אובמה: ארה"ב תשלים את נסיגתה מאפגניסטאן עד 2016

לפי לוח הזמנים שהציג הנשיא, לאחר 2014 ייוותר במדינה כוח מצומצם של 9,800 חיילים. "אמריקה לא אחראית להפוך את אפגניסטאן למקום מושלם", אמר

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הכריז היום (שלישי) על תוכניתו להוציא את כל החיילים האמריקאים מאפגניסטאן עד סוף 2016, לאחר יותר מעשור של מעורבות צבאית אמריקאית במדינה ממנה יצאו לפועל מתקפות 11 בספטמבר. על פי התוכנית ששירטט אובמה בנאום בגן הוורדים בבית הלבן, ארה"ב תותיר 9,800 חיילים באפגניסטאן לאחר 2014, אך תפחית את מספרם במחצית ב-2015.

עד לסוף 2016, ארצות הברית תותיר במדינה נוכחות רגילה של שגרירים וסיוע ביטחוני בקאבול, כפי שעשתה בעיראק, כך לפי מקורות בוושינגטון. עם זאת, לדבריהם, ההתפתחויות תלויות בכך שארה"ב תחתום על הסכם ביטחוני עם אפגניסטאן, צעד שהממשל בקאבול לא הצליח לעשות עד כה.

לדברי אובמה, כוחות הביטחון באפגניסטאן הוכיחו כי הם מסוגלים להגן על מדינתם. "עלינו להכיר בכך שאפגניסטאן לא תהיה מקום מושלם, ושזוהי אינה אחריותה של אמריקה להפוך אותה לכזאת", אמר. משמעותה של ההחלטה היא שהנשיא קובע תאריך סיום למלחמה, ולא יהיו כוחות אמריקאים ניכרים במדינה כשהוא יעזוב את הבית הלבן בתחילת 2017.

כמה רפובליקאים התייחסו בספקנות לחדשות, ואמרו כי הם חוששים שאובמה נוטש את אפגניסטאן. הסנאטור הרפובליקאי לינדסי גרהאם אמר כי אובמה מסתכן "בחזרה על אותן טעויות שעשה בעיראק", שם החריפה האלימות העדתית לאחר נסיגת ארה"ב.

בעוד האפגנים מתכוננים לבחירות נשיא חדש, בארה"ב מקווים להימנע מהקשיים עמם התמודדו מול ממשלתו של הנשיא הנוכחי חמיד קרזאי, שסירב לחתום על ההסכם הביטחוני. גורמים רשמיים בארה"ב מביעים ביטחון גובר כי הנשיא הבא יחתום על ההסכם, בו אובמה מעוניין לפני שארה"ב תסכים להותיר במדינה חיילים לאחר 2014. שני המועמדים המובילים לנשיאות, עבדוללה עבדוללה ושראף ר'אני אחמדזאי, קראו שניהם לחתימה על ההסכם בהקדם האפשרי אם ייבחרו בסיבוב השני בבחירות שייערכך ב-14 ביוני.

במהלך ביקור פתע ביום ראשון אצל חיילים בבסיס חיל האוויר "בגראם", צפונית לקאבול, אמר אובמה כי הוא מקווה להותיר במדינה נוכחות אמריקאית. אך לוח הזמנים החדש מצביע על כך שהנשיא עדיין נחוש לסיים את המלחמה במהירות ולהעביר את משאביה של אמריקה ללחימה באיום הטרור הגובר במזרח התיכון ובצפון אפריקה.

אובמה צפוי לפרוש את עיקרי מדיניות החוץ של המשך כהונתו בנאום מחר באקדמיה הצבאית בווסט פוינט, ניו יורק, שם הכריז גם הגדלת מספר החיילים באפגניסטאן ב-2009, צעד שהעלה את מספרם הכולל של החיילים האמריקאים במדינה למעל למאה אלף.

כיום ישנם כ-32 אלף חיילים אמריקאים במדינה, והמפקדים הצבאיים המליצו להותיר בה לפחות 10,000 לאחר סיומה הרשמי של המשימה בסוף 2014. החיילים שיוותרו יאמנו את כוחות הביטחון האפגניים ויתמכו במבצעים למלחמה בטרור נגד שיירי אל-קאעדה. אך משנת 2015, הם יתרכזו בבסיס בגראם ובקאבול, כך אמר מקור בממשלת ארה"ב.

החיילים האמריקאים יתוגברו על ידי כוחות נאט"ו, אך מדינות הברית צפויות לפעול בדרכה של ארה"ב ולסגת מאפגניסטאן עד סוף 2016, אז יוותר הביטחון הלאומי בעיקר בידיהם של האפגניים.

אובמה נואם בגן הוורדים בבית הלבן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ