לראשונה במלחמת אפגניסטאן: חודש ללא חיילים אמריקאים הרוגים

לאחר 14 שנות לחימה באפגניסטאן, נמנו אפס הרוגים בחודש מארס; 4,474 חיילים אמריקאים נהרגו עד כה בעיראק ו-2,176 באפגניסטאן

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

בפעם הראשונה מאז תחילת הלחימה באפגניסטאן ב-2001 הסתיים חודש מארס ללא חייל אמריקאי הרוג אחד בקרב - כך מסר משרד הביטחון האמריקאי. בעיראק נהרג בפעם האחרונה חייל אמריקאי בנובמבר 2011. מניין ההרוגים האמריקאים בעיראק עד כה הוא 4,474, ובאפגניסטאן 2,176. השנה שגבתה את מספר הקורבנות הגבוה ביותר בצבא האמריקאי ב-14 שנות הלחימה שם היא 2010. נהרגו בה 496 חיילים.

המלחמה באפגניסטאן החלה ב-7 באוקטובר 2001, כשכוחות הקואליציה של ארה"ב ונאט"ו פלשו למדינה, תוך תיאום עם אנשי "הברית הצפונית" באפגניסטאן, שפתחו במרד נגד הטליבאן. המורדים האפגנים כבשו שטחים מהטליבאן, אספו מודיעין בשביל החיילים הזרים ותקפו את לוחמי הטליבאן, תחת פיקוד חיילים מצבאות הקואליציה ובעזרת סיוע אווירי של הקואליציה.

ב-12 בנובמבר אותה שנה, חודש אחד לאחר הפלישה, כבשו כוחות הברית הצפונית את הבירה קאבול והשיבו את השלטון לנשיא הגולה רבאני, שהעביר בהמשך את השלטון לידי חמיד קרזאי. חודש לאחר מכן נפלה העיר האחרונה שבשליטת טליבאן והמרכז הרוחני של הארגון - קנדהאר. לוחמי הטליבאן ברחו לפקיסטאן והמשיכו ליזום קרבות ופיגועים משם. 11 שנה לאחר הפלישה הכריז נשיא ארה"ב ברק אובמה - שירש את המלחמה מקודמו בתפקיד ג'ורג' וו. בוש - שאוסמה בן לאדן, מנהיג אל קעאדה, נורה ונהרג ללא נפגעים מצד הכוחות האמריקאים.

בשנת 2011 הכריז אובמה, בנאום לאומה, על זירוז נסיגת כוחות הצבא האמריקאי מאפגניסטאן, כך שעד תום 2014 תסתיים העברת האחריות לצבא אפגניסטאן. נראה שנסיגת הכוחות היא אחת הסיבות לאפס הנפגעים האמריקאיים בחודש האחרון.

גופות חיילים אמריקאים מגיעים לאדמת ארה"בצילום: אי–פי
חייל אמריקאי וילד עיראקי משחקים כדורגל ליד בסיס צבא ארה"ב בעיראק, 2008צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ