בימ"ש בארגנטינה ביטל הסכם עם איראן לחקירת הפיגוע נגד הקהילה היהודית

פרקליטי הקהילה היהודית, שפועלים מאז 1994 למצות את הדין עם הטרוריסטים שגרמו למותם של 85 איש, מברכים על ההחלטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט הפדרלי לערעורים בבואנוס איירס, ארגנטינה, הטיל בסוף השבוע פצצה פוליטית, כאשר קבע כי "ההסכם עם איראן לחקירה משותפת של פיגוע הטרור נגד בניין הקהילה היהודית – מנוגד לחוקה". ההסכם אשר נחתם לפני יותר משנה בין ממשלתה של הנשיאה כריסטינה דה קירשנר, לבין ממשלו של הנשיא דאז מחמוד אחמדינאג'ד, עורר התנגדות וסערה בארגנטינה, אך קיבל בסופו של דבר את אישור הקונגרס.

השופטים גם הוציאו צו המונע מן ההסכם להיכנס לתוקף, והסבירו את החלטה בכך ש"הממשלה הפרה את החוקה הקובעת הפרדה בין הרשויות, כאשר הסכימה להקים ועדה לחקירת אירוע אשר חקירתו נמצאת בידי המערכת המשפטית במדינה". בית המשפט גם קרא לממשלה לעמוד על הדרישה הקודמת של ארגנטינה להסגיר לידיה חמישה אזרחים איראנים, בהם שר ההגנה לשעבר בממשלת אחמדינאג'ד, החשודים במעורבות בפיגוע.

את הערעור לבית המשפט הפדרלי הגישו פרקליטיה של הקהילה היהודית בארגנטינה, אשר אינם נחים לרגע ופועלים מזה שני עשורים למצות את הדין עם מי שעמדו מאחורי הפיצוץ בבניין הקהילה, ביולי 1994, בו נהרגו 85 בני אדם ונפצעו יותר מ-300. אחרי שנים של התחמקות מחקירה וניסיונות טיוח של הצמרת הפוליטית בארגנטינה, קבע השופט החוקר אלברטו ניסמן ב-2006, כי מאחורי המחבל הלבנוני אשר פוצץ את מכונית התופת ליד הבניין עמד ארגון החיזבאללה אשר הופעל על ידי דרגים בכירים בטהראן וקיבל מהם סיוע לצורך כך.

נשיאת ארגנטינה, כריסטינה פרננדז דה קירשנר, השבועצילום: רויטרס

לכן, הזעזוע בקרב ראשי הקהילה היה גדול, כאשר נודע בינואר של השנה שעברה, כי שר החוץ הקטור טימרמן, ושר החוץ האיראני דאז עלי אכבר סלהי, חתמו על מזכר להקמת "ועדת אמת" שתחקור את הפיגוע. הוועדה אמורה הייתה לכלול משפטנים בינלאומיים שייבחרו במשותף על ידי שתי המדינות. ההסכם אושר בקונגרס הארגנטיני, אולם האיראנים נקטו סחבת ודחו שוב ושוב את מימושו.

בממשלתה של קירשנר נשמעו תגובות זועמות על ההחלטה של בית המשפט. שר החוץ טימרמן אמר "מי שבאמת יחגוג את הפסיקה הזאת אלה הם החשודים האיראנים – אשר בית המשפט בבואנוס איירס עצר את חקירתם העתידית". שר המשפטים חוליו אלק, מסר כי הממשלה תגיש ערעור לבית המשפט העליון במדינה, "ההחלטה הזאת היא חדירה ללא תקדים של מערכת המשפט לתחום השייך לבית המחוקקים ולזרוע המבצעת". יחד איתם, הביע צער גם דובר משרד החוץ האיראני, מרזייה אפחם, "בעקבות החלטת בית המשפט אבדה ההזדמנות להגיע לחקר האמת מאחורי הטרגדיה הזאת".

בקרב ראשי האופוזיציה ובקהילה היהודית נשמעו תגובות של ברכה על החלטת בית המשפט. חבר הקונגרס, הרב סרחיו ברגמן, כתב בעקבות הדברים: "הממשלה מבקשת גם כעת להגיש ערעור חסר בושה. הם יודעים שהם משקרים, אך ימשיכו ללכת עם זה הלאה, ללכת מסביב, על מנת בסופו של דבר לפטור מעונש את האשמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ