תיעוד מקרר: לראות את העולם דרך עיני דובת קוטב

הצילומים הם חלק ממחקר נרחב, שבסופו מקווים המדענים ליצור תכנית שימור לדובי הקוטב המצויים בסכנת הכחדה בגלל ההתחממות הגלובלית

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן

הסקר הגיאולוגי של ארה"ב (USGS) פרסם ביום שישי סרטון וידיאו ראשון מסוגו, שצולם מנקודת המבט (POV) של דובת קוטב. זו הפעם הראשונה שסרטון כזה מצולם באמצעות מצלמה המחוברת לדובת קוטב חופשית.

הדובה, שחיה בים בפורט שבאלסקה, נשאה מצלמה מיוחדת המחוברת לקולר על צווארה. היא אחת מארבע דובות שמצלמות כאלה חוברו אליהן. הסיבה שבחרו בנקבה נעוצה בעובדה שצוואר הזכרים רחב יותר מהראש שלהם, מה שגורם למצלמות להחליק מהם.

בסרטון רואים את הדובה רודפת אחרי כלב ים מתחת למים, צוללת אחריו ותופסת אותו. אחר כך היא מכניסה אותו פעם נוספת לתוך המים, כנראה כדי להפשיר אותו כי הוא קפוא מדי לאכילה. בהמשך היא יוצרת קשר עם זכר, שיכול להיות בן זוג פוטנציאלי, שכן אין לה עדיין גורים.

הסרטון הוא חלק ממחקר נרחב על דובי קוטב, מין בסכנת הכחדה, שמבקש לבדוק כיצד הם מסתגלים לסביבתם המשתנה בעקבות ההתחממות הגלובלית. USGS הוא חלק מקבוצה נרחבת יותר של חוקרים, שמבקשים לחבר תכנית שימור כוללת לדובי הקוטב. המדענים בבפורט מוגבלים למחקר בן שישה שבועות בלבד בכל אביב, כאשר יש מספיק אור כדי לתצפת ועד שהקרח מתחיל להיסדק.

"את המידע מהמצלמה אין שום דרך אחרת להשיג", אומר טוד אטווד, העומד בראש מחקר דובי הקוטב של USGS, ממשרדו באנקוראז', בירת אלסקה. המצלמות חוברו לארבע הדובות בחודש אפריל ונאספו עשרה ימים לאחר מכן. עתה נבדקת האפשרות כיצד אפשר להשתמש במצלמות לתקופות ארוכות יותר.

הדובות הורדמו ונלכדו על ידי החוקרים, שחיברו אליהן את המצלמות ובאותה הזדמנות לקחו מהן גם דגימת דם עבור מחקר פיזיולוגי על דובי הקוטב - שנערך על ידי צוות אחר ב-USGS. לאחר מכן, הן שוחררו בחזרה לשגרת חייהן. היה ניסיון דומה לעשות זאת ב-2013, אבל הסוללות של המצלמות לא עמדו אז בתנאים הקיצוניים של הקוטב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ