מת בגיל 76 רובין קרטר, "ההוריקן" שהונצח בשירו של בוב דילן

קרטר, שהיה מתאגרף ידוע, הורשע פעמיים במעשי רצח שלא ביצע וריצה כמעט 20 שנות מאסר. לאחר שחרורו הקים ארגון לסיוע לאסירים שהורשעו שלא בצדק

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המתאגרף האמריקאי רובין קרטר, שהורשע על לא עוול בכפו ברצח והונצח בשירו של בוב דילן "Hurricane", מת היום (ראשון) בגיל 76 בטורונטו מסרטן הערמונית. הרשעתו וכליאתו של קרטר הציתו דיון ציבורי בנוגע ליחס רשויות אכיפת החוק לשחורים ולתקינות ההליכים המשפטיים בארה"ב.

קרטר נולד בניו ג'רזי ב-1937, ובהיותו בן 14 נשלח למוסד לעבריינים צעירים בגין תקיפה, ממנו ברח כדי להתגייס לצבא. הוא הוצב כצנחן לגרמניה, שם החל להתעניין באגרוף, וכשחזר לארה"ב נעצר בשל בריחתו מהמוסד ונידון לתקופת מאסר נוספת. לאחר שחרורו שוב נידון לארבע שנות מאסר בגין מעשי שוד ותקיפה.

יום לאחר שחרורו מהכלא ב-1961 נלחם קרטר בקרב האגרוף המקצועי הראשון שלו. הוא זכה להצלחה בזירה, כונה "Hurricane" וב-1964 כמעט היה לאלוף העולם במשקל בינוני. באותה שנה פורסמה כתבה שבה תואר כמי שתומך בזכותם של אזרחים שחורים לירות לעבר שוטרים אם הם נופלים קורבן לאלימות משטרתית. קרטר הכחיש את הדברים, אך לדבריו, מאז נרדף על ידי המשטרה.

קריירת האגרוף של קרטר נקטעה ביוני 1966, כאשר שני גברים נכנסו לבאר בעיר פטרסון, ניו ג'רזי וירו למוות בשני גברים ובאשה. קרטר נעצר זמן קצר לאחר מכן, כשנסע במכוניתו עם חברו ג'ון ארטיס, בעקבות עדויות ראייה שתיארו את הרוצחים כשני גברים שחורים. השניים שוחררו לאחר שעברו בדיקת פוליגרף ולאחר שהעדים לירי לא הצליחו לזהות אותם, אך נותרו חשודים במעשה. ב-1966 נלחם קרטר בקרב האחרון שלו.

ב-1967 הורשעו קרטר וארטיס ברצח. קרטר נידון לשני מאסרי עולם וארטיס למאסר עולם אחד. השניים הורשעו למרות ששלושה עדים סיפרו כי שהו במקומות אחרים בזמן הרצח ואף שאחד הפצועים מהירי קבע כי קרטר לא היה אחד מהיורים. ההרשעה נשענה בעיקר על עדויותיהם של אלפרד בלו וארתור ברדלי, שני עבריינים מוכרים שהודו כי שהו סמוך לזירת האירוע מכיוון שהתכוונו לשדוד מפעל. בנוסף, התביעה לא הצליחה לספק מניע הגיוני לרצח. ערעוריהם של שני המורשעים נדחו פה אחד.

ב-1974 חזרו בהם בלו וברדלי מזיהוים של קרטר וארטיס כשני היורים, וטענו כי המשטרה לחצה עליהם להפלילם. עוד נודע כי התביעה הבטיחה לשני העדים להקל בעונשם על עבירות שביצעו בתמורה לעדותם. בעקבות הגילויים החדשים ביטל בית המשפט העליון בניו ג'רזי את הרשעתם של קרטר וארטיס, שזכו לתמיכתם של שורת אנשי שם, בהם מוחמד עלי ובוב דילן, שביצע את "Hurricane", שיר שבו הוצג קרטר כמי שהופלל משיקולים גזעניים וכדי לחפות על הרוצחים האמיתיים. אך במשפט החוזר שב בלו והעיד כי קרטר וארטיס היו היורים וב-1976 הם הורשעו שוב, לאחר שיצאו לחופשי למשך תשעה חודשים.

בשנים הבאות נדחו ערעורים רבים על פסק דינו של קרטר, אבל רק ב-1985, כשהתיק הובא לפני בית משפט פדרלי, בוטלו ההרשעות ונקבע כי ההליך המשפטי "זוהם אנושות" וכי התביעה העלימה ראיות שהיו עשויות לסייע לשני המורשעים. ערעורי התביעה נדחו, וב-1988 בוטלו סופית האישומים נגד השניים (ארטיס שוחרר מהכלא עוד ב-1981). 

לאחר שחרורו עבר קרטר לחיות בקנדה והקים ארגון בשם Innocence International, שנועד לפעול לשחרור אסירים שהורשעו שלא בצדק. בתקופה האחרונה לחייו נאבק למען דייוויד מקאלום, המרצה מאסר בגין רצח מאז 1985. מאמר שפרסם בפברואר האחרון בנושא, בכותרת "משאלתו האחרונה של הוריקן קרטר", הסתיים במילים: "חייתי את 49 שנותיי הראשונותו בגיהנום, ואת 28 השנים שאחריהן בגן עדן. עולם שבו לאמת ישנה משמעות שבו הצדק נעשה, גם אם באיחור, יהיה מספיק 'גן עדן' עבור כולנו".

רובין קרטר ב-2004צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ