אחרי חמש שנים: החייל האמריקאי בו ברגדל שוחרר משבי הטליבאן

אובמה הודיע כי בעסקת חילופי שבויים שוחרר ברגדל, שהיה שבוי באפגניסטאן מיוני 2009, בתמורה ל-5 אנשי טליבאן שהיו עצורים בגואנטנמו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

השבוי האמריקאי היחיד מהמלחמה באפגניסטאן, שנשבה על ידי מורדים לפני כמעט חמש שנים, שוחרר ונמסר לידי כוחות אמריקאיים בתמורה לחמישה שבויים חברי הטליבאן, שהיו כלואים במתקן הכליאה במפרץ גואטנמו שבקובה, כך הודיעו בעלי תפקידים בממשל אובמה היום.

החייל, סמל בו ברגדל בן 28, הועבר לכוחות המבצעים המיוחדים האמריקאים באפגניסטאן ב–10:30 בבוקר בשבת על ידי קבוצה של 18 אנשי טליבאן. הבכירים האמריקאיים מסרו כי ברגדל חש בטוב והוא מסוגל ללכת.

חמשת אנשי הטליבאן שהיו כלואים בגואנטנמו הועברו לאחריותם של אישים בקטאר. בבואם לשם, יחולו עליהם הגבלות ביטחוניות, בהן האיסור לצאת מהמדינה במשך שנה. שיחות חילופי השבויים עם נציגי קטאר, שפעלו כמתווכים מטעם הטליבאן, חודשו ביתר שאת לפני כשבוע.
הנשיא אובמה טלפן אישית להורי החייל בשבת, זמן קצר לאחר שהועבר לידי הכוחות האמריקאיים. משפחת ברגדל שהתה בוושינגטון לרגל יום הזיכרון.

"שחרורו של סמל ברגדל הוא תזכורת למחויבותה של ארה"ב שלא להותיר מאחור בשדה הקרב אף חייל אחד ואף חיילת אחת", הכריז אובמה. "היום העם האמריקאי שמח על שהוא מסוגל לברך את סמל בו ברגדל בשובו הביתה. בשם העם האמריקאי הייתה לי הזכות לטלפן להוריו, לבטא את שמחתנו ולבשר להם שהם יכולים לצפות לשובו הביתה בשלום. אנו מודעים היטב לאומץ לבם של הוריו ולקורבן שהם הקריבו בכל הזמן הזה". אובמה גם הודה לאמיר קטאר על מאמציו לשחרור החייל.

הוריו של ברגדל, בוב וג'ני, הביעו את שמחתם לנוכח שחרורו של בנם. "היינו מאושרים ומלאי הקלה כשהנשיא אובמה התקשר אלינו ומסר לנו את החדשות שבו סוף סוף חוזר הביתה. איננו יכולים לחכות לרגע בו נחבק את בננו היחיד. אנחנו רוצים להודות לתומכים הרבים של בו באיידהו, בכל ארצות הברית ומסביב לעולם. אנחנו מודים לאמיר של קטאר על מאמציו בנושא. וכמובן, אנחנו רוצים להודות לרבים בסוכנויות השונות של ארה"ב שלא נכנעו מעולם. היום אנחנו נרגשים!"

החייל ששוחרר כפי שנראה בסרטון שפירסם ארגון טליבאן בשנת 2010צילום: אי-אף-פי

ברגדל נשבה במחוז פקטיקה באפגניסטאן ביוני 2009, חודשיים לאחר שהגיע למדינה. הנסיבות כיצד נפרד מיחידתו ונפל בשבי לוטות בערפל. ההוכחה האחרונה לכך שהוא בחיים התקבלה בינואר, כשפורסם סרטון ובו הוא נראה ערני, אך במצב בריאותי מדורדר.
כשברגדל נמצא כבר באוויר, במסוק שהביא אותו לנקודת המפגש, הוא שאל אם משחרריו שייכים לכוחות המיוחדים. אחד החיילים צעק אליו חזרה: "כן, ואנחנו מחפשים אותך כבר הרבה זמן". לשמע זאת, פרץ ברגדל בבכי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ