החשוד בירי בקנזס סיטי: "התקשורת היהודית שולטת במוחכם"

בספר שכתב פרייז'ר גלן קרוס, הוא קרא לשמור על הגזע טהור בכל מחיר. בעברו הנהיג תנועה המסונפת לקו קלוקס קלאן וישב שלוש שנים בכלא פדרלי

רויטרס
אי-פי
"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
אי-פי
"הארץ"

"היהודים מבקשים להוביל אותנו לחורבן ולהתאבדות גזעית", הצהיר בעבר פרייז'ר גלן קרוס הבן, החשוד שבו נהרגו שלושה בני אדם. ציטוט זה של קרוס, הידוע גם כפרייז'ר גלן מילר - כפי שהוא מציג עצמו באתר האינטרנט שהוא מפעיל – נלקח מספרו "האיש הלבן פותח פה" שיצא לאור ב-1999 ובו הוא קורא "לשמור על הגזע טהור בכל מחיר".

קרוס, בן 73, תושב אורורה שבמדינת מיזורי, היה מעורב בארגונים גזעניים מרבית חייו, כך לפי המרכז הדרומי לייעוץ משפטי - העוקב אחרי ארגונים המפיצים שנאה. בשנות ה-80 הוא הקים את "אבירי קרוליינה" של הקו קלוקס קלאן והנהיג את פלג התנועה, עד שנתבע על הפעלת ארגון לא חוקי המשתמש בטקטיקות של הפחדה נגד שחורים. מאוחר יותר הקים ארגון גזעני נוסף: "המפלגה הפטריוטית הלבנה".

קרוס שהיה בעברו חייל בצבא האמריקאי ועבד כנהג משאית הורשע בשנות השמונים בהפעלת מחנה צבאי פרטי. בשנת 1987, בעוד נדון ערעורו על הרשעה זו בבית משפט, עמד קרוס במרכז מצוד ארצי, לאחר שהוא הפר את תנאי שחרורו על תנאי. בסופו של דבר מצאו אותו סוכנים פדרלים בקרוואן, יחד עם שלושה גברים נוספים, כשברשותם רימוני יד, כלי נשק אוטומטיים ותחמושת רבה.

מעצרו של פרייז'ר גלן קרוס, אתמולצילום: אי–פי

קרוס הורשע בעבירות שונות של החזקת נשק שלא כדין ולאחר שהעיד נגד שותפיו לעבירה נשלח לשלוש שנות מאסר בכלא פדרלי. שם, כתב את מרבית חלקיו של "האיש הלבן פותח פה". "התקשורת היהודית שולטת במוחכם", כתב שם. "הם משחקים בשכל שלנו כמו שנגן כינור מנגן מוזיקה. אבל, מצד שני, הביטו בישראל, שבה ארבעה וחצי מיליון יהודים מוקפים על ידי מיליארד מוסלמים. היא חמושה באחד הארסנלים הגרעיניים הגדולים בעולם, אם לא הגדול בעולם, וכך היהודים האלה מכתיבים את רצונם לשכניהם המוסלמים".

עם זאת, כך כתב, "יש הבדל גדול בין ישראל היהודית לאמריקה הלבנה. ישראל היהודית היא גזענית. היא מאוחדת. היא נלחמת למען עמה, וחשוב מכך – יש לה רצון לשרוד". עוד הוא הוסיף כי אל להטיל ספק בכך ש"היהודים מעוניינים להשמיד את הגזע הארי הלבן ולמחוק אותו מעל פני האדמה. היהודים נותנים לנו סקס, סמים ורוק'נ'רול, בעודם שולטים בנו ומובילים אותנו לאבדון".

בשנים האחרונות ניסה קרוס להיבחר לכמה משרות ציבוריות. בשנת 2006 הוא התמודד על מושב בבית הנבחרים של וב-2010 ניסה להיבחר לסנאט. שני הניסיונות עלו בתוהו. בסרטן - ראיון רדיו עם קרוס באפריל 2010, בתקופה בה ניסה להיבחר לסנאט:

על פי החשד הרג קרוס שלושה בני אדם, בהם ילד בן 14, בשתי תקריות ירי באתרים של בפרברי העיר קנזס סיטי שבמדינת מיזורי. על פי המשטרה המקומית מסע הירי החל במגרש חניה מאחורי המרכז של הקהילה היהודית באוברלנד פארק. שם ירה בד"ר וויליאם לואיס קורפורון שמת במקום, ובנכדו בן ה-14 ריט גריפין אנדרווד, שמותו נקבע בבית החולים. שניהם היו נוצרים. לאחר מכן הוא נסע מרחק כמה רחובות למרכז הדיור המוגן כפר שלום, שם ירה באשה נוספת והרג אותה. זמן קצר אחר כך נעצר קרוס בחניון בית ספר.

מרכז הקהילה היהודית בקנזס סיטי, אתמולצילום: רויטרס

שר המשפטים אריק הולדר הורה הערב לפתוח בחקירה שתקבע האם הירי מוגדר כפשע שנאה לפי החוק הפדרלי של ארצות הברית. "נחרדתי לשמוע על הירי הטראגי מחוץ לקנזס סיטי. מעשי האלימות חסרי הרגישות הללו שוברי לב עוד יותר כשהם מתבצעים בערב חג הפסח", אמר. לדבריו משרד המשפטים יעשה כל שביכולתו כדי להבטיח שהצדק נעשה בתיק, בשם הקורבנות ומשפחותיהם. לפי החוק האמריקאי, פשעי שנאה פדרליים הם מעשי אלימות המתבצעים על בסיס גזע, דת, מוצא אתני, לאומיות, מגדר, נטיה מינית או נכות.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה, גינה הערב את הירי ואמר ש"אין מקום לשנאה אנטישמית או מבוססת על כל שנאה דתית". אובמה אמר כי הממשל יעניק את הסיוע הנדרש לחקירת המקרה. "בתור אמריקאים, לא רק שעלינו לפתוח את ליבנו למשפחות הקורבנות, עלינו גם לעמוד מאוחדים נגד אלימות נוראית שכזו, שאין לה כל מקום בחברה שלנו". הנשיא האמריקאי ציין כי הצורך בהגברת האבטחה במרכזי הקהילות היהודיות לקראת פסח מצער. "העובדה שהאירוע התרחש בזמן שהיהודים מתכוננים לחגוג את חג הפסח, והנוצרים מציינים אירוע לקראת הפסחא הופכת את הטרגדיה לכואבת עוד יותר. איש לא צריך לחשוש לביטחונו בעודו מקיים את אמונתו".

במטרופולין העיר קנזס סיטי חיים כ-20 אלף יהודים, שאותם משרת מרכז הקהילה היהודית הפועל ביום ראשון. אתמול נפגשו במקום כמה קבוצות של נערים ואחרים באו לשם להיבחן להפקה מוזיקלית שהעלה המוסד, או לשיעורי ריקוד. בין באי המקום גם רבים שאינם יהודים. "המחשבה שדבר כזה יכול להתרחש היא פשוט מבעיתה", אמר ל"רויטרס" דיוויד ויינשטוק שהוזעק למקום כדי לקחת את בתו בת ה-16. "חשבנו שבמידווסט לא יכול לקרות דבר כזה, אבל אני מניח שזה לא משנה עכשיו".

רב בית הכנסת "בית שלום" בשכונת אוברלנד פארק, דוד גליקמן, התכונן בביתו לחג הפסח כששמע על הירי. "כולם בהלם", אמר, "זו קהילה שנהנית מקשרים מאוד חזקים וטובים עם שכניה" .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ