ששה חברים בקהילת "לב טהור" נעצרו בקנדה בחשד שהפרו את חוקי ההגירה

העצורים, חמישה מהם ישראלים, החזיקו באשרות שהייה שאינן בתוקף. פרקליטם: "הקהילה מרוששת מההליכים המשפטיים, אין איך לחגוג את פסח"

קנדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קנדה

רשויות ההגירה באונטריו שבקנדה עצרו אמש (חמישי) ששה חברים מקהילת "לב טהור" החרדית בחשד שהפרו את חוקי ההגירה והחזיקו באשרות שהייה שאינן בתוקף. אחד העצורים, המחזיק באזרחות אמריקאית, הוחזר לארה"ב. מבין החמישה האחרים - בעלי אזרחות ישראלית, החיים בקנדה כבר קרוב לעשור - נערה ואשה אחת שוחררו למעצר בית, ושני גברים ואשה נוספת נותרו במעצר.

פרקליטה של קהילת לב טהור, עו"ד גידי ממן, אמר כי העצורים בידי רשויות ההגירה אינם עבריינים, וכי הם נכנסו לקנדה בצורה חוקית. הוא הוסיף כי שניים מהעצורים הם בני זוג, שילדיהם מטופלים כעת על ידי סבתם המשתייכת גם היא לכת החרדית. ממן ציין כי הקהילה, בראשה עומד הרב שלמה הלברנץ, שרויה במשבר עמוק נוכח רדיפתה מצד הרשויות בקנדה. "ההנהגה איננה מתפקדת", אמר בשיחה עם "הארץ". לטענתו, לחברי הקהילה אין כסף לחגוג את חג הפסח לאור ההליכים המשפטיים המרובים שהם מעורבים בהם.

במקביל, בית המשפט באונטריו יערוך היום שימוע בנוגע להחלטו מפברואר להוציא 14 ילדים מהקהילה מחזקת הוריהם ולהעבירם למשפחות אמנה. הילדים נמצאים כבר חודשיים בידי רשויות הרווחה באונטריו, לשם נמלטו חברי הקהילה מקוויבק.

חברי הכת החרדית "לב טהור" שהוחזרו לישראל עקב עתירת משפחתם, ב-2011צילום: ניר קידר

ההחלטה להוציא את הילדים מבתיהם התקבלה בשל הזנחה, התעללות וקיום נישואי קטינים בניגוד לחוק בכת החרדית. בית המשפט אפשר למשפחות לערער על החלטת השופט בתוך 30 יום, ורשויות הרווחה הביעו אז חשש מניסיון התאבדות קולקטיבי של חברי הקהילה.

בעת האחרונה חל סיבוך נוסף בפרשה, כשהרשויות בקוויבק ביקשו לעביר לחזקתן את 14 הילדים, בעוד משפחותיהם דרשו להשאירם באונטריו. לדברי עו"ד ממן, המשפחות מבקשות להשאיר את הילדים באונטריו בגלל שהחוק שם מתיר לימודים עצמאיים, ואילו קוויבק אינה מאפשרת זאת ומחייבת את הילדים ללמוד גם חינוך מיני ועל האבולוציה.

ערב ההחלטה להוציא את הילדים מביתם בקוויבק, הועלו על אוטובוסים 40 משפחות מקהילת "לב טהור" ונסעו בחשיכת הלילה דרומה, לאונטריו. כשהגיעו ליעדם הוצאו 14 ילדים בגילים שונים (הגדולה בת 17) מהקהילה ונשלחו למשפחות אמנה.

בדו"ח רשויות הרווחה של קוויבק נאמר כי הילדים סבלו מתת־תזונה, סימני התעללות פיזית, תברואה ירודה וחינוך דל. לטענת רשויות הרווחה, עובדות סוציאליות ביקרו פעמים רבות את חברי הקהילה לפני שכתבו את הדו"ח. כ-200 חברי הכת, מרביתם ישראלים, היו תחת חקירה מקיפה של שירותי הרווחה בקוויבק בשנה האחרונה. הקהילה חיה עד כה בעיירה סנט אגט בקוויבק, שם התנהלה באין מפריע ב-13 השנים האחרונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ