ניצחון מוחץ למועמד השמאל שרץ לבדו לנשיאות קוסטה ריקה

לראשונה נבחר לנשיאות המדינה מועמד שאינו חבר בשתי המפלגות הגדולות - לואיס גיירמו סוליס. מועמד מפלגת השלטון שהתמודד מולו הסיר את מועמדותו

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

אתמול (ראשון) בשעה 14:40, בשיא ההצבעה בסיבוב השני של הבחירות בקוסטה ריקה, קיבלו הפרשנים רמז לגבי העומד להתרחש - רעידת אדמה בעוצמה של 4 בסולם ריכטר הורגשה היטב במדינה. היא הקדימה במספר שעות את רעידת האדמה הפוליטית: לראשונה נבחר לנשיאות מועמד מחוץ לשתי המפלגות הגדולות אשר שלטו במדינה ב-65 השנים האחרונות - לואיס גיירמו סוליס.

תוצאות האמת, לאחר ספירת יותר מ-90% מהקולות, מראות כי סוליס זכה בניצחון הגדול ביותר בהיסטוריה של קוסטה ריקה עם כ-77% מהקולות, לעומת מועמד מפלגת השלטון, ג'וני אראג'ה, אשר הפסיק את הקמפיין שלו לפני כחודש, אך המשיך להיות מועמד על פי החוק, עם 22%. הפתעה נוספת הייתה ההשתתפות הגבוהה, למרות הקמפיין המוזר בו נטל חלק למעשה רק מועמד אחד, כ-65% - יותר מאשר בסיבוב הראשון.

הנשיא הנבחר לואיס גיירמו סוליס עם תומכיו ביום הבחירות, אתמולצילום: רויטרס

בימים הקרובים ירכיב לואיס גיירמו סוליס את ממשלתו החדשה, בעיקר מקרב אנשי מפלגתו "פעולה אזרחית" (PAC), מפלגת השמאל אשר קמה בשנת 2000, על ידי פעילים פוליטיים שהביעו אכזבה מההסתאבות של הגופים הפוליטיים המסורתיים. סוליס יושבע לנשיא ב-8 במאי הקרוב.

לואיס גיירמו סוליס, בן ה-55, עשה את השנים האחרונות באקדמיה. הוא פרופסור להיסטוריה ומדעי המדינה, וכיהן כסגן הדיקן של הפקולטה למדעי המדינה באוניברסיטת קוסטה ריקה. לפני כן, היה דיפלומט, שגריר נודד למדינות מרכז אמריקה, ראש לשכת שר החוץ ופעיל במגעי השלום באזור אשר הביאו לנשיא קוסטה ריקה דאז, אוסקר אריאס את פרס נובל לשלום בשנת 1987.

הוא נולד במונטס דה אוקה, אחד מפרברי עיר הבירה סן חוסה, לאביו היה עסק צנוע של סנדלרות ואימו הייתה מורה - משפחה שמוצאה מג'מייקה אשר היגרה לקוסטה ריקה בתחילת המאה הקודמת. את התואר השני בלימודיו האקדמיים הוא עשה באוניברסיטת טולן, בניו אורלינס, ארה"ב - ולימודי השלמה עשה באוניברסיטת שיקגו לאחר שזכה במלגת קרן פולברייט היוקרתית. בין השאר הוא היה עד כה חבר המערכת של כתב העת החשוב - "פוריין אפרס". מנישואיו הראשונים יש לו חמישה ילדים, ובת נוספת עם בת זוגו הנוכחית, מרסדס, העובדת בארגון לשיתוף פעולה בין ספרד למרכז אמריקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ