פרשת ברידג'גייט

הליכים פליליים נגד מקורב למושל ניו ג'רזי כריסטי

התביעה הפדרלית ביקשה מרשות הנמלים של ניו יורק וניו ג'רזי למסור מסמכים הקשורים לניגודי אינטרסים של יו"ר הרשות דיוויד סמסון

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

התביעה הפדרלית במנהטן דרשה מרשות הנמלים של ניו יורק וניו ג'רזי למסור לידיה תיקים הקשורים לניגודי אינטרסים בהם מעורב יושב הראש שלה דיוויד סמסון, כך מסרו אתמול (שני) מקורות המעורבים בפרשה. סמסון הוא עורך דין ידוע מניו ג'רזי ואחד ממקורביו של מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי.

באחרונה החלה חקירה מקיפה של העסקים של סמסון ומשרד עורכי הדין שלו, וולף אנד סמסון, בעקבות סגירתם של נתיבי תנועה בגשר ג'ורג' וושינגטון בספטמבר אשתקד והשערוריה שפרצה לאחר מכן. סגירת הנתיבים נחקרת בנפרד על ידי התביעה הפדרלית של ניו ג'רזי, שבודקת את פעילותם של עוזריו ומקורביו של המושל כריסטי, בעבר ובהווה, לאחר שנחשף כי לשכתו הורתה ליצור פקקי תנועה כנקמה פוליטית.

אף אחד משני המשרדים הפדרליים לא הסכים להגיב על זימון התיקים או על הקשר האפשרי שלהם לחקירת הגשר. אך בדיקת ניגודי אינטרסים אפשריים, בהם מעורב סמסון, עשויים לבטא נאמנה את התפשטות השערוריה.

דיוויד סמסון, יו"ר רשות הנמלים של ניו יורק וניו ג'זרי ומקורבו של המושל כריסטיצילום: אי–פי

משרדו של פול פישמן, נציג משרד המשפטים הפדרלי בניו ג'רזי, כבר פתח בחקירה אחת לפחות על חברים בממשל של כריסטי, בנוסף לחקירה על סגירת נתיבי הגשר. חקירה זו בודקת את הטענות של ראשת העיר הובוקן, דון זימר, לפיהן סגנו של כריסטי איים למנוע מימון לשיפוץ נזקי הוריקן אם היא לא תתמוך בפרויקט בנייה שבו צידד המושל.

במקביל מנהלת ועדה של מערכת המשפט בניו ג'רזי חקירה נרחבת בשאלה מי הורה לסגור את שני נתיבי הנסיעה בגשר, ומדוע שמו של סמסון הוזכר באימיילים שפורסמו בימים הראשונים של אותה חקירה. לאחר פתיחת החקירה סמסון קיבל זימון מהוועדה, שדרשה ממנו למסור את כל האימיילים, התכתובות ושאר ההתקשרויות שלו. מהאימיילים המוקדמים עולה שהוא לא התרגש מכך שאלפי אנשים עלולים להיתקע בפקקי התנועה שייגרמו על ידי סגירת הנתיבים, אלא דווקא כעס על מאמציו של מנכ"ל רשות הנמלים פטריק פויה, לרדת לשורש הבעיה.

כריס כריסטי, מושל ניו ג'רזיצילום: אי-אף-פי

הזימון הפדרלי של התיקים הקשורים לסמסון ולמאבקיו ברשות הנמלים הם הסימן הפומבי הראשון לכך שהחוקרים עשויים להתמקד בו. פרקליטו של סמסון, מייקל צ'רטוף, סירב להשיב לשאלות בנושא הזימון. דוברת מטעמו מסרה כי "איננו מגיבים על התקדמות החקירות".

חלק מניגודי האינטרסים של סמסון היו נושא לסיקור עיתונאי בשבועות האחרונים, כולל כתבה שפורסמה בשבוע שעבר בניו יורק טיימס, ובה פורטו העסקים הנרחבים שבהם הוא ומשרדו יצגו לקוחות מול רשות הנמלים וממשלו של כריסטי, והוכיחה כי סמסון הרוויח מהם רווח כספי וכריסטי הרוויח רווח פוליטי. לפני שבועיים אמר פויה כי לסמסון אין את הסמכות המוסרית להמשיך לשמש כיו"ר רשות הנמלים, וכלי תקשורת רבים קראו לו להתפטר מתפקיד זה. 

טרם ידוע באילו ניגודי אינטרסים עוסק הזימון, ודובר התביעה הפדרלית לא נענה לבקשה להגיב. לא ברור גם מדוע התובעים הפדרליים במנהטן היו אלה ששלחו את הזימון שעה שעמיתיהם בניו ג'רזי מנהלים את החקירה בפרשת הגשר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ