במזה"ת או ביפן: אובמה שוב כושל ביישום מדיניות החוץ שקבע

המו"מ בין ישראל לפלסטינים ספג מהלומה ממנה ייתכן שלא יתאושש, ויפן לא מוכנה לוויתורים בדרך להסכם סחר מכריע. הנשיא מתקשה לשנות את המציאות

מרק לאנדלר וג'ודי רורדן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרק לאנדלר וג'ודי רורדן, ניו יורק טיימס

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נאלץ להתמודד אתמול (חמישי) עם שני כשלונות מהותיים במדיניות החוץ שלו, בשני נושאים שהעמיד בראש סדר היום: הוא כשל בניסיונו להשיג הסכם סחר חשוב כחלק מהעברת תשומת הלב האמריקאית לאסיה, והמשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ספג מהלומה שייתכן שלא יתאושש ממנה.

אובמה, המבקר במזרח אסיה בימים אלה, קיווה להכריז כי הצדדים הגיעו להסכמה שיפן תפתח את שווקיה לייבוא אורז, בשר בקר, עוף ובשר חזיר – צעד מכריע בהגעה להסכם סחר כולל. אולם, ראש ממשלת יפן שינזו אבה לא הצליח להשיג בזמן ויתורים מצד המגזר החקלאי היפני, המבוצר בעמדותיו, לפני ביקורו של אובמה.

בירושלים הכריזה ישראל על השעיית השיחות עם הפלסטינים בגלל הסכם הפיוס שחתמו פתח וחמאס להקמת ממשלת אחדות ולעריכת בחירות למוסדות הלאומיים הפלסטיניים. הצעדים הללו מעמדים בסכנה את המשך המו"מ, שבו השקיע שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי מאמצים רבים.

אובמה וראש ממשלת יפן שינזו אבה, ביום חמישי בטוקיוצילום: אי-אף-פי

ההתפתחויות הללו, אף שהן מרוחקות מאוד מבחינה גאוגרפית והיסטורית, מעידות בכל זאת על הקושי של אובמה לתרגם את רעיונותיו ואת שאיפותיו למדיניות בת-קיימא. הוא נאלץ לראות כיצד כוחות חיצוניים פורמים את תוכניותיו הטובות ביותר, שהתחילו עוד בניסיון "לאתחל" את היחסים הדיפלומטיים עם רוסיה, ועברו כמובן בניסיון לשלוט בשינויים הפוליטיים ההיסטוריים בעולם הערבי. רק אתמול הודיעה מוסקבה על עריכת תרגיל צבאי גדול על גבול אוקראינה.

למרות זאת אובמה עדיין לא מוותר. יועציו התעקשו כי בשיחות המרתוניות שנוהלו ביפן - ממש עד שעזב הנשיא את טוקיו ליעד הבא, סיאול - הושג "נתיב" לפתרון נקודות המחלוקת בהגעה להסכם הסחר. הבוקר, בדרום קוריאה, המשיך אובמה במסעו להעביר את הדגש במדיניות החוץ האמריקאית לאסיה. במקביל המשיך שר החוץ קרי לשוחח עם גורמים בישראל וברשות הפלסטינית בניסיון לדחוף אותם חזרה לשולחן הדיונים.

כמו כן, יש לזכור שלצד שני הנושאים הללו, אחד הפרויקטים הגדולים של הנשיא אובמה בתחום מדיניות החוץ, הסכם גרעין עם איראן, עדיין על הפרק. דיפלומטים מערבים ואיראנים מתחילים לנסח את תוכן המסמך, שאמור להגביל את תוכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית ולמנוע ממנה לייצר נשק אטומי. בנוסף, במובן אחד החדשות האחרונות מהמזרח התיכון מחזקות את בחירתו של אובמה להתמקד בכלכלות הצומחות של מזרח אסיה – לפחות הסכם סחר פורץ דרך עם יפן עדיין אפשרי. זהו הימור על העתיד, ולא ניסיון לפתור את יריבויות העבר.

אובמה הכריז במהלך הביקור בטוקיו שארה"ב מחויבת לפי אמנה להגן על יפן במקרה של עימות עם סין, כמו זה שעלול לפרוץ סביב איי סנקאקו, שנמצאים במחלוקת בין המדינות. אולם, הוא לא התחייב לעמוד מאחורי העמדה היפנית באשר לאיים, ובייחוד בשאלת הריבונות בהם. דבריו כוונו באופן עדין כדי לא לפגוע בבייג'ין. התוצאה היתה מסיבת עיתונאים מעט נוקשה עם ראש הממשלה אבה, בה פנו זה לזה בשמות הפרטיים, אך בבירור לא באופן טבעי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ