ארה"ב: פעילת מחאה הורשעה בתקיפת שוטר - עלולה לרצות 7 שנות מאסר

ססילי מקמילן הורשעה בתקיפה מדרגה שנייה לאחר שפגעה במרפקה בפניו של שוטר. לטענתה, היא הרימה את ידה אינסטינקטיבית אחרי שאחזו בשדיה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

פעילה בתנועת "לכבוש את וול סטריט" עלולה להישפט לשבע שנות מאסר, לאחר שהורשעה על ידי חבר מושבעים במנהטן בתקיפת שוטר בניו יורק בעת הפגנה.

ססילי מקמילן הורשעה ביום שני אחרי הצהריים לאחר שלפי האישום פגעה במרפקה בפניו של השוטר גרנטלי בובל במארס 2012. אחרי משפט שארך יותר מחודש, קיבלו המושבעים - שמונה נשים וארבעה גברים - החלטה בתוך כשלוש שעות. השופט רונלד זווייבל הורה שמקמילן, סטודנטית בת 25, תישאר במעצר על אף מחאותיהם של פרקליטיה ודחה את בקשתם לשחררה בערבות.

מקמילן, שהורשעה בתקיפה מדרגה שניה, הוצאה מהאולם כשהיא כבולה באזיקים. בחוץ התקבצו תומכיה שצעקו: "השחיתות היא הדלק, בית המשפט הוא המכשיר". עורכי דינה מסרו שהיא הועברה לכלא הנשים באי רייקר וכי גזר הדין אמור להינתן ב-19 במאי.

פרקליטהּ מרטין סטולאר, אמר מחוץ לבית המשפט כי פסק הדין הוא "טעות נוראה", ומתח ביקורת על החלטת השופט לעצור את מקמילן, שזו היתה העבירה הראשונה שלה, עד למתן גזר הדין. הוא גם טען כי זווייבל עשה "טעויות רבות" במהלך המשפט, והוסיף: "טעויות אלה יהיו הבסיס לערעור. אנחנו אופטימיים לגבי תוצאותיו וחושבים שייערך משפט חדש".

מקמילן הורשעה בתקיפה מכוונת של בובל "כדי למנוע ממנו לבצע את חובתו החוקית". הרשעתה היא החמורה ביותר במשפטים של חברי תנועת המחאה של סתיו 2011, ומשפטה הוא האחרון מיותר מ-2,600 תביעות שהוגשו נגד חברי התנועה, ואשר רובן בוטלו.

לדברי התביעה, מקמילן תקפה את בובל, בן 35, שעה שהוביל אותה אל מחוץ לפארק זוקוטי שבמנהטן התחתית, היכן שפעילי תנועת המחאה הפגינו ב-17 במארס 2012 לציון ששת חודשי תנועת "כיבוש וול סטריט". התביעה טענה כי בובל מצא אותה כשצעקה על שוטרת, שביקשה ממנה לצאת מהפארק כדי שאפשר יהיה לנקות אותו. המושבעים צפו בקטעי הווידיאו המטושטשים שצולמו כשמקמילן תקפה את השוטר בכוונה, לדברי התביעה, ולאחר מכן ניסתה להימלט. הם ביקשו לראות את הקטעים פעם נוספת, ולשם כך קיבלו מחשב נייד שבו צפו בקטעים בחדר המושבעים.

מקמילן טענה לעומת זאת שהרימה את ידה אינסטינקטיבית רק אחרי שמישהו אחז מאחור את שדיה בזמן שהיא יצאה מהפארק. "אני מצטערת מאוד שהשוטר נפגע", הוסיפה. עורכי דינה הראו למושבעים תמונות של חבלות בחזה, שלדבריהם תמכו בטענתה. הם גם אמרו שמקמילן לא ידעה שבובל הוא שוטר וכי לא התכוונה לפגוע בו.

עורכי דינה הדגישו לאורך כל המשפט שהיא פעילת שמאל מתונה, שקראה לחבריה בתנועת המחאה ללכת בדרך המחאה הלא־אלימה. ואולם, התובעת ארין צ'וי לא השתכנעה ואמרה: "הגיעה השעה שהנאשמת תישא באחריות לפעולותיה הנפשעות. האבות המייסדים לא יצרו את הזכות להתכנס בחופשיות כדי שאנשים יבצעו פשעים ויסתתרו מאחורי זכותם להפגין. זוהי זכות קדושה שחייבים להגן עליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ