אחד ממפקדי הגרילה המרקסיסטית, תחת הכינוי "קומנדנטה לאונל גונזלס". במהלך המלחמה הוא מונה למפקד הראשי של כוחות "חזית פרבונדו מרטי לשחרור לאומי" (FMLN).

עם חתימת הסכם השלום והפיוס הלאומי במדינה, הפכה תנועת הגרילה למפלגה פוליטית לגיטימית. סלבדור סנצ'ס כיהן בחמש השנים האחרונות כסגן הנשיא. מפלגת השמאל שלו זכתה בבחירות ב-2009, בפעם הראשונה מאז תום מלחמת האזרחים, אולם רק לאחר שהעמידה בראשה מועמד מן החוץ, העיתונאי ואיש הטלוויזיה מאוריציו פונס. אם ייבחר בסופו של דבר, יהיה סלבדור סנצ'ס איש הגרילה הראשונה מאז המלחמה הנבחר להנהיג את הקטנה במדינות מרכז אמריקה.

יריבו, מועמד מפלגת הימין נורמן קיחנו, הוא בן 67 ורופא שיניים בהשכלתו. קיחנו כיהן עד חודש אוגוסט האחרון כראש עיריית עיר הבירה סן סלבדור, ופרש מהתפקיד על מנת להתמודד על הנשיאות בראש "האיחוד הרפובליקני הלאומי" (ARENA). 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ