מחבלת שגרמה למות 2 ישראלים נאשמת ששיקרה כדי לקבל אזרחות אמריקאית

מטען חבלה שהטמינה רסמיה עודה ב-1969 בירושלים הרג שני ישראלים. לאחר שחרורה מהכלא הישראלי היגרה לארה"ב. כעת מבקש ה-FBI לגרשה

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי־פי

אמריקאית־ערביה משיקאגו נאשמת בכך שבהליכי ההתאזרחות שלה בארה"ב שיקרה לגבי עברה כמחבלת שהורשעה בפעילות טרור.

רסמיה יוסף עודה, בת 66, נולדה בירדן ובשנות העשרים לחייה היתה חברה בחזית העממית לשחרור פלסטין. בשנת 1969 הטמינה עודה שני מטעני חבלה בשוק בירושלים. רק אחד מהם התפוצץ, וגרם למותם של שני בני אדם ופציעתם של עשרה נוספים. היא נשפטה בבית דין צבאי, הורשעה ונשלחה למאסר עולם. עשר שנים לאחר מכן, בשנת 1979, שוחררה עודה בעסקה שבה שוחררו 76 אסירים ביטחוניים תמורת שחרורו של חייל מילואים ישראלי שהיה שבוי בשטח בשליטת אש"ף בדרום לבנון. לאחר שחרורה מהכלא הישראלי, שבה עודה לירדן.

בשנת 1994 היגרה עודה לארה"ב, התמקמה בשיקאגו, ובשנת 2004 הגישה בדטרויט בקשת התאזרחות. עודה מילאה את הטפסים הנדרשים וכאשר נדרשה לענות על השאלה "האם נעצרת או הורשעת אי פעם בפשע", השיבה בשלילה — וקיבלה אזרחות אמריקאית.

רסמיה יוסף עודה בעת משפטה בשיקאגו, 2013צילום: אי–פי

עברה של עודה נחשף רק ב–2013, כאשר החלה לעבוד במסגרת תוכנית הבריאות הלאומית המכונה "אובמה־קר": עובדים שגויסו לתוכנית זו עוברים בדיקות רקע מקיפות כדי לוודא את מהימנותם. במהלך הבדיקה נתגלה כי עודה שיקרה בשאלוני ההתאזרחות והנושא הועבר לטיפול האף־בי־איי. בשנה האחרונה מתנהל נגדה משפט באשמה שהסתירה את עברה כטרוריסטית מורשעת בכוונה לקבל אזרחות אמריקאית.

היום (רביעי) נודע כי עודה דחתה עסקת טיעון שהוצעה לה על ידי הפרקליטות, ופיטרה את בא כוחה. עורך דינה החדש, מייקל דאץ', נודע כמייצג של נאשמים אקטיביסטים. דאץ' אמר היום כי ייתכן ובמשפט יציג גרסה הנוגעת למצבה הנפשי של עודה בעת שבה הגישה את הבקשה לאזרחות. "היא נמצאת בארצות הברית כבר 20 שנה, היא משרתת את הקהילה שבה היא חיה, היא הייתה אזרחית למופת", אמר דאץ' היום מחוץ לבית המשפט. "לכן אני חושב שיש לנו על מה להילחם".

עם זאת, גם האפשרות שעודה תנצח במשפט לא מורידה מהפרק את האיום בגירוש מארה"ב. עסקת הטיעון שהשיג עורך דינה הקודם, וויליאם סוור, כללה גירוש אך העניקה לעודה ארכה של חצי שנה שבה תוכל להסדיר את ענייניה ולבחור מדינה אחרת שאליה תעזוב. כעת, משדחתה עודה את עסקת הטיעון ושכרה עורך דין חדש, יתחדש המשפט בעניינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ