רנדל ארצ'יבולד, ניו יורק טיימס

בדברי ימיו של מלחמת רשויות החוק בעולם התחתון של מקסיקו יש לא מעט סיפורים מוזרים. פעם הכריזו שבנו של ברון סמים נתפס, והוא הוצעד בפני המצלמות, אך הרשויות גילו לצערן כי מדובר באדם הלא נכון. ראש כנופיה אחרת נהרג, אבל אז חבריו גנבו את גופתו. אתמול (ראשון) ברון סמים אחר, שסברו שמת זה שלוש שנים, הופיע מחדש במהדורות החדשות – רק כדי לדווח שהפעם הוא נהרג באמת.

הרשויות במדינה הודיעו כי נסאריו מורנו, מנהיג של כנופיה רבת עוצמה, הידוע בהטפותיו הכמעט-דתיות שחישלו את הקשרים בארגונו הראשון "לה פמיליה" ובארגון היורש שלו "מסדר הטמפלרים", נהרג אתמול בקרב עם הצבא. גורמים רשמיים ברשויות אכיפת החוק היו זהירים, אבל אמרו כי אישרו כי הפעם האיש הוא אכן מורנו.

"מניתוח של 10 טביעות אצבע שביצעה הסוכנות לחקירות פליליות, זהותו של נסאריו מורנו גונסאלס אומתה, ב-100%", אמר מונטה אלחנדרו רובידו גרסיה, השר הממונה על הקבינט הביטחוני הפדרלי, במסיבת עיתונאים. הוא הוסיף כי תוצאות של בדיקות גנטיות אמורות להתפרסם בהמשך.

טביעות אצבע שפרסמו הרשויות המוכיחות כי מורנו נהרגצילום: אי-אף-פי

רובידו סיפר כי השמועות שמורנו נותר בחיים הביאו לחקירה שמצאה, שלא רק שהוא חי, אלא גם מנהיג את "מסדר הטמפלרים". הרשת סביבו התהדקה אתמול בבוקר. כשכוחות המשטרה והצבע ביקשו לעצור אותו, הוא פתח לעברם באש ונהרג.

מותו הנוסף של מורנו, בן 40, שכינויו היה "המשוגע ביותר" (הוא גם היה ידוע בשם "אל צ'איו" - מחרוזת התפילה הקתולית), בוודאי יוסיף להילה המיתולוגית סביבו – בייחוד במדינת המחוז מיצ'ואקאן שבמערב מקסיקו. באזור הזה היה ארגונו חזק ביותר, ושם כנופיות סמים נוהגות להטיל אימה על היישובים השונים במקרי הרג רבים, במעשי אונס, בסחיטות כסף ובמקרי חטיפה.

מורנו התבלט בין ראשי ארגוני הפשע השונים בשל אהבתו לאמירות בסגנון נוצרי, שאנספו במעין "תנ"ך" שאותו נשאו תומכיו עמם. לעתים קרובות הצדיק ברון הסמים אלימות קשה, שכללה עריפת ראשים, כצעדים המראים על דבקות מאמיניו-פקודיו בחוק המעין-דתי שקבע.

תומכים של נסאריו מורנו ב-2010 לאחר הפרסום על "מותו": "נסאריו, תמיד תהיה בליבנו"צילום: אי–פי

בשנים האחרונות דיווחו ארגוני הגנה עצמית של האזרחים במערב מקסיקו, שקמו בהיעדר נוכחות משטרתית משמעותית, על כך שראו את מורנו פעמים ספורות. הם אמרו כי הוא בריא ושלם, ועדיין נוסך יראה על האזור. האזרחים הלוחמים ניתצו מזבחות שהוקמו לכבודו במהלך מאמציהם להשתלט מחדש על יישובים שעליהם הטיל את אימתו.

ב-2010 אמר אלחנדרו פוירה רומרו, דובר הממשלה המקסיקאית בנושאי ביטחון: "כמה פיסות מידע מעידות על כך שהוא נורה ביום חמישי". הוא אמר אז כי למשטרה מידע המאשר כי גופתו וגופותיהם של כמה מאנשי ארגונו נישאו בידי חמושים מאזור לחימה עם המשטרה במיצ'ואקאן. העובדה כי הממשלה מעולם לא אימתה את דבר מותו מראה על "קוצר ידן של הרשויות המדינתיות והפדרליות", אמר ג'ורג' גרייסון מרצה אמריקאי על הפשע המאורגן במקסיקו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ