אובמה נגד הביקורת על מדיניות החוץ: ארה"ב חזקה יותר מתמיד

נשיא ארה"ב השיב בתקיפות לטוענים כי אמריקה תחת נשיאותו מאבדת את מעמדה כמנהיגה. על ההישג הדיפלומטי מול איראן: "זו מנהיגות ועוצמה אמריקאית"

רויטרס, "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, "הארץ"

נשיא ארה"ב ברק אובמה נשא הערב (רביעי) דברים בטקס של בוגרי האקדמיה הצבאית ווסט פוינט בניו יורק. בנאום ארוך, שהועבר לעיתונאים עם רגע תחילתו, הכריז כי ארה"ב תתערב מעט יותר במלחמת האזרחים בסוריה באמצעות הגברת הסיוע למורדים ותיאר כיצד הוא רואה את תפקידה של ארה"ב בעולם, שלדידו נסמך יותר על דיפלומטיה ופחות על התערבות ישירה. זהו נאום שבו נשיא ארה"ב בעיקר השיב למבקריו על מדיניות החוץ שהוא מנהיג, ובו הוא הדגיש כי ארה"ב תחתיו ממשיכה, ותמשיך, להיות המדינה המובילה בעולם.

באופן בולט הוא דחה את הביקורת שהושמעה על המו"מ המתקדם עם איראן על הסכם קבע על תוכנית הגרעין שלה. "על אף האזהרות התדירות מצד ארה"ב, ישראל ואחרים התוכנית הגרעינית האיראנית התקדמה ללא הרף במשך שנים. ואולם, בתחילת נשיאותי הקמנו קואליציה שהטילה סנקציות על הכלכלה האיראנית, ובמקביל הושיטה את יד הדיפלומטיה לממשלת איראן. כעת יש לנו הזדמנות ליישב את חילוקי הדעות בינינו בדרכי שלום".

"הסיכויים להצלחה עדיין אינם רבים", הודה נשיא ארה"ב, "ואנחנו שומרים לעצמנו את כל הדרכים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. אך לראשונה זה עשר שנים, יש לנו סיכוי אמיתי להשיג הסכם של פריצת דרך, הסכם שיהיה יעיל יותר ובר־קיימא יותר מכל מה שאפשר היה להשיג באמצעות השימוש בכוח. ולאורך כל המשא ומתן הזה, נכונותנו לעבוד בערוצים רב־צדדיים היתה זאת ששכנעה את העולם להמשיך לעמוד לצדנו".

"זוהי מנהיגות אמריקאית. זוהי עוצמה אמריקאית. בכל מקרה, הקמנו קואליציות בתגובה לאתגרים ספציפיים. כעת עלינו לחזק עוד יותר את המוסדות שיכולים לצפות את האתגרים האלה ולמנוע מהן להתפשט", הכריז אובמה.

"זו תקופה שבה כדאי מאוד לאמריקה להרהר באלה שהקריבו כה הרבה למען חרותנו, כי אתם המחזור הראשון שסיים מאז 11 בספטמבר שלא יישלח להילחם בעיראק או באפגניסטאן", הוא אמר לאחר דברי הפתיחה הרשמיים.

"כשנאמתי לראשונה בווסט פוינט ב-2009, היו לנו עדיין יותר מ-100 אלף חיילים בעיראק והיינו מוכנים להתפרצות באפגניסטאן. המאמצים שעשינו במלחמה בטרור המתקדו בהנהגה הראשית של אל-קאעדה, וארצנו רק התחילה להתאושש מהמשבר הכלכלי הקשה ביותר שפגע בה מאז השפל הכלכלי הגדול", המשיך אובמה בנאומו.

"ארבע וחצי שנים לאחר מכן הנוף השתנה. הוצאנו את החיילים שלנו מעיראק, אנחנו מסיימים את מלחמתנו באפגניסטאן. הנהגת אל-קאעדה באזור הגבול בין פקיסטאן לבין אפגניסטאן הוכחדה, ואוסמה בן-לאדן אינו קיים יותר. בכל התקופה הזאת מיקדנו מחדש את ההשקעות שלנו במקור העיקרי של העוצמה האמריקאית: כלכלה מתפתחת שיכולה לספק הזדמנויות כאן בבית".

הנשיא אובמה בנאומו בווסט פוינטצילום: רויטרס

"למעשה, בהתאם לרוב הקריטריונים, לעתים נדירות היתה אמריקה חזקה יותר, יחסית לשאר העולם. אלה הטוענים אחרת, האומרים שאמריקה מידרדרת או שסבורים כי הנהגת העולם עוברת לידיים אחרות, אינם קוראים נכון את ההיסטוריה או עוסקים בפוליטיקה מפלגתית. חִשבו על כך. אין דומה לצבא שלנו. הסיכויים לאיום ישיר נגדנו מצד אומה כלשהי נמוכים, ואינם מתקרבים אפילו לסכנות שבפניהן עמדנו בתקופת המלחמה הקרה".

כאן עבר אובמה לפטריוטיות אמריקאית: "בינתיים, הכלכלה שלנו ממשיכה להיות הדינאמית ביותר בעולם, העסקים שלנו החדשניים ביותר. כל שנה אנחנו נעשים עצמאיים יותר בייצור אנרגיה. מאירופה ועד אסיה, אנחנו המרכז לבריתות שאין כמוהן בהיסטוריה של העולם. אמריקה ממשיכה למשוך מהגרים שאפתנים".

על מנהיגים אחרים בעולם אמר: "ערכי היסוד שלנו נותנים השראה למנהיגי פרלמנטים ולתנועות חדשות בכיכרות בכל רחבי העולם. וכשטייפון פוגע בפיליפינים או נערות נחטפות בניגריה, או גברים רעולי פנים משתלטים על בניין באוקראינה, ארה"ב היא זו שהעולם פונה אליה בבקשה לעזרה. ארה"ב היא מדינה שאי אפשר בלעדיה. זה היה נכון במאה השנים האחרונות, וזה יהיה נכון מן הסתם במאה השנים הבאות".

הוא שב וחוזר לדבר על פיגועי 11 בספטמבר: "העולם משתנה במהירות, מצב המעניק הזדמנויות, אך גם יותר סכנות חדשות. כולנו מכירים זאת היטב, אחרי 9/11, באיזו מידה הטכנולוגיה והגלובליזציה העבירו את הכוח - שבעבר הוחזק בידי מדינות - לידי האדם הבודד והגבירו את יכולתם של מחבלים להסב נזק". זוהי הקדמה לאמירה על מה שהוא מכנה "התוקפנות הרוסית ועלייתה המדאיגה של סין": "התוקפנות של רוסיה כלפי מדינות סובייטיות לשעבר מערערת את הביטחון בבירות באירופה, ואילו עלייתה הכלכלית והצבאית של סין מדאיגה מאוד את שכניה".

אובמה מברך את אחת הבוגרות בטקס באקדמיה הצבאיתצילום: רויטרס

"מברזיל ועד הודו, מעמד בינוני עולה מתחרה במעמד הבינוני שלנו, וממשלות שואפות להבעת דעות רבות יותר בפורומים בינלאומיים. אך גם כשמדינות מתפתחות מאמצות דמוקרטיה וכלכלת שוק, שידורי החדשות 24 שעות ביממה והתקשורת החברתית החודרת לכל פינה אינן מאפשרות להתעלם מעימותים עדתיים, ממדינות כושלות ומהתקוממויות עממיות שזכו רק לאזכור חולף לפני דור אחד בלבד".

"משימת הדור שלכם", הוא פונה לבוגרי האקדמיה הצעירים, "תהיה להיענות לעולם החדש הזה. השאלה שבפניה אנחנו עומדים, השאלה שבפניה אתם תעמדו, איננה אם אמריקה תנהיג אלא כיצד תנהיג, לא רק כדי להבטיח את השלום והשגשוג שלנו, אלא גם כדי להרחיב את השלום והשגשוג בכל כדור הארץ".

נראה שעיקר הנאום הוא מענה לביקורת הרבה המוטחת במדיניות החוץ שלו, על כך שהיא נסמכת יותר מדי על דיפלומטיה ומתחמקת מהתערבות ישירה. הביקורת נעה סביב שלושה נושאים מרכזיים: חוסר ההתערבות במלחמה בסוריה; חוסר יעילות בחסימת האגרסיביות הסינית בים הסיני; ותגובה מגומגמת של ארה"ב לסיפוח חצי האי קרים על ידי רוסיה.

דיפלומטים זרים ברחבי העולם טוענים כי יש תחושה שאין הנהגה עולמית בוושינגטון מאחר שאובמה טרוד במשבר הכלכלי הפנימי בארה"ב יותר מבהנהגת העולם. גם מבית מבקרים אותו: "יש חוסר החלטיות וזהירות יתר, שמדאיגות אנשים", אומר הסנאטור הרפובליקאי בוב קורקר, "אני לא בעד להיות השוטר של העולם, אבל אני כן חושב שהיעדר המנהיגות שלנו יצר ריק שלתוכו נוצקו בעיות".

בוגרי ווסט פוינט חוגגים לאחר נאום אובמהצילום: אי-אף-פי

"במקום להנהיג מדינות לעשות דברים מסוימים, אובמה מכריז על רעיונות. בסוף התהליך אתה שואל את עצמך מה בעצם יצא לפועל? האם מילותיו של הנשיא קיבלו צורה של תכנית שהראתה הנהגה אמיתית?", תוהה אנטוני קורדסמן, מומחה לביטחון לאומי במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים.

אובמה הציב את הטרור בראש האיומים על ארה"ב, והכריז על יוזמה חדשה למלחמה בארגונים המוסלמים הקיצוניים. "בעתיד הנראה לעין, האיום הישיר ביותר לאמריקה, בבית ובחו"ל, ימשיך להיות הטרור. אך האסטרטגיה לפיה פלישה לכל מדינה המעניקה חסות לרשתות טרור היא נאיבית ואיננה ניתנת למימוש. אני מאמין שעלינו לשנות את האסטרטגיה שלנו נגד הטרור, ללמוד מההצלחות ומהליקויים של מה שעברנו בעיראק ובאפגניסטאן לשותפות יעילה יותר עם מדינות שבהן מנסות רשתות הטרור להשיג דריסת רגל".

"אני קורא לקונגרס לתמוך בקרן לשותפות למלחמה בטרור שתהיה בסכום של עד 5 מיליארד דולר. סכומים אלה יאפשרו לנו לאמן, לכונן יכולות ולהקל על המדינות השותפות בקווים הקדמיים. המשאבים האלה יעניקו לנו את הגמישות שתאפשר לנו לבצע משימות שונות, כולל אימון כוחות ביטחון בתימן, שעברה למתקפה נגד אל-קאעדה, לתמוך בכוח רב לאומי לשמירה על השלום בסומליה, לעבוד עם בנות בריתנו האירופיות באימון כוח ביטחוני ומשמר גבול בלוב, ולהקל על פעולות הצרפתים במאלי", הוסיף אובמה.

כחלק מהיוזמה הזאת גם תגביר ארה"ב את תמיכתה באופוזיציה למשטר אסד, הנאבקת גם בגורמי הטרור הקיצוניים המזוהים עם אל-קאעדה. "תשומת לב מיוחדת של המאמץ הזה תוקדש למשבר הקיים בסוריה. על אף התסכול, אין תשובות קלות למשבר זה. אין פתרון צבאי שיחסל את הסבל הנורא בעתיד הנראה לעין. כנשיא, קיבלתי החלטה לא לשלוח חיילים אמריקאים לאמצע מלחמת האזרחים העדתית הזאת, ואני מאמין שזו היתה ההחלטה הנכונה. אך אין זה אומר שאל לנו למנוע סיוע מהעם הסורי המתקומם נגד רודן המפציץ ומרעיב את בני עמו". 

אובמה תיאר בכלליות מה הסיוע יכלול: "בעזרת המשאבים הנוספים שעליהם אני מכריז היום, אנחנו נגביר את מאמצינו לתמיכה בשכנותיה של סוריה - ירדן, לבנון, טורקיה ועיראק - המעניקות מקלט לפליטים ומתעמתות עם טרוריסטים הפועלים מעבר לגבולות סוריה. אני אעבוד עם הקונגרס במטרה להגביר את התמיכה באלה מבין האופוזיציה הסורית שהם החלופה הטובה ביותר לטרוריסטים ולרודן האכזר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ