בו ברגדל מספר כי עבר עינויים בשבי

הוא הוכה ונכלא בכלוב מתכת חשוך במשך שבועות כעונש על כך שניסה לברוח; מצבו הפיזי טוב, אך מבחינה רגשית הוא עדיין לא בשל להגיע לארה"ב

אריק שמיט, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
אריק שמיט, ניו יורק טיימס

סמל בו ברגדל, החייל האמריקאי ששוחרר מהשבי באפגניסטאן, אמר לרופאים המטפלים בו בגרמניה - שם הוא מאושפז מאז הוטס מאפגניסטאן - כי עבר התעללות בשבי הטליבאן. בין השאר הוא סיפר כי שוביו נעלו אותו בכלוב מתכת בחשיכה מוחלטת במשך שבועות כעונש על כך שניסה לברוח. לא ברור אם היה ניסיון בריחה אחד או שניים. הוא סיפר כי הוכה ועונה תדיר.

עוד הודלף כי ברגדל סובל מבעיות חניכיים האופייניות לחוסר היגיינה, אבל פרט לכך הוא במצב יותר טוב ממה שציפו. בשבוע שעבר הוא יצא בפעם הראשונה להליכה מחוץ לחדרו בבית החולים הצבאי. גורמים אמריקאים שמטפלים בו לוחצים עליו לקבל פרטים על מה שאירע בשבי כדי להתחיל בתהליך החלמה נפשי. המומחים טרם התמקדו בשאלה מדוע עזב את עמדת השמירה שלו וכיצד נשבה על ידי החמושים מהטליבאן.

בדצמבר שחרר הטליבאן סרטון בו נראה ברגדל רזה באופן מדאיג. בממשל אובמה אמרו שהסרטון גרם להאצת המגעים לשחרורו והפכו זאת לדבר בוער. ייתכן שככל שהשיחות על שחרורו התקדמו, השובים של ברגדל שיפרו את המזון שנתנו לו, אפשרו לו תנועה רבה יותר ואולי אף העניקו לו טיפול רפואי כהכנות לשחרורו, כפי שגורמים רשמיים משערים.

ברגדל, משמאל, בסרטון ששחרר הטליבאן ב-2010צילום: אי-פי

הרופאים הצבאיים אמרו שמבחינה פיזית הוא מסוגל לטוס חזרה לארה"ב, אבל מבחינה נפשית הוא עדיין לא מוכן להתרגשות הגדולה שיעורר המפגש המחודש עם משפחתו ותשומת הלב התקשורתית (החיובית והשלילית) שיקבל עם חזרתו, כך מסרו גורמים רשמיים בארה"ב שעודכנו על מצבו.

ברגדל, שוחרר ביום שבת שעבר בתמורה לחמישה לוחמי טליבאן שהוחזקו במתקן גואטנמו. לעת עתה הוא נותר בבית החולים הצבאי בגרמניה ללא גישה לחדשות או לכלי תקשורת, לכן הוא אינו מודע לביקורת שחברי קונגרס העלו לגבי עסקת השחרור שלו וזו שהושמעה על ידי חיילים ששירתו איתו ביחידה, שטענו כי הוא נטש את היחידה בכוונת תחילה לפני שנחטף.

ידוע כי הוא קיבל מכתב מאחותו, אך טרם השיב עליו, וכי טרם יצר קשר עם בני משפחתו. כשהמטפלים בו ירגישו שהוא מוכן לכך, הוא ידבר עם משפחתו בטלפון. השלב הבא יהיה הטסתו למתקן צבאי בטקסס, שם יעבור טיפולים נוספים, ולבסוף ישוב לבית משפחתו באיידהו.

הוריו של ברגדל במסיבת העיתונאים על רקע שחרורוצילום: AP

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ