מבוכה חדשה לשירות החשאי: שלושה ממאבטחי אובמה השתכרו בהולנד

פרשת ההשתכרות גורמת מבוכה חדשה לשירות החשאי של ארה"ב, המנסה לשקם את תדמיתו לאחר שערוריית אלכוהול ומין שחוללו סוכניו בקולומביה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

שלושה אנשי השירות החשאי האמריקאי, שקיבלו משימה לאבטח את נשיא ארה"ב ברק אובמה בביקורו בהולנד, נשלחו בחזרה לארה"ב בגלל "בעיות משמעת". כך מוסר העיתון "וושינגטון פוסט", שדיווח כי אחד מהם היה שיכור כל כך שהוא התעלף במסדרון המלון ההולנדי שבו שהו המאבטחים. דובר של השירות החשאי, האחראי על אבטחת הנשיא, סירב למסור פרטים נוספים אך אמר שהמאבטחים הוצאו לחופשה כפויה עד שהחקירה תסתיים.

התקרית ארעה ביום ראשון, יום לפני בואו של אובמה להולנד. המאבטחים היו אמורים להכין את השטח לביקורו שם. הולנד היא אחד מארבעה יעדי ביקור של אובמה באירופה. הנהלת המלון שבו התעלף המאבטח פנתה לנציגות האמריקאית באמסטרדם, לאחר שמצאה את הסוכן ללא הכרה. אנשי השגרירות העבירו את המידע לשירות החשאי, שהמנהלת שלו, ג'וליה פירסון - שמונתה בשנה שעברה והיתה האשה הראשונה בתפקיד - באה במטוס עם הנשיא לביקור באירופה.

שני מאבטחים מהשירות החשאי והנשיא ברק אובמה במרכז, בהגיעו לאמסטרדם ביום שניצילום: אי-אף-פי

הסוכנים שייכים ליחידה בשירות החשאי האחראית לחילוץ הנשיא במקרה של ניסיון תקיפה. הם מוגדרים "קו ההגנה האחרון של הנשיא". הסוכנים ביחידה זו נדרשים למיומנויות פיזיות ומנטליות גבוהות, ונחשבים כוח עילית של השירות החשאי, שעובדים בו בסך הכל כ-6,500 איש.

השירות ניסה לשקם את תדמיתו לאחר שערוריות קודמות. המוכרת שבהן היתה ב-2012 בקרטאחנה בקולומביה. שם השתכרו מאבטחי השירות החשאי, שהיו חלק מהצוות המקדים לביקור הנשיא לרגל פסגה כלכלית בעיר. בקולומביה גם נתפסו המאבטחים מזמינים זונה למלון שבו שהו. בעקבות המקרה ההוא נאסרה על מאבטחים שתיית אלכוהול עשר שעות לפני מילוי משימה. הפרשה בקולומביה הביאה לפיטורי עשרה סוכני השירות החשאי, לנזיפה של הנשיא, לחקירת קונגרס ולהתפטרות ראש השירות החשאי אז מרק סאליבן. פרשה אחרת התרחשה ב-2013, כששני סוכנים פוטרו מתפקיד האבטחה של הנשיא לאחר שהואשמו בהטרדה מינית.

אנשי השירות החשאי, היום בבלגיהצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ