לא חוששים מתקלות: טקסס אמורה להוציא היום אסיר להורג

למרות ההמתה הכושלת של האסיר באוקלהומה השכנה, בטקסס, המוציאה להורג המובילה בארה"ב, בטוחים שהשיטה שלהם יעילה ולא תיכשל

אריק אקהולם, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק אקהולם, ניו יורק טיימס

אם טקסס תוציא להורג היום (שלישי) את רוברט ג'יימס קמפבל כמתוכנן, על כך שאנס אשה ורצח אותה, זה יהיה עונש המוות הראשון היוצא לפועל מאז ההוצאה להורג הכושלת באוקלהומה. בסוף אפריל ניתנה לקלייטון לוקט זריקת רעל, אך הביאה למותו רק כעבור 43 דקות מהתקף לב בסבל רב.

עורכי דינו של קמפבל עדיין מנסים להיעזר במחדל באוקלהומה כדי לעצור את הוצאתו להורג, אך בעלי תפקידים רבים בהאנטסוויל שבמזרח טקסס, שם נמצא תא המוות הפעיל ביותר בארה"ב, טוענים כי אצלם עונש המוות יוצא לפועל כמו שצריך.

בשנתיים האחרונות בטקסס משתמשים בחומר אחד, ברביטוראט פנטוברביטאל, במקום התערבות של שלושת החומרים באוקלהומה השכנה. כמו כן, מנהלי בתי סוהר ממדינות אחרות נוהגים לבוא לטקסס ללמוד כיצד ההליך פועל. בעלי התפקידים במדינה אפילו נוסעים במקרים בודדים לבצע את ההוצאות להורג במדינות אחרות.

תא ההוצאה להורג בכלא בהאנטסוויל, במדינת טקססצילום: אי–פי

אפילו המפגינים ומצלמות הטלוויזיה, שבעבר ליוו הוצאות להורג, נעלמו ברוב המקרים. "אלה עסקים כרגיל", אמר טומי אוטס, בן 62, תושב המקום זה שנים רבות, "אולי אני נשמע קר, אני יודע. אבל הם לא נמצאים בכלא בגלל שירה חזקה מדי בכנסייה".

האנטסוויל נתפשת יותר מכל מקום אחר בארה"ב כבירת עונש המוות. כל 515 הגברים והנשים שהוציאה להורג טקסס מאז 1982 בזריקת רעל, וכל 361 האסירים שהיא חשמלה למוות מ-1924 עד 1964, הומתו באותו הכלא באותה העיירה. טקסס אחראית ל-40% מכל ההוצאות להורג בארה"ב. אנשים רבים כל כך הומתו במקום, למשל בינואר 2000 הוצאו להורג שבעה בני אדם ב-15 יום, עד שהתושבים המקומיים כבר אינם שמים לב לכך.

גם אלה המבקרים את עונש המוות מסכימים לכך שהמדינה מוציאה אותו לפועל ביעילות – מההירדמות הראשונית עד עצירת הנשימה – אף שדווח כי אסיר שהומת בזריקה באפריל אמר: "היא קצת שורפת". רוברט פרקינסון, שחיבר ספר המבקר את מערכת הכליאה של טקסס, הודה: "תא המוות של טקסס הוא מכונה משומנת". דייוויד רואו, מרצה באוניברסיטת יוסטון שייצג כ-100 נידונים למוות בערעוריהם, סיפק הסבר פשוט: "כשעושים משהו הרבה פעמים נעשים טובים. סביר שטקסס עושה זאת טוב כמו איראן".

עורכי דינו של קמפבל, שאמור להיות מוצא להורג היום, עתרו אתמול לבית המשפט הפדרלי לערעורים, הממוקם בניו אורלינס. הפרקליטים הזכירו את ההוצאה להורג "הכושלת בצורה נוראית" שהיתה באוקלהומה, שבעקבותיה הכריזה המדינה השכנה על דחייה בת חצי שנה של ההמתה הבאה. כמו כן, הדגישו עורכי הדין את המאמצים של המדינות השונות להגביל את תפוצת המידע על מקור החומרים הקטלניים שהן מזריקות לאסירים.

בשישי האחרון דחה השופט קית פ. אליסון מבית המשפט הפדרלי של המחוז הדרומי של טקסס את עתירת קמפבל לצו מניעה בגלל תקדימים מחייבים, אך דחק בבית המשפט לערעורים "לשקול מחדש את פסיקתו, שנראה כי מגנה על חלקים מכריעים בתהליך ההוצאה להורג מבדיקה גלויה". גרג אבוט, שר המשפטים של טקסס, התנגד לבקשה לעצור את עונש המוות ואמר כי נוהל ההוצאה להורג בטקסס "שונה מהותית" מזה של אוקלהומה, וכי החומר שאמורים להזריק לקמפבל כבר נוסה בהצלחה ב-33 מקרים אחרים. אולם, בטקסס סירבו לגלות איך הם בודקים את חוזק החומר ואת הטוהר שלו.

מנגד, מורי לוין, אחת מעורכי דינו של קמפבל, טוענת כי אין לטקסס "מגע קסם", וכי "אין דבר המצביע על כך שאנחנו לא יכולים לסמוך על אוקלהומה, אבל יכולים לסמוך על טקסס". היא הוסיפה כי הסיכונים הנובעים מטעויות גדולים הרבה יותר כשההוצאות להורג מבוצעות סתר. אם כבר, היא ציינה, הנוהל הגלוי של אוקלהומה מפורט הרבה יותר מזה שמספקים לפי בקשה בטקסס.

באפריל עלו טענות חדשות נגד מערכת עונש המוות לאחר שחוסה וייגאס, בן 39, שהורשע ברצח של חברתו לשעבר, בנה ואמה בדקירות סכין, התלונן לפי דיווחים על תחושת צריבה לאחר תחילת ההשפעה של זריקת הרעל. טקסס טענה בבית המשפט העליון שהחוקה "לא דורשת שנעלים את כל הסיכון לכאב", אלא רק ששיטת ההוצאה להורג "בוודאות או בסבירות גבוהה לא תגרום תחלואה קשה או סבל ללא צורך".

רוברט קמפבל, האסיר שאמור להיות מוצא להורגצילום: רויטרס

מתנגדי עונש המוות מטילים ספק במוניטין של ההוצאה הלורג בטקסס. אוסטין ד. סאראט, מרצה במכללת אמהרסט, קובע כי שיעור הטעויות בהוצאות להורג בטקסס הוא כ-4%, מעט יותר מאוקלהומה – אם מחשיבים קושי למצוא וריד במניין הטעויות.

אחד המקרים הידועים היה זה של ריימונד לאנדרי האב בדצמבר 1998, אז שתי דקות לאחר תחילת הזריקה, צינור שהיה מחובר למחט בזרועו של הנידון למוות התנתק, והחומר שהזרים נורה בכל התא, לעבר חדר הצופים. מפקד הכלא הוריד את המסך בין הצופים לתא, וכשזה הורם כעבור 14 דקות, נראה כי אנשי הכלא חיברו מחדש את הצינור למחט, לאנדרי שכב ללא תנועה בעיניים סגורות למחצה. כעבור שלוש דקות קבעו שני רופאים את מותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ