אביו של הרוצח בבית הספר סנדי הוק: מצטער שבני נולד

בראיון ראשון מאז ביצע אדם לנזה את אחד ממסעות הטבח הקשים בתולדות ארה"ב, מספר האב על ילדותו של הבן ופגישותיו עם משפחות הקורבנות

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

פיטר לנזה לא ראה את בנו אדם שנתיים לפני היום בו נכנס הבן אל בית הספר היסודי סנדי הוק בניטאון, קונטיקט, ורצח 20 ילדים ושישה מבוגרים. מאז אותו בוקר, לא עוברת שעה שלנזה לא חושב על בנו. ועכשיו, הוא אומר, הוא מצטער שבנו אי פעם נולד.

"אין דבר יותר מרושע מזה", אמר לנזה בראיון פומבי ראשון מאז הירי, "כמה אני מלקה את עצמי על כך שהוא בני? הרבה". בסדרה של ראיונות לכתב הניו יורקר אנדרו סולומון, לנזה מספר על ההיסטוריה הרפואית של בנו ובידודו הגובר, מאבקה של רעייתו לשעבר בהתמודדות עם ילדם הבעייתי ותפקידו שלו כאביו של מי שביצע את אחד ממקרי הירי הקשים בתולדות ארה"ב.

לנזה, בן 20 בעת הירי, הרג את אמו ננסי לפני שיצע למסע ההרג בסנדי הוק ב-14 בדצמבר 2012, וירה בעצמו כשהמשטרה הגיעה למקום. האב אומר כי אין לו שום ספק שהבן היה הורג גם אותו. "בדיעבד, אני יודע שאדם היה הורג אותי ללא הינד עפעף אם היתה לו ההזדמנות. אני לא מפקפק בכך לדקה", אמר. "הסיבה שהוא ירה בננסי ארבע פעמים, היתה כדי לירות כדור אחד עבור כל אחד מאיתנו: אחד עבור ננסי, אחד עבורו, אחד לריאן ואחד בשבילי". ריאן הוא אחיו הגדול של אדם לנזה.

אדם לנזהצילום: אי–פי

דו"ח מקיף של רשויות קונטיקט שפורסם בשנה שעברה כלל תיאור מקיף של חייו של אדם לנזה והאירועים ביום הירי. דברי האב מאששים את התמונה שהעלתה החקירה, אך מוסיפים פרטים חדשים וכן מאפשרים הבנה מעמיקה יותר על האופן בו נאבקה אמו של אדם לנזה להבין את בנה ולדאוג לו. 

לנזה תיאר את התנהגות בנו כילד "מוזרה", אך לעולם לא מסוכנת. "בגן חובה ובסנדי הוק, שם הוא היה תלמיד עד לתחילת כיתה ו', הוא לפעמים הריח דברים שלא היו שם ורחץ את ידיו באופן מופרז", כותב סולומון בכתבה. "רופא איבחן אותו כבעל הפרעה חושית, ואדם עבר ריפוי בעיסוק וטיפול בדיבור בגן ובכיתה א'. למוריו נאמר להיזהר מהתקפים".

לנזה אומר כי מעולם לא היה רמז לכך שלבנו יש סיבה לנטור טינה לבית הספר היסודי שלו. "אדם אהב את סנדי הוק", הוא אומר. "כשהתבגר, הוא אמר שאהב להיות ילד קטן". לנזה אמר כי האבחנה הראשונה שקיבלו ההורים בנוגע לבריאותו הנפשית של אדם היתה כשהיה בן 13. הרופאים קבעו כי אדם סובל מתסמונת אספרגר, אך אדם לא הסכים לקבל את האבחנה.

כשהיה בן 14, לקחו אותו הוריו למרכז לחקר ילדים של אוניברסיטת ייל לאבחנה נוספת. "הפסיכיאטר שבדק את אדם, רוברט קינג, קבע שהוא 'מתבגר חיוור, כחוש ומוזר, שעומד בנוקשות עם מבט מושפל ומסרב ללחוץ ידיים'. הוא גם ציין כי אדם 'כמעט שלא מדבר באופן ספונטני, אך מגיב בטון שטוח וכמעט מכאני", כך לפי הכתבה בניו יורקר.

בית משפחת לנזה בניטאון, קונטיקטצילום: רויטרס

מומחים אומרים כי אין שום עדויות לכך שאנשים הלוקים בהפרעות בספקטרום האוטיסטי בעלי סיכוי גבוה יותר לבצע פשעים אלימים. לנזה אומר כי יתכן שהאבחנה עצרה אותם מלהבין את הסכנה שהיווה בנם. "אם הוא היה מתבגר נורמלי ופתאום היה מידרדר לבידוד, פעמוני האזהרה היו מצלצלים", אמר. "אבל אנחנו ציפינו שאדם יתנהג בצורה משונה".

בשנת 2009 בני הזוג התגרשו, וב-2010 פרץ בין השניים ויכוח על חינוכו של אדם. זו היתה הפעם האחרונה שדיברו. "נפגעתי", מספר האב. "אף פעם לא חשבתי שלעולם לא אדבר איתו שוב. חשבתי שזה עניין של זמן".

בשנים הללו, אדם הפך למבודד יותר. לבסוף הפסיק לדבר עם אמו, ותקשר עמה רק באמצעות הדוא"ל, כך לפי החקירה. האב אומר כי אם אשתו לשעבר חששה לביטחונה, היא מעולם לא אמרה זאת לאיש, ככל הידוע לו. "היא מעולם לא אמרה לאחותה או לחברתה הטובה ביותר שהיא מפחדת ממנו", אמר לנזה. "היא ישנה עם דלת חדרה לא נעולה ושמרה אקדחים בבית, מה שלא היתה עושה אילו פחדה".

לנזה, רואה חשבון וסגן נשיא בחברת בת של ג'נרל אלקטריק, מתעקש שאיש לא יכול היה לחזות מה בנו יעשה. ועדיין, הוא מתחרט שלא התאמץ יותר להיות חלק מחייו. עכשיו, בנו נוכח באופן תמידי במחשבותיו. "לא חולפת שעה בלי שזה עובר בראשי", הוא אומר.

בכל לילה, הוא חולם על אדם. לרוב, הוא חש עצבות עמוקה. אך לאחרונה, במה שהוא מתאר כסיוט הקשה ביותר בחייו, הוא חלם שראה את בנו שוב, הפעם "מנקודת המבט של קורבנותיו". הוא דיבר עם כמה ממשפחות ההרוגים, ואמר כי המפגשים הללו הותירו אותו ללא מילים. "קרוב משפחה של אחד הקורבנות אמר לי שהם סלחו לאדם לאחר ששוחחנו במשך שלוש שעות", אמר. "לא ידעתי אפילו איך להגיב לכך. הם איבדו את בנם, את בנם היחיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ