נשיא גואטמלה לשעבר מודה שקיבל שוחד תמורת שימור היחסים עם טייוואן

אלפונסו פורטיז'ו הודה שלקח לכיסו 2.5 מיליון דולרים מהאוצר הטיוואני כדי להתנגד ללחצי סין לנתק את הקשרים הדיפלומטיים עם מדינת האי הקטנה

שליח "הארץ" לאמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שליח "הארץ" לאמריקה הלטינית

נשיאה לשעבר של גואטמלה, אלפונסו פורטיז'ו, בן 62, הודה כי קיבל מטייוואן שוחד בסך כ-2.5 מיליון דולרים, על מנת שיכריע בעד המשך היחסים הדיפלומטיים בין המדינות. זאת עקב לחצים שהפעילה סין על מדינות במרכז אמריקה לנתק את קשריהן עם טייוואן.

פורטיז'ו נבחר לנשיאות גואטמלה בשנת 2000, למרות שבעברו היו כמה פרשיות סוערות ומפוקפקות. בשנות ה-80, כאשר היה מרצה באוניברסיטה, הואשם ברצח שני סטודנטים בעת קטטה בבר, אולם זוכה בסופו של דבר על בסיס הגנה עצמית. באותם ימים היה חבר בתנועות שמאל מהפכניות, ומאוחר יותר עשה קפיצה פוליטית ימינה.

על רקע האשמות בשחיתות ובלקיחת עשרות מיליוני דולרים מכספי המדינה לכיסו, הוא נמלט למקסיקו מיד עם תום כהונתו כנשיא ב-2004. לאחר מהלכים משפטיים ממושכים הוא הוסגר בחזרה לגואטמלה, שם הועמד לדין, אך זוכה למרבה ההפתעה. לעומת זאת, שלטונות ארצות הברית דרשו להסגירו אליהם, בחשד כי הלבין כ-70 מיליון דולרים בבנקים אמריקאיים.

פורטיז'ו לפני שהוסגר לארצות הברית, בשנה שעברצילום: אי-אף-פי

במאי האחרון, למרות טענותיו כי הוא "גוסס, עבר השתלת כבד, סובל ממים בריאות ומבעיות כלי דם חמורות", נכנע בית המשפט העליון בגואטמלה ללחצי וושינגטון והורה לקבל את בקשת ההסגרה. במשפטו המתנהל בימים אלה בבית משפט פדרלי בניו יורק הודה הנשיא לשעבר בשורה של עבירות, בין השאר, בקבלת המיליונים מטייוואן, על מנת שלא לנתק את היחסים הדיפלומטיים איתה. הכספים הועברו מהאוצר הטייוואני באמצעות השגרירות בגואטמלה סיטי, לכאורה על מנת לרכוש ציוד לבתי ספר במדינה – אולם למעשה הועברו לחשבונות בנק פרטיים של הנשיא ובני משפחתו. מאוחר יותר הולבן הכסף באמצעות הפקדות בבנקים בפלורידה ובאירופה. "ידעתי כי מה שאני עושה הוא לא ראוי, ואני מבקש סליחה", אמר אתמול פורטיז'ו בבית המשפט. בהודאה כתובה שמסר הנשיא לשעבר לתביעה בניו יורק הוא כתב, בין השאר: "הבנתי כי בתמורה לתשלום הזה, אנצל את סמכותי כנשיא על מנת שגואטמלה תמשיך להעניק הכרה דיפלומטית לטייוואן".

כלי התקשורת בגואטמלה פירסמו אתמול (רביעי) כי פורטיז'ו קיבל את כספי השוחד בחמש המחאות בנקאיות. מיליון דולרים הועברו באמצעות מקורבים בעסקי הבנקאות למיאמי, ואילו שארית הכסף הופקדה בסניף של בנק BBVA בפריז על שם רעייתו לשעבר ובתה, והולבנה מאוחר יותר באמצעות מוסדות פיננסיים בשווייץ ובלוקסמבורג.

הודאתו של הנשיא לשעבר בהאשמות נועדה לסייע לו לקבל גזר דין קל יחסית של 46 עד 71 חודשי מאסר וקנס של כחצי מיליון דולרים – במקום 20 שנות המאסר שביקשה התביעה בתחילת הדיון.

פרקליטו של הנשיא לשעבר, דויד רוזנפלד, ביקש מבית המשפט להתחשב בעובדה כי הוא ישב כבר ארבע שנים בכלא, וכי מדובר "אדם הגון בבסיסו החדור באהבה עזה לעמו ולארצו גואטמלה, והוא מלא רגשי חרטה על מה שעשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ