המעקבים ברשת

אובמה נפגש בבית הלבן עם בכירי חברות האינטרנט

ראשי שש חברות, בהן גוגל ופייסבוק, דנו עם הנשיא בתוכניות המעקב של הממשל. צוקרברג לאחר הפגישה: "הרפורמות של הממשלה לא מספיקות"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
רויטרס

בכירים בחברות האינטרנט הגדולות בארה"ב הגיעו לבית הלבן אמש (שישי) לפגישה עם הנשיא האמריקאי  כדי לדון בדאגותיהם נוכח תוכניות המעקב של הממשל האמריקאי. אובמה ויועציו הבכירים שוחחו עם שישה מנהלים בכירים על נושאי מודיעין, טכנולוגיה ופרטיות -  מסר הבית הלבן בהודעה לאחר המפגש.

השישה הם אריק שמידט, יו"ר מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל ריד הייסטינגס, מנכ"ל שירות הסטרימינג , ארון לוי ודרו יוסטון, המנכ"לים של חברות שיתוף הקבצים בוקס ודרופבוקס, ואלכס קארפ, מנכ"ל חברת פלאנטיר, המתמחה בכריית מידע, שתומכת באופן חלקי סוכנות הביון סי-איי-אי, ואחת מלקוחותיה היא הסוכנות לביטחון לאומי ().

אובמה ניסה להרגיע את הבכירים בעולם האינטרנט ואמר שהממשל מנסח רפורמות לאיסוף מודיעין, לאחר שהגילויים על דרכי הפעולה הנהוגות כיום לאיסוף מידע עוררו זעם בארה"ב וברחבי העולם. "הנשיא חזר על מחויבות הממשל לנקוט צעדים שיעניקו לציבור ביטחון גדול יותר שזכויותיהם מוגנות, תוך כדי שמירה על כלים המאפשרים לשמור על ביטחוננו", נאמר בהודעת הממשל.

מארק צוקרברג מנכ"ל פייסבוק מגיע לפגישה בבית הלבןצילום: בלומברג

למרות הדברים הללו, , שביקר בעבר את דרכי איסוף המידע, הדגיש שיש לעשות יותר בנושא. "בעוד שממשלת ארה"ב נקטה צעדים חיוביים כדי לערוך רפורמה בדרכי המעקב, הם פשוט לא מספיקים. לאנשים ברחבי העולם הזכות לדעת שהמידע שלהם בטוח, ופייסבוק תמשיך לדחוק בממשלת ארה"ב להיות שקופה יותר לגבי דרכי העבודה שלה ולגונן יותר על חירויות האזרח", מסר מנכ"ל פייסבוק בעזרת דוברו.

מקור בתעשייה סיפר כי ההזמנות לפגישה התקבלו ב-15 במארס, יומיים לאחר שצוקרברג תקף בחריפות את מעקבי הממשל בפרסום פומבי בפייסבוק. " לנשיא אובמה כדי להביע את תסכולי על הנזק שהממשלה יוצרת לעתידנו. לצערי, נראה כי יעבור זמן רב עד שתעבור רפורמה מלאה", כתב אז.

בינואר הציג הנשיא אובמה שורת רפורמות מוגבלות באיסוף המידע דרך NSA, ובין היתר אסר על ציתות למנהיגים של מדינות ידידותיות או של בעלות ברית. כמו כן, הוא הציע כמה שינויים לדרך בה מטפלת הסוכנות במידע הנאסף מטלפונים של אזרחים אמריקאים. התוכנית המקיפה ביותר, זו האוספת מידע חיצוני על שיחות טלפון (metadata - להבדיל מציתות ישיר לתוכן השיחה), תעלה לאישור מחדש ב-28 במארס.

אובמה ביקש משר המשפטים אריק הולדר ומקהילת המודיעין האמריקאית לדווח לו לפני התאריך הזה כיצד אפשר לשמר את היכולות הדרושות של תוכנית המעקב, בלי שהממשלה תמשיך להחזיק במידע. חלק מהדאגה של חברות הטכנולוגיה האמריקאיות, בהן גם יאהו, יריבתה של גוגל, והרשת החברתית טוויטר, היא הביקורת על על המשתמשים בשירותים שלהן. בין היתר, הן ביקשו להבהיר לציבור את מסגרת שיתוף הפעולה שלהן עם סוכנויות הביון של הממשל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ