גם כשמתכוננים לטורנדו, איש בארה"ב לא מוכן לו כשהוא מכה

בחלק מהמקרים המרחבים המוגנים לא מנעו מוות והנזק לרכוש עצום; גם בדרום ובמרכז ארה"ב, שם הסופות הן עניין תכוף, זו שלבסוף פוגעת תמיד מפתיעה

אדם גאנוצ'או ומאני פרננדז, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם גאנוצ'או ומאני פרננדז, ניו יורק טיימס

איילין אסטס הסתובבה ונברה בחורבות שנותרו ממה שהיה ביתה במשך 46 שנה. כמו אלפי תושבים בדרום ארה"ב שבתיהם וחייהם נהרסו השבוע בשורה של סופות טורנדו קטלניות שפקדו את האזור, היא היתה המומה. אפילו ביישובים בהם סופות כאלה הם דבר שבשגרה, פגיעה ישירה מעוררת חלחלה לא מוכרת באכזריותה.

"זה לא היה מסוג הדברים שחווינו בעבר", אומרת אסטס בת 74, "היינו עדים לסופות באזורים הכפריים, ידענו מה הן עלולות לחולל, אבל לעולם לא האמנתי שזה יכול לקרות לנו. ראיתי דברים כאלה רק בטלוויזיה".

מדי שנה נערכים תושבי ארקנסו, לואיזיאנה, מיסיסיפי ואזורים נוספים בדרום ארה"ב לסופות טורנדו, כפי שתושבי פלורידה מתכוננים לסופות הוריקן, או תושבי קליפורניה מתרגלים רעידות אדמה.

אוסקר מונגן, בן 70, מציל את כלבתו בת שלושה חודשים מתוך ביתו שנחרב מהסופהצילום: אי–פי

אבל בחלוף סופות הטורנדו בהן ניספו השבוע 35 בני אדם ואלפי בתים נחרבו בדרום ובמערב התיכון של ארה"ב, התבררה המציאות הכואבת: אפילו האזורים המוכנים ביותר אף אחד לא באמת מוכן. אפילו המרחבים המוגנים לא הצליחו לסייע לתושבים בשתי העיירות בארקנסו שנפגעו קשה במיוחד, וילוניה ומייפלאואר - שלושה בני אדם לפחות נהרגו בהן, ככל הנראה בעת ששהו במרחב מוגן בבתיהם.

אסטס ובעלה הצליחו לחמוק - לא משום שהיו בביתם, אלא משום שנסעו למקלט עירוני בנפת וינסטון. בתם שרי בל, המתגוררת בעיר קולומבוס - מרחק שעה נסיעה משם - עקבה אחרי האזהרות בטלוויזיה וצלצלה להזהיר את הוריה. שיחת הטלפון, אומרת אסטס, הצילה אותם: "ידענו שהסופה מתקרבת, אבל לא היה לנו מושג שעוצמתה כה גדולה".

בסופה שפקדה את ארקנסו ביום ראשון נהרגו 15 בני אדם; למחרת היא פנתה מזרחה, שם פגעה בחלקים של מדינות אלבמה, מיסיסיפי וטנסי, בהן נהרגו 20 בני אדם לפחות. "למראה גודל החורבן כאן, מדהים שמספר הנפגעים קטן יחסית", מנסה ראש עיריית לואיסוויל, ויל היל, להתנחם. "תושבים רבים הגיעו למקלט, הייתי שם זמן קצר אחרי שהסופה היכתה, הוא היה מלא מפה לפה".

החורבן שאחרי סופות הטורנדו בדרום ארה"בצילום: אי-אף-פי

בעוד שאסטס ותושבי לואיסוויל אחרים נוברים בין חורבות בתיהם, במיסיסיפי כבר מתחילים לדבר על שיקום. אף אחד לא מדבר על העתקה לאזור אחר, העיירות המועדות לסופות טורנדו הן אותן עיירות שבהן התושבים מגדלים את משפחותיהם כבר דורות. "אין לי זמן לחשוב על זה, אבל אני מניחה שנבנה מחדש את ביתנו על אותה החלקה", אומרת זניטה אלן בת 65, המתבוננת במה שנותר מביתה.

כשהסופה היכתה שלשום (abh), היא הייתה בחדר השינה. כשהבחינה שהרוח והגשם פסקו פתאום והתחלפו בקול רעם מתגלגל, היא מיהרה למטבח לכבות את תנור הבישול. היא ובעלה הספיקו לתפוס מחסה לפני שאחד העצים בחצר נשבר וצנח לידם. למרות החרדה והחורבן, היא לא שוקלת לעקור מהמקום. "אחרי שעברנו דבר כזה, אנחנו יודעים למה להתכונן. ניקח כמה דברים בחשבון, בהם בניית מרתף מוגן מסופות".

מרחב מוגן בבית משפחה בעיר וילוניה שבארקנסוצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ