החיים בעיר הקולומביאנית "מזל טוב" נראים כמו גיהנום

מדו"ח של ארגון זכויות אדם עולה כי כנופיות פשע כוננו בעיר הנמל הגדולה בואנוונטורה שלטון אימים, הכולל רציחות, חטיפות וקטיעות איברים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלוחה של הגיהינום עלי אדמות? כך מצטיירת עיר הנמל הגדולה בקולומביה בואנוונטורה בדו"ח של ארגון זכויות האדם Human Rights Watch שהתפרסם בסוף השבוע הזה. לפי הדו"ח כנופיות פשע שולטות בעיר באמצעות "חוקים מימי הביניים", ובעונשים שהן מטילות על האוכלוסייה: הטלת מומים בבני אדם.

רבות משכונותיה של העיר, שבה כ-330 אלף תושבים, השוכנת על חוף האוקיינוס השקט, נמצאות תחת חסותן של ארגונים מהמיליציות לשעבר של הימין הקיצוני, מהתקופה שבה השתתפו במאבק בארגוני הגרילה של השמאל (בעיקר FARC), בשנות ה-80 וה-90. לפני כ-15 שנה, כשהממשלה פיזרה את המיליציות האלה, רבים מה"חיילים", על נשקם, הפכו לקבוצות פשע שבנו להן מאחזים בעיר, ושליטה בשוק הברחת הקוקאין וסחורות אחרות.

מעשי רצח הם עניין יום-יומי, גופות ירויות המונחות ברחובות הן עניין שיגרתי, והדו"ח מספר גם על מאות מתושבי העיר שנחטפו ונעלמו בשנים האחרונות – ומעולם לא נמצא להם זכר. ההנחה היא כי הם מושלכים אל האוקיינוס. תושבים מעידים על גופות רבות ללא ראש שפולטים הגלים אל החוף.

אולם, מחריד לא פחות הוא הגילוי של "בתי הקיצוץ" (casas de pique), כך מכונים המקומות שאליהם מובא מי שלא נשמע לראשי הכנופיות, לענישה נוראית: כריתה של אברי גופם בעודם בחיים. המשטרה מצאה לכך עדויות בשני מקומות לפחות בתחילת החודש הנוכחי.

גם הבישוף הקתולי של העיר, מונסניור הקטור אפלסה קינטרו, סיפר לחוקרי הארגון לזכויות אדם כי "תושבים שומעים בלילות את הזעקות העולות מן המקומות האלה: 'אל תעשו זאת!', 'אל תהרגו אותי!', צעקות האנשים שגופם נחתך". "לא חשוב כמה זעקות שומעים תושבי השכונה, איש לא יעשה דבר בקשר לכך, כי הפחד הוא מוחלט. אם תגיד משהו, למחרת יכולים להוריד אותך מהאוטובוס, ולקחת אותך בעצמך לאחד המקומות האלה", העיד אחד התושבים באזני חוקרי הארגון.

רוב אוכלוסיית העיר בואנוונטורה – יותר מ-80% - הם ממוצא אפריקאי, צאצאי העבדים לשעבר שהובאו למושבות הספרדיות. מדובר באוכלוסייה ענייה ונחשלת, המתגוררת בחלקה בשכונות בתי פח ועץ הנטועים בבוץ, ללא תנאים סניטריים או מערכת ביוב, ומדובר בעיר שהיא אחד המקומות הגשומים ביותר בעולם - כ-6500 מ"מ גשם בשנה.

ילד לצד עאנשי הכוחות המיוחדים של צבא קולומביה בבואנוונטורהצילום: רויטרס

אולם, אף שאין בידיהם אמצעים – נמלטים בכל שנה אלפים מן העיר, ונודדים למקומות אחרים בקולומביה. בשנה שעברה דווח על בריחת כ-13 אלף מתושבי העיר, שנה קודם לכן עזבו כ-20 אלף. "גורלו של אדם נחרץ למוות, או לעינויים קשים, גם אם כל חטאו לעתים היא העובדה שהוא עבר במקרה ברחוב הלא נכון", אומר חוסה מיגל ויונסו, המנהל של אזור אמריקה הלטינית בארגון Human Rights Watch.

לפני כשבועיים, לאחר שפורסם הסיפור על "בתי הקיצוץ", ביקר בעיר הנשיא חואן מנואל סנטוס, והצהיר כי ממשלתו החליטה לתגבר את כוחות הביטחון במקום בעוד 800 חיילים, וכן להזרים תקציבים גדולים לפרויקטים לטובת התושבים. אולם בבואנוונטורה, העיר שלמרבה האירוניה פירוש שמה "מזל טוב", אין רבים הסומכים על ההבטחות האלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ