שיחות השלום עם FARC במוקד הבחירות לנשיאות קולומביה

הנשיא המכהן חואן מנואל סנטוס ושר האוצר לשעבר מובילים בסקרים; שני הצדדים מטיחים האשמות קשות זה בזה על האזנות סתר ושחיתות

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

אזרחי קולומביה הולכים היום (ראשון) לבחור נשיא בסיומה של מערכת בחירות משובצת בשערוריות, האשמות הדדיות וחשדות כבדים - שברקע לה נמצאת יריבות אישית רוויית יצרים בין הנשיא המכהן חואן מנואל סנטוס, המבקש לזכות בכהונה שנייה, לבין הנשיא לשעבר אלוורו אוריבה, התומך במועמד המתחרה אוסקר איבן סולואגה. על כף המאזניים מונח גורל שיחות השלום עם הגרילה לסיום מלחמת 50 השנה האכזרית.

עד לפני כשלושה שבועות, מערכת הבחירות התנהלה בנמנום מסוים, כאשר פרשנים וסקרים מעניקים "ניצחון בטוח" לנשיא סנטוס בסיבוב הראשון. אולם אז החלו לצוץ השערוריות - האזנות סתר, פריצות האקרים לאתרי דואר אלקטרוני, קבלת כספים מארגוני פשע, ניסיונות הפחדה והאשמות בדבר איומי רצח.

היועץ הראשי לקמפיין של סנטוס נאלץ לפרוש, ומן הצד השני מנהל מסע הבחירות של סולואגה התבקש להתפטר. הדו־קרב התחמם ולהפתעת רבים השורה התחתונה היא כי מלחמת הבוץ הזו פגעה בעיקר בנשיא המכהן - ויתרונו של סנטוס נמחק בסקרים האחרונים, ויש בהם אף הצופים לו הפסד.

סנטוס וסולואגה בעימות טלוויזיוני בבוגוטה, ביום חמישיצילום: אי־פי

חומר רקע היסטורי בקצרה למחזה המתנהל כרגע בבוגוטה הבירה: אלוורו אוריבה היה נשיא קולומביה למשך שתי כהונות, שמונה שנים, עד 2010. הוא הוביל מדיניות של יד צבאית חזקה ונחושה במלחמה נגד הגרילה המרקסיסטית של ה-FARC כשהוא נעזר בסיוע צבאי, בנשק, בציוד וביועצים מארה"ב ומישראל, וזכה בהישגים חסרי תקדים במערכה. הוא לא היסס לפעול גם בתחומי המדינות השכנות - כמו ונצואלה - שלדבריו העניקו מחסה לגרילה. רבים מראשי המחתרת נהרגו, המצור והכתישה של המובלעות בהן התרכזו הכוחות המורדים הביאו להחלשת כוחם. פעילותם ומספר אנשיהם ירדו לשפל של כל הזמנים. המוציא לפועל של מדיניות היד החזקה היה שר ההגנה בממשלת אוריבה - סנטוס.

על פי החוקה, אוריבה לא יכול היה לשוב ולהתמודד על כהונה שלישית, והוא תמך ודחף לתפקיד את סנטוס, בן 62, שנולד למשפחה רבת עוצמה של פוליטיקאים ובעלי עיתונים. אולם לאחר שסנטוס ניצח בבחירות, החל אט אט משנה את כיוון המדיניות ובוחר בהידברות, תחילה בחשאי ומ-2012 בגלוי.

שיחות בין משלחות של ממשלת קולומביה וה-FARC מתנהלות בהאוונה, קובה - התהליך רציני, מדוקדק, מקיף את כל סוגיות הסכסוך הפנימי ומבקש לפתור אותו אחת ולתמיד. אוריבה ראה בשיחות הפיוס בגידה אישית בו ובדרכו. מבחינתו אין ולא היה מקום לדבר עם "טרוריסטים עם דם על הידיים", כהגדרתו, והוא יצא למתקפה חזיתית נגד שותפו לדרך לשעבר.

יש לאוריבה עדיין תומכים רבים בקולומביה. בשנה שעברה, בחרו בו צופי ערוץ ההיסטוריה המקומי ל"גדול הקולומביאנים", כאשר הוא מקדים את גבריאל גרסיה מרקס. בראש המחנה הפוליטי שלו, שהפך לאופוזיציה פעילה וקולנית נגד סנטוס ושיחות הפיוס, הוא העמיד את אוסקר איבן סולואגה, בן 55, כלכלן ואיש עסקים ומי שהיה שר האוצר בממשלתו של אוריבה כנשיא. סביר להניח, כי אם יבחר סולואגה הרי שהסיכוי לסיום היסטורי של סכסוך הדמים בקולומביה יתפוגג.

את המהפך (בינתיים) בסקרים ואובדן היתרון של הנשיא, מסבירים פרשנים בכך ש"ההשמצות נגדו עבדו, אנשים החלו לפתח חשדות". בעל הטור מאריה חימנה דוסן, מכתב העת החשוב "סמנה", כתבה על כך - "להפיץ כי סנטוס קיבל שני מיליון דולר מקרטל סמים לצורך הקמפיין שלו, ללא שום הוכחות לכך, זה צעד שנועד לעורר ספק, לזרוע חשד, להשמיץ מתוך מחשבה שמשהו מזה בכל זאת יישאר בלב האנשים". לדעת הכותבת, המערכה הפראית הזאת היא צעד נואש לכבוש את השלטון על מנת לעצור בעתיד את החקירות בנושאי שחיתות המתנהלות בתביעה הכללית של המדינה נגד המחנה של הנשיא לשעבר אוריבה. והיא מסכמת: "גם אם הכל שקרים, בפוליטיקה לא מנצחים עם האמת - כי אם על ידי יצירת רושם. בתחום זה אוריבה מצליח".

ואכן, סקר של חברת "גאלופ", שראה אור בסוף השבוע האחרון, משער שבסיבוב הראשון סנטוס וסולואגה יקבלו כ-29% כל אחד. אך בסיבוב השני, כרגע, מנצח סולואגה עם 42% לעומת 35% לנשיא.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ