הוסר החשש שאזרח קנדי חולה באבולה או שהמחלה הגיעה לקנדה

הגבר, ששב לאחרונה ממערב אפריקה, סובל מקדחת מדממת, אך טרם ידוע מאיזה סוג. בחודשיים האחרונים מתו בגינאה 59 בני אדם מאבולה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
"הארץ"

התברר שלקנדי, שהיה חשוד כי הוא חולה באבולה, אינו חולה באבולה. קיילין רודג'רס, דוברת משרד הבריאות הקנדי, הודיעה כי תוצאות המעבדה מראות בוודאות שאין זה נגיף האבולה. עוד היא הוסיפה כי לא ידוע על מקרים אחרים של אבולה בקנדה. בכך נסתם הגולל על החשד שהאבולה הגיע לקנדה. החולה המדובר נותר מאושפז בבית חולים בבידוד עד שיתברר ממה הוא סובל.

תסמיני המחלה שלו - קדחת מדממת - מזכירה את אלו שנגיף האבולה גורם. מצבו קריטי. על פי פרסום בבי-בי-סי, הגבר שב לאחרונה ממדינת ליבריה שבאיזור מערב אפריקה, שסובלת מהתפרצות קטלנית של נגיף האבולה. לכן עלה החשד שזהו הנגיף שהוא נושא.

ד"ר דניס וורקר, סגנית מנהל שירותי הבריאות באיזור העיר ססקטון שם מאושפז הגבר, סירבה לומר כמה זמן שהה האיש באפריקה, אך אמרה שהוא התחיל לחוש ברע רק לאחר ששב לקנדה. היא הוסיפה כי עובדה זו מתאימה לפרופיל של נגיף הקדחת המדממת אבולה, לו תקופת דגירה של 21 ימים.

מתנדבי "רופאים ללא גבולות" פורקים ציוד חירום רפואי להתמודדות עם נגיף האבולה בגינאה, שלשוםצילום: רויטרס

קדחת האבולה המדממת, שהתגלתה באפריקה באמצע שנות ה–70, קיבלה מאז הילה מאיימת יוצאת דופן. חוקרים מיקמו את המחלה הקטלנית בראש רשימת הנגיפים שיביאו יום אחד את האנושות אל קצה. עתה, אחרי יותר משנה ללא דיווחים על התפרצות הנגיף, נוספה בשבועות האחרונים גם גינאה לרשימה השחורה של מדינות שנפגעו מקדחת האבולה.

מאז 9 בפברואר השנה הרג נגיף האבולה לפחות 59 בני אדם בגינאה, מתוך 80 בני אדם שאובחנו כנשאי הנגיף הקטלני. הדיווחים הראשוניים על הופעת הנגיף החלו לצוץ כבר לפני כשישה שבועות, אלא ששירותי הבריאות בגינאה התקשו לזהות באופן מובהק, ואולי אף סירבו להאמין, שאכן מדובר בהתפרצות מגיפת האבולה. רק לאחר שדגימות של הנגיף נשלחו לבדיקה במעבדות נוספות בליון שבצרפת, קיבלו המומחים אישור שאכן מדובר באבולה. "מגיפת האבולה משתוללת בדרום גינאה, בכלל זה במחוזות מקנטה וגווקדו. מאז 9 בפברואר הותירה המחלה 59 מקרי מוות מתוך 80 המקרים שאובחנו על שירותי הבריאות בשטח", אמר בשבת סאקובה קייטה, מנהל המחלקה למניעת מחלות במשרד הבריאות הגינאי, לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

זו הפעם הראשונה שקדחת האבולה מופיעה בגינאה. מאז התגלתה המחלה לראשונה, בשנת 1976, היא הותירה חללים בעיקר בסודאן, ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו ובאוגנדה. לשלטונות גינאה ישנן סיבות טובות לחשוש. מאז התגלה הנגיף לפני כמה שבועות הוא כבר גרם נזק בשלוש ערים בדרום־מזרח המדינה, ובעיר הבירה שלה קונאקרי, שבה מתגוררים קרוב לשני מיליון תושבים. לנגיף, שכולל חמישה זנים, לא נמצא עד היום טיפול או חיסון מונע ושיעורי התמותה של הלוקים בו נעים בין 25% ועד ל–90%.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ